Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Dostaną komputery i internet za darmo

Bogna Kisiel
Trzy tysiące poznańskich rodzin otrzyma bezpłatnie komputery, dostęp do internetu i zostanie przeszkolonych. Pierwsze komputery trafią do domów pod koniec lipca. Nauka obejmie nie tylko obsługę sprzętu, ale także poczty elektronicznej, edycji tekstów czy sposoby zdobywania informacji np. na platformie edukacyjnej.

- Nie wystarczy dać komputer, ale trzeba pomóc, by potrafili z niego efektywnie korzystać - przekonuje Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. - Projekt skierowany jest do osób niezamożnych, o niskich dochodach, niepełnosprawnych i rodzin wielodzietnych.

Program "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Poznaniu" kosztować będzie ponad 17 mln zł. Miasto uzyskało na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej, która pokryje 85 proc. kosztów.

- To jeden z pierwszych i największych projektów w Polsce - twierdzi Piotr Wiśniewski, dyrektor biura koordynacji projektów w Urzędzie Miasta.

O udział w tym przedsięwzięciu mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają komputera, dostępu do internetu oraz są zameldowane w Poznaniu. To jednak niejedyne wymogi. Oferta skierowana jest do rodzin, spełniających warunki, upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu opieki społecznej lub systemu świadczeń rodzinnych. Ponadto wśród adresatów są osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a także dzieci i młodzież ucząca się z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, która uprawnia do uzyskania stypendiów socjalnych. W przypadku dużej liczby chętnych o przyznaniu darmowego internetu, komputera z oprogramowaniem i usługami serwisowymi decydować będzie kryterium dochodowe.

Zainteresowani powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy. O tym kto zostanie zakwalifikowany, zadecyduje komisja rekrutacyjna, złożona z urzędników oraz przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Osoby, które wezmą udział w projekcie dostaną komputery na pięć lat.
- Z każdym zostanie spisana umowa użyczenia komputera, która będzie precyzować, w jaki sposób powinien być on wykorzystywany - mówi Alina Stachowiak, koordynator projektu. - Sprzęt zostanie trwale oznakowany logiem miasta i unijnym, by uniemożliwić zbycie. Ponadto będzie wyposażony w system nawigacji, umożliwiający jego lokalizację.

Zgłoś się!
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy i dostarczyć go do 31 maja 2011 r.
Formularze można składać osobiście (w godz. 8-15) lub nadsyłać pocztą (liczy się data wpływu) na adres: Biuro Zarządu Projektu rynek Śródecki 3, 61-126 Poznań. Dokumenty do wypełnienia dostępne są w siedzibie biura lub na stronie: www.poznan.pl/wykluczeniecyfrowe. Szczegółowe informacje na temat projektu - tel.: 61 222 34 57.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski