Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Miasto może otrzymać wieżę RTV na Piątkowie [ZDJĘCIA]

Błażej Dąbkowski
Poznań: Miasto może otrzymać wieżę RTV na Piątkowie
Poznań: Miasto może otrzymać wieżę RTV na Piątkowie Maciej Urbanowski
Istnieje szansa na to, by w mniejszej wieży RTV powstało nie tylko Muzeum Piątkowa, ale także miejsce spotkań dla mieszkańców.

O pomyśle stworzenia Muzeum Piątkowa w mniejszej, betonowej wieży RTV pisaliśmy na początku lutego. Z taką inicjatywą wyszedł poznański radny PiS Michał Boruczkowski. Choć pomysł mógł wydawać się egzotyczny, Boruczkowski skontaktował się z właścicielem wieży spółką Emitel, która jest gotowa oddać miastu jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w dzielnicy.

- Jesteśmy w kontakcie z radnym - przyznaje Waldemar Sromek, rzecznik prasowy Emitela. - Spółka przy woli władz Poznania jest skłonna przekazać mniejszą wieżę miastu. Z naszej strony jest chęć podjęcia dialogu w tej sprawie, pod warunkiem, iż pomysł pana Boruczkowskiego znajdzie zwolenników. Emitel obecnie budowlę wykorzystuje jedynie jako magazyn - dodaje Sromek.

Jak tłumaczy rzecznik spółki działającej w branży telekomunikacyjnej wykonano już pomiary natężenia pól elektromagnetycznych. - Przebywanie w wieży i jej okolicach jest bezpieczne dla ludzi - zaznacza Sromek.

Michał Boruczkowski znalazł już sprzymierzeńców powstania Muzeum Piątkowa. Jednym z nich jest Gerard Radecki, doświadczony muzealnik i były dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. - Zajmie się on merytorycznym przygotowaniem wystawy - zaznacza poznański radny. Jednak oprócz niej, ukazującej historyczne etapy powstawania Piątkowa, od wsi, poprzez włączenie w granice miasta, aż po XXI wiek, wieża miałaby spełniać także inne funkcje.

- Na dole znajdują się pomieszczenia, która można wykorzystać do stworzenia filii Urzędu Miasta - Biura Obsługi Mieszkańców. Kilka lat temu istniały plany, by powstawały one w poszczególnych dzielnicach, niestety wycofano się z tego pomysłu. To byłoby także miejsce, które stanowiłoby agorę mieszkańców Piątkowa. Połączenie funkcji administracyjnych, społecznych i kulturowych powinno dać piorunujący efekt - opowiada Boruczkowski.

- Pomysł wykorzystania wieży jest świeży i niebanalny - stwierdza Marcin Kostaszuk, p.o. dyrektora wydziału kultury w magistracie. - Pytanie tylko, czy formuła muzealna nie będzie trochę ograniczająca? Przykłady Otwartej Strefy Kultury na Łazarzu, Centrum Amarant w Domu Tramwajarza na Jeżycach oraz rodzących się pomysłów wykorzystania wildeckiej zajezdni przy ul. Madalińskiego pokazują, że mieszkańcom brakuje miejsc spotkań, w którym można wspólnie kreować nowe pomysły, także kulturalne. Takim dzielnicowym centrum mogłaby być doskonale widoczna przestrzeń wieży - mówi Kostaszuk i zwraca uwagę, że ewentualną ofertę kulturalną warto budować we współpracy z działającym już na Piątkowie centrum kultury Dąbrówka.

Władze miasta nie mówią "nie" przejęciu wieży RTV, choć żadnych deklaracji nie chcą jeszcze składać. - Samo miejsce jest ciekawe, ale do działań musiałaby się włączyć spółdzielnia mieszkaniowa, Rada Osiedla czy lokalne stowarzyszenia - komentuje Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski