E-recepta skończy się kompromitacją?

  E-recepta skończy się kompromitacją?

  Karolina Sternal

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Do końca 2017 roku sto procent usługodawców i aptek ma zostać objętych systemem informatycznym opieki zdrowotnej, a więc także systemem e-recepta. Zanim jednak do tego dojdzie, w Lesznie i powiecie leszczyńskim ma zostać wdrożony prototyp e-recepty. Tymczasem wyróżnieni w ten sposób jako jedyni w Polsce miejscowi lekarze i aptekarze nie kwapią się do tego, aby być królikami doświadczalnymi rządowego projektu. Mało tego, farmaceuci twierdzą, że próba wprowadzania e-recept to łamanie prawa.
  Wczoraj do Leszna zjechali przedstawiciele Centrum Systemu Informacyjnego Ochrony Zdrowia, aby rozmawiać z usługodawcami na temat wdrożenia systemu e-recepty, czyli zastąpienia w przyszłości papierowej recepty dokumentem elektronicznym powiązanym z centralną bazą.
  Tymczasem zgodnie z obowiązującym prawem, w Polsce można się posługiwać jedynie tradycyjną, papierową receptą, na której jest pieczątka i podpis wystawiającego ją lekarza.
  W przychodniach, gabinetach i aptekach w Lesznie i powiecie leszczyńskim mają się pojawić ulotki informacyjne zawierające indywidualny identyfikator pacjenta w systemie e-recepta. Okazuje się jednak, że lekarz będzie nadal wystawiać papierową receptę, z którą pacjent uda się do apteki. Tam farmaceuta jednocześnie będzie wydawał leki na obecnych zasadach oraz rejestrował zakup leków do systemu.
  I właśnie te podwójne procedury wzbudziły najwięcej emocji. - Eksperymenty na społeczeństwie powiązane z nakładaniem na aptekarzy dodatkowych obciążeń wywołują zdecydowany sprzeciw - mówił Tadeusz Bąbelek, prezes Wielkopolskiej Izby Aptekarskiej.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo