Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Paderewskiego w Poznaniu jest już gotowy. Zobacz, jak wygląda! [ZDJĘCIA]

Piotr Robakowski
Pomysł stworzenia pomnika Paderewskiego pojawił się już w 2010 roku
Pomysł stworzenia pomnika Paderewskiego pojawił się już w 2010 roku Piotr Robakowski
Po pół roku prac, pomnik Ignacego Paderewskiego został w czwartek oficjalnie odebrany przez inwestorów - Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Jego oficjalne odsłonięcie odbędzie się na przełomie kwietnia i maja.

To pierwszy w Poznaniu monument muzyka i polityka początku XX wieku, którego historia i pobyt w stolicy Wielkopolski, jednoznacznie łączy się z wybuchem Powstania Wielkopolskiego. Na przełomie kwietnia i maja pomnik stanie przed budynkiem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego na placu im. Stefana Stuligrosza (róg ul. Św. Marcin i alei Niepodległości).

Pomysł stworzenia monumentu pojawił się już w 2010 roku. Trzy lata później rozstrzygnięto konkurs, nie przyznając jednak pierwszej nagrody.

- Po burzliwych dyskusjach, postanowiliśmy w końcu zwrócić się do Radosława Nowaka, artysty, którego praca otrzymała wyróżnienie za najbardziej realistyczne przedstawienie głowy Paderewskiego - tłumaczy Marian Król, prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. - Zaprosiliśmy go do współpracy, określając jeszcze kilka warunków. Artysta podjął się zadania i pod koniec ubiegłego roku nadszedł długo oczekiwany czas rozpoczęcia prac odlewniczych.

Wybrano rodzinną odlewnię braci Garstka z Szymanowic koło Śremu. Pomnik odlewany był w kilku częściach i gotowy już odlew z brązu był następnie łączony. Wewnątrz znajduje się specjalna stalowa konstrukcja, która utrzymuje poszczególne sekcje.

- Przez pół roku wykonaliśmy kilkanaście form negatywowych i pozytywowych, które wynikają z procesu odlewniczego - tłumaczy Piotr Garstka. - Efektem naszej pracy jest odebrany przez inwestora pomnik o wysokości ponad trzech metrów.

Zadowolony z efektów prac jest także autor projektu, którego rzeźby i instalacje spotykamy w niektórych częściach Poznania. Wśród nich jest instalacja na placu Wolności, a także fontanna znajdująca się na Starym Rynku. W trakcie prac powstało kilka wizualizacji, choć jak wskazuje autor, różnice były niewielkie w porównaniu z zaakceptowaną i wykonaną w pełnej skali wersją.

- Chciałem pokazać Paderewskiego jako człowieka, ale też dwa kierunki jego życia, czyli politykę i muzykę - mówi Radosław Nowak, autor pomnika. - Muzyka to partytura w rękach. Natomiast tą część polityczną podkreśla postać w dużym i dynamicznym wykroku idąca przed siebie, ale też lewą ręką Paderewski eksponuje klapę, na której ma wpiętą rozetę z Powstania Wielkopolskiego. To taki gest, że jak wychodzi do przodu, to przede wszystkim eksponuje Polskę - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski