Gostyń: W miejscu skrzyżowania powstanie rondo, które ułatwi...

  Gostyń: W miejscu skrzyżowania powstanie rondo, które ułatwi dojazd do strefy

  Karolina Sternal

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W miejscu skrzyżowania ma zostać zbudowane rondo, które ułatwi wyjazd ze strefy

  W miejscu skrzyżowania ma zostać zbudowane rondo, które ułatwi wyjazd ze strefy ©Archiwum UM w Gostyniu

  Po kilku latach starań jest nadzieja, że skrzyżowanie drogi wojewódzkiej 434 z drogą do strefy gospodarczej Gostyń - Czachorowo zastąpi rondo. Ma ono rozwiązać poważne problemy komunikacyjne, jakie powstały w wyniku wzniesienia tu licznych zakładów przemysłowych.
  W miejscu skrzyżowania ma zostać zbudowane rondo, które ułatwi wyjazd ze strefy

  W miejscu skrzyżowania ma zostać zbudowane rondo, które ułatwi wyjazd ze strefy ©Archiwum UM w Gostyniu

  Jeszcze 10 lat temu, choć w tym rejonie działało już kilka firm, skrzyżowanie to nie miało aż tak dużego znaczenia. Od tego czasu przybyło tu 1,5 tysiąca miejsc pracy, a co za tym idzie, natężenie ruchu jest tak duże, że tradycyjne skrzyżowanie nie zdaje egzaminu. Wyjeżdżającym ze strefy gospodarczej jest trudno włączyć się do ruchu na równie zatłoczonej drodze z Poznania do Rawicza. Dodatkowym problemem jest profil jezdni, który stwarza poważne zagrożenia dla pojazdów ciężarowych.


  Dlatego też, miejscowe samorządy - gminy Gostyń i powiatu gostyńskiego, od kilku lat zabiegały o wybudowanie w miejscu skrzyżowania ronda. Zarządcą drogi jest samorząd województwa wielkopolskiego, który do tej pory nie odpowiedział jednak pozytywnie na wnioski z Gostynia. Ostatnia wizyta starosty gostyńskiego oraz burmistrza Gostynia w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu przyniosła zmianę stanowiska w tej sprawie. Samorządowcy usłyszeli od wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka zapewnienie, że zarząd województwa znajdzie pieniądze na rozpoczęcie inwestycji w ramach budżetu na bieżące utrzymanie dróg.

  - To dla nas bardzo ważna sprawa, abyśmy wreszcie mogli ruszyć z tym zadaniem - podkreśla Andrzej Pospieszyński, starosta gostyński. - Teraz to będzie możliwe. Prowadzeniem inwestycji zajmie się powiat, jednak pieniądze będą z trzech źródeł: powiatu, gminy i województwa. W tej sprawie podpiszemy porozumienie po tym, jak sejmik województwa wielkopolskiego zatwierdzi realizację budowy ronda.

  Obecnie dopracowywane są szczegóły techniczne przedsięwzięcia. Trwają też rozmowy z przedsiębiorcami oraz właścicielami gruntów, na których zlokalizowane będzie rondo. Ich wykupem ma się zająć właśnie samorząd powiatowy, który ma także przygotowany projekt przyszłego ronda. Z kolei gmina Gostyń ma w swoim budżecie zarezerwowane 500 tysięcy złotych na wydatki związane z realizacją inwestycji. W poprzednich latach oba samorządy także inwestowały w tym rejonie. Gmina budowała kanalizacje deszczową, sanitarną, wewnętrzne drogi, oświetlenie, system rowów melioracyjnych. Dziełem powiatu jest droga z Gostynia do Czachorowa.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo