Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki 2014: Przedsiębiorca rozlicza podatek

Milena Kochanowska
Podatki 2014: Przedsiębiorca rozlicza podatek
Podatki 2014: Przedsiębiorca rozlicza podatek 123 RF
Czy stratę z 2013 roku mamy prawo teraz odliczyć od dochodu? Jeśli zawiesiliśmy swoją działalność, to czy musimy składać PIT? Masz firmę - przeczytaj koniecznie!

Jaki formularz? Przy prowadzeniu działalności gospodarczej wybór odpowiedniego PIT-u do rozliczenia podatku dochodowego uzależniony jest od formy opodatkowania. Podatek liniowy to PIT 36L, zasady ogólne – czyli według skali podatkowej to PIT 36.

UWAGA! Przedsiębiorca rozliczający się w formie karty podatkowej, który w 2014 roku dostał zasiłek z ubezpieczenia społecznego, może dodatkowo w zeznaniu PIT 37 odliczyć zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, których nie mógł rozliczyć w złożonej do końca stycznia br. deklaracji PIT-16A.


Koszty kształcenia młodocianych.
Jeżeli dostaliśmy z Funduszu Pracy zwrot kosztów kształcenia młodocianych pracowników, będziemy musieli je opodatkować i wykazać w zeznaniu PIT 36.

Zaliczki. Jeżeli wypełniając zeznanie PIT okaże się, że źle obliczyliśmy wartość wpłaconych zaliczek w ciągu roku, wówczas powinniśmy ustalić ich prawidłową wartość, wskazać ją w części formularza dotyczącej zaliczek i spłacić ją jak najszybciej z odsetkami.

NIP czy PESEL. Jeśli w zeszłym roku prowadziliśmy działalność gospodarczą, np. polegającą na wynajmie nieruchomości, opodatkowaną na zasadach ogólnych, a oprócz tego mieliśmy dochody ze stosunku pracy, w swoim zeznaniu rocznym musimy posłużyć się NIP-em.


E-PIT bez elektronicznego podpisu.
Każdy przedsiębiorca może rozliczyć i przesłać zeznanie PIT w formie elektronicznej przez Portal Podatkowy i nie jest do tego potrzebny kwalifikowany podpis elektroniczny. Wystarczą dane autoryzujące, czyli kwota przychodu wykazana w zeznaniu składanym w ubiegłym roku.

UWAGA! Aktualizować rachunek bankowy przedsiębiorca może tylko i wyłącznie poprzez wypełnienie CEIDG-1.

PFRON. Jeżeli dostaliśmy częściowy zwrot składek na ubezpieczenie społeczne z PFRON-u, sposób ich rozliczenia zależny będzie od tego, czy składki były odliczone od dochodu czy zaliczone do kosztów podatkowych firmy. Jeśli składki na ZUS zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to ich refundacja z PFRON-u stanowi przychód, który należy wykazać w zeznaniu PIT-36 w części D – pozarolnicza działalności gospodarcza. Gdy składki te zostały odliczone od dochodu, to zwrot należy wykazać w zeznaniu PIT-36 w część D – inne źródła.

Gdy właściciele firmy zmieniają w ciągu roku udziały. Jeżeli w trakcie roku zmienił się udział wspólnika w zyskach firmy np. z 40 na 50 proc., to rozliczając podatek przedsiębiorca w załączniku PIT/B do składanego zeznania, w części C1 wskazuje udziały, które miał przed ich zmianą, czyli 40 proc. wraz z uzyskanymi w tym czasie przychodami, kosztami, dochodami lub stratą. W części C2 wpisuje natomiast udziały po zmianie – 50 proc. i wskazuje przychody, koszty, dochody lub stratę po zmianie.

Przedsiębiorca sprzedaje auto. Jeśli w firmie wykorzystywaliśmy samochód osobowy, zaliczony do środków trwałych i sprzedaliśmy go w 2014 roku, kwota netto uzyskana z tej sprzedaży będzie stanowiła przychód. Podatku dochodowego nie zapłacimy tylko wówczas, gdy auto zostało przeniesione z majątku firmowego do prywatnego i minęło ponad 6 lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym to zrobiliśmy. Podatek od sprzedaży auta wycofanego z firmy przed upływem 6 lat trzeba wykazać nawet wtedy, gdy zamknęliśmy działalność.

Jeśli przedsiębiorca chorował. Jeżeli przedsiębiorca, chorował w 2014 roku i otrzymał zasiłek chorobowy (rozliczony przez ZUS w informacji PIT 11), wykazuje go w swoim zeznaniu PIT 36 w innych źródłach. W przypadku przedsiębiorcy korzystającego z podatku liniowego, oprócz standardowo składanego PIT 36L z załącznikiem PIT-B, musi on złożyć dodatkowo zeznanie PIT 37, w którym rozliczy uzyskany zasiłek.

Gdy przedsiębiorca prowadzi firmę i dodatkowo pracuje. Jeśli przedsiębiorca prowadził firmę i jednocześnie, w innym miejscu był zatrudniony na umowę o pracę, rozliczając się za ubiegły rok powinien złożyć tylko jedno zeznanie – PIT 36 lub PIT 36L razem z załącznikiem PIT-B, a w nim wykazać wszystkie zarobione pieniądze, te z własnej działalności i te wskazane przez pracodawcę w PIT 11.


Podatek liniowy.
Jeżeli prowadząc działalność gospodarczą wybraliśmy liniowy 19 procentowy podatek, rozliczając swoje dochody za 2014 rok nie będziemy mogli skorzystać z żadnych ulg i odliczeń oraz z możliwości preferencyjnego rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Rozliczając swoje dochody możemy jednak odliczyć wpłacone w ciągu roku pieniądze na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Sumę dokonanych wpłat wskazujemy w części E formularza PIT 36L, pamiętając żeby nie przekroczyć limitu 4495,20 zł. Jeśli płaciliśmy w zeszłym roku składki na ubezpieczenie społeczne do KRUS-u, nie możemy odliczyć ich od swojego dochodu.

Gdy przedsiębiorca zawiesza działalność. Jeżeli w zeszłym roku przedsiębiorca zawiesił działalność swojej firmy, mimo braku jakichkolwiek przychodów, musi złożyć do końca kwietnia br. zeznanie PIT 36 i dołączyć do niego załącznik PIT-B.

Gdy przedsiębiorca ponosi stratę. Rozliczając stratę przedsiębiorca powinien pamiętać, że pokryć ją może tylko dochodem z tego samego źródła. Jeżeli podatnik prowadząc firmę był zatrudniony w innym miejscu na umowę o pracę, nie ma możliwości rozliczenia straty ze swojej działalności dochodami z pracy. Straty jakie poniósł przedsiębiorca, może rozliczyć obniżając swój dochód (uzyskany z tego źródła) w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Wysokość odliczenia w tych latach nie może przekroczyć 50 proc. kwoty straty.

UWAGA! Przedsiębiorca, który w 2013 roku poniósł stratę, może ją również odliczyć do wysokości 50 proc. jej wartości od dochodów uzyskanych z nowej działalności prowadzonej w 2014 roku, bez względu na to, czy jest ona prowadzona samodzielnie czy też jako spółka.

Strata a zaliczki. Jeśli przedsiębiorca wpłacał zaliczki w ciągu roku, a rok zakończył stratą, wówczas w składanym zeznaniu rocznym wykazuje nadpłacone zaliczki, które będą nadpłatą w podatku dochodowym.

Nasz Ekspert: Jarosław Orzechowski z Izby Skarbowej w Poznaniu

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski