Budowlańcy z Polski emigrują do Niemiec

  Budowlańcy z Polski emigrują do Niemiec

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wczoraj z inicjatywy Wielkopolskiego Urzędu Pracy odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami dotyczące skutków otwarcia niemieckiego rynku pracy dla Polaków. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu Zygmunt Jeżewski uważa, że potencjalna emigracja zarobkowa do Niemiec nie wpłynie istotnie na stopę bezrobocia w Wielkopolsce.
  - Wśród zarejestrowanych bezrobotnych 22 procent stanowią osoby z wykształceniem zawodowym - mówi Zygmunt Jeżewski. - Wśród ofert pracy, które trafiają do urzędu, około 70 procent to propozycje właśnie dla nich. W przypadku takich pracowników, w tym i pracowników branży budowlanej, długotrwałe bezrobocie wynika z innych przyczyn, na przykład takich jak brak doświadczenia w zawodzie czy niedostateczne kwalifikacje. Trudno więc wyobrazić sobie, żeby takie osoby mogły być atrakcyjne dla niemieckiego pracodawcy.

  Zauważa też, że małe ekipy budowlane z zachodnej części Wielkopolski i województwa Lubuskiego chętnie będą spoglądać za Odrę.

  - Trzeba liczyć się z tym, że wzrośnie cena robót budowlanych - mówi dyrektor PUP w Poznaniu i dodaje, że może zabraknąć budowlańców. Jeśli do tego dojdzie, sposobem na uniknięcie kłopotów kadrowych będzie rozwój kształcenia młodzieży w zawodach budowlanych.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo