Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowlańcy z Polski emigrują do Niemiec

Monika Kaczyńska
Wczoraj z inicjatywy Wielkopolskiego Urzędu Pracy odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami dotyczące skutków otwarcia niemieckiego rynku pracy dla Polaków. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu Zygmunt Jeżewski uważa, że potencjalna emigracja zarobkowa do Niemiec nie wpłynie istotnie na stopę bezrobocia w Wielkopolsce.

- Wśród zarejestrowanych bezrobotnych 22 procent stanowią osoby z wykształceniem zawodowym - mówi Zygmunt Jeżewski. - Wśród ofert pracy, które trafiają do urzędu, około 70 procent to propozycje właśnie dla nich. W przypadku takich pracowników, w tym i pracowników branży budowlanej, długotrwałe bezrobocie wynika z innych przyczyn, na przykład takich jak brak doświadczenia w zawodzie czy niedostateczne kwalifikacje. Trudno więc wyobrazić sobie, żeby takie osoby mogły być atrakcyjne dla niemieckiego pracodawcy.

Zauważa też, że małe ekipy budowlane z zachodnej części Wielkopolski i województwa Lubuskiego chętnie będą spoglądać za Odrę.

- Trzeba liczyć się z tym, że wzrośnie cena robót budowlanych - mówi dyrektor PUP w Poznaniu i dodaje, że może zabraknąć budowlańców. Jeśli do tego dojdzie, sposobem na uniknięcie kłopotów kadrowych będzie rozwój kształcenia młodzieży w zawodach budowlanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski