Najlepszy projekt przebudowy Arsenału wybrany. Film

  Najlepszy projekt przebudowy Arsenału wybrany. Film

  Beata Marcińczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wystawa prac cieszyła się dużym zainteresowaniem

  Wystawa prac cieszyła się dużym zainteresowaniem ©Waldemar Wylegalski

  Na razie nie będzie rewolucji na Starym Rynku. Raz, że w rozstrzygniętym w sobotę konkursie na przebudowę Galerii Miejskiej Arsenał i Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego z pasażem zwyciężył projekt nowoczesny, ale niewprowadzający zasadniczych zmian w architekturze. Dwa, bo na razie i tak nie ma pieniędzy na jego realizację.
  Wystawa prac cieszyła się dużym zainteresowaniem

  Wystawa prac cieszyła się dużym zainteresowaniem ©Waldemar Wylegalski

  "Silos", "biała siatka", "ażurowy minimalizm" czy "bez wielkich zmian" - tak publiczność komentowała zwycięską pracę pracowni BWP Wojciecha Polaka z Zalasewa, który wygrał nagrodę 80 tys. zł i zaproszenie do stworzenia dokumentacji projektowej. Jury nagrodziło jeszcze dwie kolejne prace sumami 40 i 20 tys. zł oraz wyróżniło trzy inne.

  Konkurs przygotowała Galeria Miejska Arsenał i SARP, pieniądze na nagrody dało miasto. W efekcie, w rywalizacji wzięło udział 130 pracowni z różnych stron świata, nadesłano 52 prace. Publiczność najpierw zaproszono do obejrzenia prac, a potem odczytano werdykt.

  Zwycięski projekt autorstwa Wojciecha Polaka, Barbary Walkiewicz i Mikołaja Cendlaka, to według jury - prosty, czytelny i konsekwentny układ funkcjonalno-przestrzenny. Jego zaletą jest elastyczność przestrzeni pozwalająca na jej wykorzystanie stosownie do potrzeb, mobilny układ ścian pasażu umożliwiający stworzenie (razem z parterem) optymalnych warunków do imprez typu happening, koncert czy wystawa oraz dobre wpisanie się gabarytami w przestrzeń Starego Rynku i zabytkowych obiektów.

  Przebudowy na pewno nie będzie w najbliższych latach, bo w miejskiej kasie brakuje na to pieniędzy. W ciągu 2-3 lat powstać może projekt budowlany, a potem dopiero radni zadecydują o funduszach na przebudowę.

  - Moim zdaniem Arsenał jest dobrym przykładem modernizmu polskiego, tyle że brzydko się zestarzał. Stało się tak między innymi ze względu na materiały użyte do jego budowy. Zapomniano też, że budynki te powstały jako handlowe, bo miał tu funkcjonować sklep z telewizorami i Cepelia - powiedziała Zofia Starikiewicz, wiceszefowa Arsenału. - Ten obiekt wymaga przede wszystkim poprawy funkcjonalności, by można w nim organizować różnego typu imprezy, także tak popularne obecnie pokazy audiowizualne.

  - Zwyciężył nowoczesny projekt - stwierdziła Maria Strzałko, członek jury i miejski konserwator zabytków. Dla niej budynki w centrum Starego Rynku już się "opatrzyły".

  Niektóre z projektów można nazwać rewolucyjnymi. Wyróżniona praca Studia ADS z Poznania zakładała wyburzenie betonowych ścian i zastąpienie ich szkłem, co daje wrażenie lekkości i otwartości przestrzeni na środku rynku. Była też praca proponująca utworzenie czarnej bryły z zadaszeniem pasażu w formie skrzydeł. Inna zakładała przeszklenie w kolorze żółtym i czerwonym ścian frontowych. Uszczypliwie, jako "magazyny Starego Browaru" komentowany był projekt zakładający wykorzystanie czerwonej cegły, metali i elementów na wzór urządzeń technicznych.

  Wystawę prac konkursowych oglądać można w Galerii Arsenał do 20 marca.

  Zobacz film: Ogłoszenie wyników konkursu na przebudowę Galerii Arsenał

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szajs Głos

  qwasi modo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 20

  No i gdzie ten film??

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo