Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska, Europa i świat widziane z Paryża oczami emigranta i patrioty

Marek Zaradniak
Najnowsza książka Macieja Morawskiego to "Dwa brzegi. Zapiski weterana zimnej wojny"
Najnowsza książka Macieja Morawskiego to "Dwa brzegi. Zapiski weterana zimnej wojny" Archiwum Instytutu Grota Roweckiego
Nakładem Instytut im. Stefana Grota Roweckiego w Lesznie ukazała się książka Macieja Morawskiego "Dwa brzegi. Zapiski weterana zimnej wojny".

Maciej Morawski jest rodowitym poznaniakiem, synem Kajetana Morawskiego, dyplomaty, ministra spraw zagranicznych w okresie międzywojennym, a potem ambasadora rządu RP we Francji i ambasadora wolnych Polaków.

Tuż po II wojnie światowej wyemigrował do Francji. Przez 27 lat był etatowym, paryskim korespondentem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Zasłynął m.in. przeprowadzanymi z Paryża telefonicznymi wywiadami z postaciami polskiej opozycji demokratycznej. Dziś, mimo swojego wieku, a we wrześniu obchodzić będzie 86. urodziny, nadal jest niezwykle aktywny. Od 2009 roku prowadzi własnego bloga, gdzie na bieżąco komentuje z paryskiej perspektywy to, co się dzieje w Polsce, we Francji czy na świecie, ale także wspomina dawne czasy. Wreszcie odpowiada na pytania czytelników, których w kraju ma wielu.

Wybór tekstów obejmujący okres od marca 2009 do lipca 2010 ukazał się właśnie w wydanej przez Instytut im. Stefana Grota-Roweckiego w Lesznie książce "Dwa brzegi. Zapiski weterana zimnej wojny". To pierwszy z pięciu zaplanowanych tomów.

Pierwsze cztery zawierać mają wybór zapisków z bloga. W piątym przyjaciele i współpracownicy Morawskiego przedstawią go tak, jak go postrzegają. Tytuł "Dwa brzegi" to zarazem nawiązanie do książki Kajetana Morawskiego "Tamten brzeg". Bo Polska czasów PRL-u była dla niego owym tamtym brzegiem. Maciej Morawski doczekał czasów, kiedy Polska jest już wolna. Dla niego "Dwa brzegi" to z jednej strony Paryż, gdzie mieszka, a z drugiej Polska, gdzie przyjeżdża, gdy tylko mu czas i zdrowie pozwalają. W dużej mierze książka tak jak i blog ma charakter wspomnieniowy. Obok ludzi Polski współczesnej, jak była pierwsza dama Maria Kaczyńska czy obecny prezydent Bronisław Komorowski, pojawiają się w niej dziennikarze Radia Wolna Europa, ludzie związani z paryską "Kulturą", z tamtejszą polską emigracją, a także członkowie rodziny Morawskich . Są więc Jan Nowak Jeziorański, Jerzy Giedroyc...

Po tę książkę powinien sięgnąć każdy, kto interesuje się historią XX wieku, a także tym, co działo się w wieku XXI.

[email protected]

Maciej Morawski
"Dwa brzegi. Zapiski weterana zimnej wojny", Instytut im. Stefana Grota-Roweckiego, Leszno 2015

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polska, Europa i świat widziane z Paryża oczami emigranta i patrioty - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski