Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mecz Polska – Irlandia: Co trzeba wiedzieć o kadrze Irlandii? [ELIMINACJE EURO 2016]

BAZA
Mecz Polska – Irlandia: Co trzeba wiedzieć o kadrze Irlandii [ELIMINACJE EURO 2016]
Mecz Polska – Irlandia: Co trzeba wiedzieć o kadrze Irlandii [ELIMINACJE EURO 2016] Tomasz Bolt/Polskapresse
Mecz Polska – Irlandia już w niedzielę. To pojedynek dwóch najlepszych drużyn grupy D i kolejny krok w drodze do Euro 2016. Oto, co trzeba wiedzieć o naszych rywalach.
  • Niemal cała kadra Irlandii gra w klubach z Anglii. Wyjątkiem są Robbie Keane i Kevin Doyle, którzy występują w amerykańskiej lidze MLS oraz Anthony Stokes ze szkockiego Celticu.
  • Wspomniany Robbie Keane to największa gwiazda i żywa legenda reprezentacji Irlandii. 34-letni napastnik dzierży rekordy pod względem liczby goli (65) i występów w kadrze (138). Jest też kapitanem Irlandczyków. Dziś Keane występuje w LA Galaxy, ale w przeszłości strzelał gole między innymi dla Tottenhamu, Leeds, Liverpoolu czy Celticu.
  • Mecz Polska – Irlandia to spotkanie lidera i wicelidera grupy D. Irlandczycy jak dotąd w eliminacjach do Euro 2016 pokonali Gibraltar i Gruzję zremisowali z Niemcami i ulegli Szkocji. Dzięki temu w czterech meczach uzbierali 7 punktów, czyli tyle co Szkoci i Niemcy, ale mają lepszy bilans bramkowy. Zawodnicy z Zielonej wyspy nie słyną z pięknej gry czy technicznej wirtuozerii, ale ich plusy to nieustępliwość i twarda walka od pierwszego do ostatniego gwiazdka.
  • Polska i Irlandia spotykały się ze sobą 25-krotnie z czego aż 23 razy towarzysko. Dwa spotkania o punkty miały miejsce w eliminacjach do Euro ‘92 i zakończyły się remisami. Statystyki przemawiają na korzyść Polski, która wygrywała 10 razy. Irlandczycy tryumfowali 6-krotnie. Ostatni mecz Polska – Irlandia rozegrano w listopadzie 2013 roku w Poznaniu. Wyjątkowo nudne widowisko zakończyło się bezbramkowym remisem.

[*]Jak dotąd Irlandczycy na Euro zakwalifikowali się tylko dwa razy – w 1988 i 2012 roku. Na obu turniejach nie zdołali wyjść z grupy, ale na imprezie w RFN wyprzedzili Anglików, których pokonali w bezpośrednim, niezwykle prestiżowym meczu. Na mundialach piłkarze z Zielonej Wyspy mają nieco większe sukcesy – grali trzykrotnie (1990, 1994 i 2002) i za każdym razem wychodzili z grupy. W 1990 roku doszli nawet do ćwierćfinału, w którym jednak odpadli przegrywając 1:0 z gospodarzami – Włochami.

[*]Podczas Euro w Polsce i na Ukrainie Irlandia zagrała słabo, ale ze znakomitej strony pokazali się kibice z Zielonej Wyspy, tworząc wspaniałą atmosferę w Poznaniu i Gdańsku. Na całym świecie zachwycano się ich śpiewami, a szczególnie pieśnią „Fields of Athenry” podczas meczu Irlandia – Hiszpania.

VIDEO //www.youtube.com/embed/zp2UOdrMSr8?enablejsapi=1

[*]Irlandia w rankingu FIFA zajmuje 66. miejsce, czyli jest dużo niżej niż Polska. Kadra Adama Nawałki okupuje obecnie 34. lokatę. Były jednak czasy, kiedy piłkarze w zieleni stali dużo wyżej w światowej hierarchii – w pierwszej połowie lat 90. notowano ich w pierwszej 10 najlepszych reprezentacji świata. W 1993 roku doszli nawet do 6. pozycji.

[*]Trenerem Irlandii jest Martin O’Neill, który sukcesy odnosił zarówno jako zawodnik, jak i szkoleniowiec. Występując w Nottingham Forest sięgnął po dwa puchary Puchar Mistrzów i mistrzostwo Anglii (Forest to jedyny klub, który ma na koncie więcej tryumfów w rozgrywkach międzynarodowych niż we własnej lidze). Jako trener Celticu Glasgow Martin O’Neill po trzy razy świętował mistrzostwo i puchar Szkocji. W 2003 doprowadził The Bhoys do finału pucharu UEFA, gdzie jednak po dogrywce przegrał z FC Porto Jose Mourinho. Pracując w Anglii dwa razy pomagał Leicester awansować do Premier League. Trenerem reprezentacji Irlandii jest od 2013 roku. Na stanowisku zastąpił słynnego Giovanniego Trapattoniego.

[*]Z irlandzką kadrą wiąże się kilka głośnych spraw. Podczas mistrzostw świata w 2002 roku w reprezentacji naszych najbliższych rywali doszło do ostrego konfliktu między kapitanem drużyny Roy’em Keane’em a trenerem Mickiem McCarthy’m. W jego wyniku ówczesny zawodnik Manchesteru United opuścił drużynę i wrócił do kraju. Równie głośnym echem odbił się barażowy mecz Irlandia – Francja o miejsce na mundialu w RPA. Trójkolorowi awansowali dzięki bramce, która nie powinna zostać uznana. Zagranie ręką Thiery’ego Henry spotkało się z ostrą krytyką kibiców na całym świecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski