Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie: W Poznaniu pod znakiem baniek mydlanych [ZDJĘCIA]

Marta Danielewicz
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Meskalinie
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Meskalinie Łukasz Gdak
W Europie prawie 5 milionów ludzi zmaga się z różnymi zaburzeniami rozwoju, które kryją się pod jedną, wspólną nazwą - autyzm. W Polsce 1 na 100 dzieci dotyka autyzm dziecięcy. To jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych we współczesnym świeci. Dlatego też Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2008 roku, właśnie 2 kwietnia, ogłosiła Światowym Dniem Wiedzy o Autyzmie.

Dziś do akcji włączają się nie tylko organizacje pozarządowe i stowarzyszenie. Również Urząd Miasta Poznania chce promować i poszerzać wiedzę o autyzmie wśród poznaniaków.

- Każdego roku coraz więcej dzieci jest dotkniętych zaburzeniami rozwoju. Ważne, by diagnostyka odbywała się najwcześniej jak to jest możliwe. To pozwoli, by osoby dotknięte takimi zaburzeniami nie były dyskryminowane, a także by dalsza terapia była dostosowana do indywidualnych potrzeb dziecka – tłumaczy Agnieszka Pachciarz, wiceprezydent Poznania.

We współpracy z Wyższą Szkołą Unii Terra, 15 i 16 kwietnia organizują warsztaty dla pedagogów, pracujących w żłobkach.

- Chcemy poszerzyć świadomość opiekunów, którzy są najbliżej dziecka, by ułatwić im potem współpracę z rodzicami i samymi dziećmi – tłumaczy dr Justyna Leszke, wykładowca na Wyższej Szkole Unii Terra.

Szkolenia są autorskim projektem miasta Poznań, unikalnym działaniem w skali kraju. - Szkolenia obejmą pilotażowym okresie 60 osób, pracowników żłobków. Istotą projektu, jest by jak najszybciej diagnozować zaburzenia autystyczne. Sprawdzimy też, jaki jest stan obecnej wiedzy pracowników żłobków - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, radny miasta i inicjator projektu. Radny wyraził też nadzieję, że w przyszłości projekt będzie kontynuowany, również w przedszkolach.

O tym, że autyzm nie jest wyrokiem przekonywali też dziś organizatorzy akcji Rozkrzycz Autyzm, którzy wraz z Fundacją Na Niebiesko zorganizowali wspólne puszczanie baniek, a także "lekcję akceptacji", którą na co dzień kierują do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Mimo niepogody akcja odbyła się w jednym z poznańskich klubów.

- Sama jestem mamą czteroletniej Dorotki, dotkniętej autyzmem. Jako że na co dzień pracuję w szkole specjalnej, regres zauważyłam u córki już w 15 miesiącu życia. Dlatego wiem, że takie działanie i szkolenia zaproponowane przez miasto są szalenie ważne, zarówno dla rodziców jak i pedagogów. Nasza fundacja również stawia na profilaktykę w szkołach a także na organizację grup wsparcia - mówi Katarzyna Wiśniewska, prezes fundacji Na Niebiesko.

Do akcji włączyły się też uczennice gimnazjum nr 50, które zaprezentowały układ taneczny zgromadzonej widowni.

- W naszej szkole takie "lekcje akceptacji" odbywały się już dużo wcześniej. Wśród naszych uczniów były osoby z autyzmem lub zespołem Aspergera i wiemy, że początki i akceptacja ze strony rówieśników zawsze jest trudna. Na szczęście małymi kroczkami można sprawić, by takie osoby dobrze się czuły we wspólnym środowisku - komentował Wiesław Banaś, dyrektor gimnazjum nr 50.

Rozkrzycz Autyzm odbywa się już po raz kolejny w Poznaniu. To cykl wydarzeń, które odbywają się na przełomie kwietnia i maja i mają na celu zwiększenia świadomości o zaburzeniach autystycznych.

- Celem naszej corocznej inicjatywy organizowania dnia świadomości autyzmu jest zgromadzenie w jednym miejscu organizacji, które zajmują się niesieniem pomocy osobom z autyzmem, ich rodzinom. Dlatego w maju odbędzie się duży rodzinny piknik. Dziś propagujemy wiedzę o autyzmie poprzez puszczanie baniek, bo wszystkie dzieci uwielbiają bańki, szczególnie te autystyczne - zauważa Irena Duszyńska, organizator Rozkrzycz Autyzm.

Atrakcje szczególnie przypadły do gustu najmłodszym poznaniakom. - Mój wnuk nie może oderwać oczu od kolorowych, przezroczystych baniek unoszących się w powietrzu - komentował Grzegorz Radzikowski, dziadek półtorarocznego Krzysia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski