Słowiki nagrywają płytę na beatyfikację Jana Pawła II. Film

  Słowiki nagrywają płytę na beatyfikację Jana Pawła II. Film

  Marek Zaradniak, Jacek Sobczyński

  Aktualizacja:

  W kościele Wszystkich Świętych Poznańskie Słowiki pod batutą Stefana Stuligrosza nagrywają pieśni skomponowane przez niego do słów Jana Pawła II

  W kościele Wszystkich Świętych Poznańskie Słowiki pod batutą Stefana Stuligrosza nagrywają pieśni skomponowane przez niego do słów Jana Pawła II ©Grzegorz Dembiński

  2 kwietnia obchodzimy 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Niecały miesiąc później Ojciec Święty zostanie beatyfikowany. Kto spodziewał się z tej okazji wysypu okolicznościowych wydarzeń artystycznych, ten miał rację. I tak ku czci papieża powstają filmy, płyty oraz... dzwon.
  W kościele Wszystkich Świętych Poznańskie Słowiki pod batutą Stefana Stuligrosza nagrywają pieśni skomponowane przez niego do słów Jana Pawła II

  W kościele Wszystkich Świętych Poznańskie Słowiki pod batutą Stefana Stuligrosza nagrywają pieśni skomponowane przez niego do słów Jana Pawła II ©Grzegorz Dembiński

  Od wczoraj w kościele Wszystkich Świętych Poznańskie Słowiki pod batutą Stefana Stuligrosza nagrywają pieśni skomponowane przez niego do słów Jana Pawła II. - Ojciec Święty Jan Paweł II darzył nasz chór miłością. W Watykanie odwiedziliśmy go aż 15 razy. Uczestniczyliśmy m.in. w beatyfikacji i kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej - utwory skomponowane przeze mnie z tej okazji znajdą się na tej płycie. Nagramy również moją kompozycję "Veni Creator", trzy wersje pieśni do słów papieża "Dobry pasterzu, prawdziwy chlebie" oraz jedną z moich najnowszych kompozycji "Santo Subito" - mówi profesor Stefan Stuligrosz.

  Zobacz film: Poznańskie Słowiki nagrywają płytę na beatyfikację

  Ale to nie wszystko. Jego pieśń "Nie lękaj się" została wyznaczona jako obowiązkowa do wykonania w dniu beatyfikacji Jana Pawła w całej Archidiecezji Poznańskiej. Jej partyturę rozesłano do wszystkich kościołów.

  Tymczasem od początku lutego trwa akcja charytatywna "Dzwon Pielgrzyma". W jej ramach odbywają się koncerty kierowanej przez skrzypka Miklosza Deki Czureję Europejskiej Orkiestry Cygańskiej, którą tworzą muzycy pochodzenia romskiego z Polski, Słowacji, Rumunii i Węgier. Cel - zebranie środków, które pozwolą na ufundowanie największego dzwonu w Europie. Dla uczczenia 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II będzie on ważył 27 ton. Dzwon ma zostać zainstalowany w kościółku w Białężynie koło Murowanej Gośliny.

  - Stanie się to jednak dopiero za kilka lat, bowiem odlanie takiego dzwonu to wydatek od 60 do 80 mln zł - mówi impresario Europejskiej Orkiestry Cygańskiej Jerzy Jernas. Najbliższy koncert jego zespołu odbędzie się dziś o godzinie 17 w Miejskim Ośrodku Kultury w Wągrowcu. Bilety kosztują 30 zł.

  Tymczasem pod koniec marca do sklepów z DVD trafi film "Duśka" poznańskiej reżyserki Wandy Różyckiej-Zborowskiej. To opowieść o doktor Wandzie Półtawskiej, więźniarce Ravensbrück, która cudownie ozdrowiała dzięki wstawiennictwu św. Ojca Pio. Co ma z tym wspólnego Jan Paweł II? Tytułowa Duśka była jego wieloletnią przyjaciółką.

  I jeszcze dwie "papieskie" produkcje, na które można wybrać się do kina. Od piątku na ekranach wyświetlany jest dokument "Jan Paweł II. Szukałem Was" w reżyserii Jarosława Szmidta. To próba scalenia najważniejszych chwil pontyfikatu Jana Pawła II w półtoragodzinnej produkcji. Z kolei od 1 kwietnia będzie można wybrać się na "Trzy minuty. 21.37." Macieja Ślesickiego, czyli wielowątkową opowieść o losach czwórki bohaterów, które splotły się w chwili śmierci papieża.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo