Konin: Tłumy dawców szpiku

  Konin: Tłumy dawców szpiku

  Ola Braciszewska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W akcji wzięli udział przede wszystkim nauczyciele i uczniowie z kilku szkół ponadgimnazjalnych

  W akcji wzięli udział przede wszystkim nauczyciele i uczniowie z kilku szkół ponadgimnazjalnych ©Fot. Ola Braciszewska

  Aż 580 osób zarejestrowało się w Banku Dawców Szpiku podczas akcji, która odbyła się w I Liceum w Koninie. W ten sposób szukano dawcy dla chorej na białaczkę 25-letniej Moniki Gmerek.
  W akcji wzięli udział przede wszystkim nauczyciele i uczniowie z kilku szkół ponadgimnazjalnych

  W akcji wzięli udział przede wszystkim nauczyciele i uczniowie z kilku szkół ponadgimnazjalnych ©Fot. Ola Braciszewska

  To było niczym pospolite ruszenie. Już na pół godziny przed rozpoczęciem zbiórki krwi, przed drzwiami sali sportowej w I Liceum ustawiły się tłumy.

  W kolejce stanęli nie tylko licealiści, ale również uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół im. M. Kopernika, Centrum Kształcenia Ustawicznego, a także nauczyciele i koninianie.

  - Słyszy się o tylu nieszczęściach i jeśli można, to trzeba pomagać. To taki odruch - mówiła Alicja Budna. - Nie znam zupełnie tej osoby. Chciałam po prostu pomóc. Jeśli znajdzie się gdzieś mój bliźniak genetyczny, to bez wahania oddam mój szpik.

  Jedną z osób, która przyszła pomóc Monice był Maciej Adamczewski, 19-letni uczeń Zespołu Szkół im. M. Kopernika. - Zauważyłem w szkole plakaty informujące o tej akcji. Nie boję się oddać szpiku. Jestem na to gotowy - zapewniał Maciej.

  Chora na białaczkę Monika jest córką Kazimierza Gmerka, nauczyciela geografii w I Liceum. Jako wyróżniająca się studentka sinologii wyjechała do Chin. Tam zachorowała na sepsę. Podczas leczenia u 25-latki wykryto białaczkę. Dziewczyna zmaga się z chorobą nowotworową od około roku. Ratunkiem dla niej jest przeszczep szpiku.

  Akcję pomocy Monice zainicjowało koło PCK w I Liceum, które wspólnie z Fundacją Przeciwko Laukemii zorganizowało zbiórkę krwi.
  - To, co tu zobaczyłem to kapitalna rzecz. Serce rośnie, bo sam jestem po przeszczepie i wiem, jaką nadzieję dają ci ludzie chorym, czekającym na swojego anioła stróża - mówił Tomasz Chruśliński z

  Fundacji Przeciwko Laukemii. - Ci młodzi ludzie zdają swój egzamin dojrzałości i test z człowieczeństwa. Oni chcą się podzielić tym, co mają. Przy oddawaniu szpiku niczego nie tracimy. To nie jest przeszczep organowy.

  Chruśliński podkreślił również, że bolesne pobieranie szpiku z kręgosłupa to mit. - W kręgosłupie nie ma szpiku. Nawet gdybyśmy chcieli go pobrać, to go tam nie ma. Pobierany jest on z talerza kości biodrowej, albo z krwi obwodowej. Wybór metody zależy od dawcy - tłumaczył Chruśliński.

  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo