Ostrów: Chcą sprzedać dwór, by załatać dziurę w budżecie...

  Ostrów: Chcą sprzedać dwór, by załatać dziurę w budżecie powiatu

  Ryszard Binczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Władze powiatu ostrowskiego zdecydowały się wystawić na sprzedaż zespół dworsko-parkowo-folwarczny w Przygodzicach znany bardziej jako Dwór Przebendowskiego, czyli dawnego właściciela Ostrowa.
  Co prawda obiekt nie jest zabytkiem, ale jego bogatą historią można byłoby obdzielić kilka budowli. Znajdujący się na terenie dawnego Technikum Rolniczego obecnie CKU Przygodzice "dwór" jest, zdaniem historyków, jednym z ciekawszych na terenie powiatu ostrowskiego. Sprzedając go, samorząd chce w ten sposób załatać dziurę budżetową.

  - To właśnie tu zapadały ważne decyzje gospodarcze, dotyczące również Ostrowa - mówi Edmund Radziszewski, historyk i regionalista.
  - Ponieważ budynek był kilkakrotnie przebudowywany, nie jest pod względem wizualnym atrakcyjny. Jego początki, czyli fragmenty zachowane w fundamentach, mogą sięgać XV wieku, czasów, gdy właścicielami Przygodzic byli Gołuchowscy herbu Wieniawa.

  Z tym miejscem wiąże się także niezrealizowany pomysł "Światłowa", nowego miasta, które miało powstać i być konkurencją dla Ostrowa. Mimo lokacji "Światłowa" pomysł ten nigdy nie został zrealizowany.

  Wystawiony ponownie na sprzedaż budynek znajduje się na działce o powierzchni 0,23 ha. Jest wyposażony w instalacje: elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną. Cena wywoływacza ustalona została na poziomie 280 tysięcy złotych. Przetarg zaplanowano na 29 marca 2011 roku.

  - Zdecydowaliśmy się wystawić dworek na sprzedaż, gdyż przy tak dużym zadłużeniu powiatu, szukamy dodatkowych źródeł dochodów - tłumaczy Paweł Rajski, starosta ostrowski. - W sumie w gminie Przygodzice mamy jeszcze blisko 100 hektarów ziemi na sprzedaż.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo