Poznań: Jeden procent dla miasta!

  Poznań: Jeden procent dla miasta!

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Lokalne organizacje pożytku publicznego apelują do mieszkańców Poznania: nieważne, że jesteśmy małe, przekażcie nam 1 procent podatku! W Urzędzie Miasta specjalnie w tej sprawie odbyło się spotkanie "Pożytek dla Poznania".
  - Chcemy pokazać poznaniakom, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby część podatków została w naszym mieście i współtworzyła pożytek Poznania - mówiła Izabela Leśniak, kierownik oddział koordynacji współpracy z organizacjami pozarządowymi.

  Jak zapewniał Marcin Halicki z Wielkopolskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych, to możliwość wsparcia najróżniejszych dziedzin życia. Bo organizacje pozarządowe zajmują się np. zdrowiem i pomocą dla osób niepełnosprawnych, ale także ekologią czy sportem.

  W 2010 roku mieszkańcy całej Wielkopolski przekazali organizacjom pożytku publicznego prawie 31 mln złotych. To ponad 8 procent tego, co oddano w całym kraju. W samym Poznaniu z tej formy wsparcia skorzystało 188 organizacji (spośród 209 zarejestrowanych w KRS), które łącznie otrzymały kwotę prawie 8 mln złotych.

  Liczba osób oddających 1 procent rośnie, jednak większość pieniędzy trafia do największych fundacji. Według danych Ministerstwa Finansów, w zeszłym roku ponad połowa wszystkich funduszy trafiła do 30 spośród 7 tysięcy wszystkich organizacji.

  Tymczasem dla mniejszych stowarzyszeń pieniądze oznaczają "być albo nie być". - W maju zeszłego roku uruchomiliśmy warsztat terapii zajęciowej, ale wciąż nie stać nas na wynajęcie pomieszczenia, które pozwalałoby na swobodne działanie - mówi Anna Petryk ze Stowarzyszenia Osób

  Niepełnosprawnych i ich Rodzin "Amikus". - Dlatego jeden procent jest dla nas taki ważny. Niestety, bardzo ciężko jest się przebić do większej grupy mieszkańców i pokazać, co się robi.

  Poznańskie organizacje pozarządowe oraz umożliwiające przekazanie 1 procenta podatku numery KRS można znaleźć na stronie internetowej: www.poznan.pl/jedenprocent.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jeden procent podatku

  Piero (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Tak oczywiscie przeleję aby Grobelny przewalił na stadion ha ha ha

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo