Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Wykryli raka dzięki badaniom profilaktycznym

Paulina Jęczmionka
W maju rozpocznie się druga edycja Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Wielkopolska jest jedynym regionem, w którym są prowadzone badania. Do tej pory wykonano ich 2 tysiące.

19 nowotworów złośliwych w obrębie głowy i szyi wykryto dzięki dwóm tysiącom badań przeprowadzonych w ramach Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Choć wynik zatrważa, pocieszające jest to, że chorobę zdiagnozowano we wczesnym stadium.

- Nie byłoby to możliwe, gdyby nie innowacyjny, pierwszy w Polsce program profilaktyczny. Zwykle bowiem pacjenci trafiają do lekarza w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Zapraszanie konkretnej grupy osób na bezpłatne badania daje nam szansę na znalezienie raka dużo wcześniej - mówi prof. Wojciech Golusiński, kierownik kliniki chirurgii głowy i szyi i onkologii laryngologicznej w Wielkopolskim Centrum Onkologii i prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi.

W ramach pierwszej, odbywającej się w 2014 r. edycji programu, w sześciu szpitalach w regionie przebadano łącznie dwa tysiące osób w wieku 40-65 lat. 7,1 procent z nich po podstawowych badaniach skierowano na dalszą diagnostykę. A dzięki temu udało się wcześnie wykryć 19 nowotworów. To oznacza, że na tysiąc badań przypadło blisko 10 przypadków zachorowań.

Zobacz: Nowotwory głowy i szyi: Seks oralny zwiększa ryzyko zachorowania - ostrzegają lekarze

- Dla porównania: na tysiąc badań profilaktyki raka piersi wykrywa się średnio pięć raków - mówi prof. Wojciech Golusiński. - W ostatnich pięciu latach odnotowaliśmy 17-krotny wzrost zachorowań na raka głowy i szyi, najczęściej jamy ustnej, gardła, krtani. A od 1999 roku liczba przypadków wzrosła o 24 proc. Żadna inna grupa nowotworów nie ma takiej dynamiki. Musimy kłaść duży nacisk na profilaktykę.

Dlatego urząd marszałkowski przyznał ponownie dotację w wysokości 150 tys. zł na drugą edycję programu profilaktycznego. Badania rozpoczną się w maju. Będzie ich trochę mniej, bo 1500 w regionie, ale rozszerzony zostanie zakres badań pogłębionych - m.in. o USG i biopsję cienkoigłową.

A i te podstawowe będą przebiegać trochę inaczej. W czwartek prof. Wojciech Golusiński przekazał bowiem pięciu innym, biorącym udział w programie szpitalom (w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile) nowoczesne nasofiberoskopy - urządzenia do badania wnętrza gardła czy nosa. Ufundował je z nagrody przyznanej mu w marcu w ramach konkursu "Innowacyjna Wielkopolska" właśnie za Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Zobacz: Nowotwory głowy i szyi: Seks oralny zwiększa ryzyko zachorowania - ostrzegają lekarze

- Dzięki temu sprzętowi efekty naszych badań mogą być jeszcze lepsze - uważa dr Jerzy Manasterski z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. - A dzięki temu, mam nadzieję, zmieni się także świadomość ludzi, którzy zaczną o siebie bardziej dbać i szybciej chodzić do lekarza.

Poza tym, WCO stara się o wpisanie programu do Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Wtedy badania profilaktyczne pod kątem raka głowy i szyi odbywałyby się w całym kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski