Krytyczny stan dróg. Poznaniacy oburzeni. Film

  Krytyczny stan dróg. Poznaniacy oburzeni. Film

  Tomasz Nyczka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznaniacy wypytywali wczoraj w Urzędzie Miasta przedstawicieli ZDM o remonty dróg

  Poznaniacy wypytywali wczoraj w Urzędzie Miasta przedstawicieli ZDM o remonty dróg ©Paweł Miecznik

  W sali sesyjnej Urzędu Miasta było wczoraj gorąco. Tym razem w rolach srogich egzaminatorów wystąpili mieszkańcy Poznania. Podczas obrad komisji rewizyjnej rady miasta, gęsto tłumaczyć się musieli urzędnicy Zarządu Dróg Miejskich. Chodziło o sprawozdanie dotyczące bieżących remontów dróg.
  Poznaniacy wypytywali wczoraj w Urzędzie Miasta przedstawicieli ZDM o remonty dróg

  Poznaniacy wypytywali wczoraj w Urzędzie Miasta przedstawicieli ZDM o remonty dróg ©Paweł Miecznik

  - Według naszych analiz, w zeszłym roku powinniśmy wydać na remonty dróg ok. 122 mln złotych. Niestety nie udało się, nie tylko ze względu na budżet, ale i możliwości przeprowadzenia napraw przez wykonawców - mówiła Katarzyna Bolimowska, zastępca dyrektora ZDM.

  Zobacz film Poznaniacy protestują przeciw stanowi dróg

  Przygotowano jednak plan naprawy dróg, który objąć ma najbliższe osiem lat.
  Specjaliści z Politechniki Poznańskiej ocenili, ile pieniędzy potrzeba, by zająć się tymi najbardziej zaniedbanymi. - Około 25 proc. dróg wciąż jest w stanie krytycznym. Jednak mniej więcej tyle samo jest w stanie dobrym, a ta liczba z roku na rok rośnie - mówiła Katarzyna Bolimowska.

  Te zapewnienia nie uspokoiły jednak zgromadzonych w urzędzie poznaniaków. - Dlaczego robotnicy nie mogą pracować na trzy zmiany? Wykonawcy powinni udzielać gwarancji na co najmniej 20 lat. Czy ZDM, podczas przetargów na naprawę drogi, bierze pod uwagę gwarancję, jakiej udziela wykonawca? - pytał Mirosław Duszyński, mieszkaniec ulicy Przybyszewskiego.

  - Zgodnie z ustawą "Prawo zamówień publicznych" kryterium wyboru wykonawcy jest, niestety, najniższa cena naprawy. A gwarancja nie może być dłuższa niż dwa lata - przekonywała Katarzyna Bolimowska. - Nie ma też możliwości, by prace trwały na trzy zmiany, bo mieszkańcy skarżą się, że zakłócana jest cisza nocna. Ale drogi naprawiane są przecież także w weekendy.

  Na co jeszcze narzekali wczoraj poznaniacy? Sen spędzają im z powiek remonty dróg osiedlowych. - W zeszłym roku w końcu odbył się remont drogi osiedlowej, która zaniedbana była przez 50 lat. Mimo obietnic, nie dokończono go, bo zabrakło pieniędzy. Teraz stumetrowy, niewyremontowany odcinek drogi straszy i utrudnia dojazd karetce - mówiła Joanna Kaczyńska, mieszkanka ul. Długiej.

  Co usłyszała? Że takie naprawy leżą w gestii ZDM dopiero od trzech lat. A urzędnicy nie mogą odpowiadać za zaległości, które powstały do tej pory. - Może warto upublicznić ranking poznańskich dróg, które wymagają naprawy, by wszyscy mieszkańcy mieli do niego wgląd? - zastanawiał się Włodzimierz Nowak ze stowarzyszenia My.Poznaniacy.

  Obietnicę, że tak właśnie się stanie, złożyli wczoraj przedstawiciele ZDM. To niejedyna deklaracja. Bardziej efektywna ma być też współpraca z samorządowcami. - Kwestie remontów dróg ZDM powinien konsultować właśnie z radami osiedli. Niestety często tak nie jest - przekonywał Szymon Szynkowski vel Sęk, radny PiS.

  Według oceny ekspertów Politechniki Poznańskiej, przedstawionej na posiedzeniu komisji przez ZDM, blisko 23% poznańskich ulic to drogi klasy D, czyli wymagające natychmiastowego gruntownego remontu. Stan pozostałych też pozostawia wiele do życzenia. Na modernizację wszystkich, jak wynika z wyliczeń uczelni, ZDM musiałby wydać ponad 120 mln zł.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niedouczeni z ZDM

  marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 31

  "- Zgodnie z ustawą "Prawo zamówień publicznych" kryterium wyboru wykonawcy jest, niestety, najniższa cena naprawy. A gwarancja nie może być dłuższa niż dwa lata - przekonywała Katarzyna...rozwiń całość

  "- Zgodnie z ustawą "Prawo zamówień publicznych" kryterium wyboru wykonawcy jest, niestety, najniższa cena naprawy. A gwarancja nie może być dłuższa niż dwa lata - przekonywała Katarzyna Bolimowska". Większej bzdury nie czytałem, przecież to ZDM jest Zamawiającym i może ustalać kryteria oceny ofert adekwatne do zamówienia jakie ma być wykonane, tak więc nie tylko sama cena może być kryterium, a w przypadku budowy drogi lub dróg aż nadto oczywiste jest by stosować również kryterium gwarancji wykonawcy. Jeśli kierujecie się w ZDM wygodnictwem (najniższa cena) to Wasza sprawa ale nie opowiadajcie publicznie poznaniakom idiotyzmów że się nie da zrobić inaczej. Da się tylko trzeba chcieć i mieć wiedzę. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polecam filmik o stanie ulicy

  posener (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 30

  Kobylepole: http://www.youtube.com/watch?v=oMQjeUCD_XE

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo