Służba zdrowia: Poznańskie pielęgniarki wywalczyły kontrakty

  Służba zdrowia: Poznańskie pielęgniarki wywalczyły kontrakty

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  5 tysięcy osób w Polsce odetchnęło z ulgą w czwartek wieczorem. Dokładnie rzecz biorąc - pięć tysięcy pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych zatrudnionych na kontraktach w szpitalach. Posłowie uznali bowiem, że taka forma zatrudnienia jest legalna i może funkcjonować obok pracy etatowej.
  Pielęgniarki z Poznania chcą kontraktów

  Pielęgniarki z Poznania chcą kontraktów ©Paweł Miecznik

  Kilkanaście godzin po głosowaniu w Sejmie poznańskie przedstawicielki pielęgniarek kontraktowych przedstawiły swoje stanowisko w Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi na Wildzie.

  - Być może są placówki, w których pielęgniarki są zmuszane do przejścia na kontrakt na niekorzystnych dla niech warunkach - mówiła Justyna Matuszczak, koordynatorka pielęgniarek kontraktowych. - To jest właśnie zadanie dla związków zawodowych, aby przeciwdziałać takim sytuacjom.

  To bowiem postulaty Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych sprawiły, że posłowie przegłosowali kilka tygodni temu poprawkę, która pracę kontraktową uznawała za nielegalną.


  O problemie pielęgniarek kontraktowych "Głos Wielkopolski" pisał kilkakrotnie. To na naszych łamach posłowie zobowiązali się do ponownego przedyskutowania poprawki.

  - Posłowie byli przekonani, że jest to postulat całego środowiska - tłumaczyła wczoraj posłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz z poznańskiej Platformy Obywatelskiej. - Okazało się jednak, że tak nie jest.

  Dodała, że posłowie przekonali się, że ta forma zatrudnienia nie jest obarczona wadami, których używali związkowcy na poparcie swoich argumentów.

  - Doszliśmy do wniosku, że nie ma mowy o zagrożeniu dobra i bezpieczeństwa pacjentów tylko dlatego, że ktoś jest zatrudniony na kontrakcie - mówiła poznańska parlamentarzystka.

  Przewodnicząca związków zawodowych Dorota Gardias, jako koronnego argumentu używała bowiem liczby godzin, jakie w ciągu miesiąca muszą wypracowywać zatrudnione na kontraktach pielęgniarki. Jej zdaniem często liczba ta sięga 300 godzin, a to sprawia, że pielęgniarki są przemęczone i zagrażają bezpieczeństwu pacjentów.

  - Pacjenci nie mają żadnych zastrzeżeń do naszej pracy - mówiła Justyna Matuszczak. - Wykonujemy swoje obowiązki z takim samym, a nawet większym zaangażowaniem jak wówczas, kiedy pracowałyśmy na etacie.

  - Jestem wrogiem zatrudniania osób, które dorabiają w innych placówkach - dodawał Krzysztof Jaroszewski, zastępca dyrektora Szpitala Klinicznego im. W. Degi do spraw opieki medycznej i pielęgniarstwa. - Jeśli do mnie na dyżur zabiegowy, podczas którego obowiązują ściśle określone procedury, przychodziła pielęgniarka po 12-godzinnym dyżurze w innym miejscu, to taka sytuacja stawała się groźna dla pacjentów.

  - Pielęgniarki zatrudnione na kontraktach wzięły kredyty, wreszcie mają swobodę finansową, a z pracy są zadowolone - uzupełnił Witold Bieleński, dyrektor szpitala. - Ale dla związków zawodowych są po prostu niewygodne, bo nie pojadą autokarem protestować przed Sejmem. Nie mają takiej potrzeby.

  Tymczasem w Sejmie w czwartek powstało "białe miasteczko" stworzone przez pielęgniarki zrzeszone w związkach zawodowych. Uczestniczki protestu spędziły nawet noc w Sejmie i zapowiedziały, że nie dadzą się wyprowadzić dopóty, dopóki posłowie nie przyjmą ich postulatów i nie wprowadzą stosownych zmian do pakietu ustaw. Zaapelowały również do pielęgniarek i pielęgniarzy kontraktowych, by ci "zaczęli mówić prawdę".

  - Do pani Gardias chyba zaczyna powoli docierać, że przegrywa - mówi Marek Stasiak, pielęgniarz z poznańskiej kliniki otolaryngologii. - My również byliśmy wczoraj w Sejmie, pokazaliśmy, że istniejemy, i że wcale nie jest nas tak mało. Siedzieliśmy po drugiej stronie sali sejmowej, by nie prowokować związkowców.

  Przedstawiciele pielęgniarzy i pielęgniarek kontraktowych z całej Polski spotkali się również z minister Ewą Kopacz.
  - Usłyszeliśmy, że nas popierała i popiera - mówił Stasiak. - Teraz czekamy na decyzję Senatu.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kontrakt pielęgniarki to stosunek pracy.

  iwa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 64 / 17

  Kiedy to środowisko przejrzy na oczy?! A i dyrektorzy i prezesi będą mieć się z pyszna. Mam nadzieję , że do pierwszej kontroli PIP-u lub NIK-u.Wierzę w mądrość tych instytucji.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo