Poznań: Dostaną komputery i internet za darmo

  Poznań: Dostaną komputery i internet za darmo

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Trzy tysiące poznańskich rodzin otrzyma bezpłatnie komputery, dostęp do internetu i zostanie przeszkolonych. Pierwsze komputery trafią do domów pod koniec lipca. Nauka obejmie nie tylko obsługę sprzętu, ale także poczty elektronicznej, edycji tekstów czy sposoby zdobywania informacji np. na platformie edukacyjnej.
  - Nie wystarczy dać komputer, ale trzeba pomóc, by potrafili z niego efektywnie korzystać - przekonuje Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. - Projekt skierowany jest do osób niezamożnych, o niskich dochodach, niepełnosprawnych i rodzin wielodzietnych.

  Program "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Poznaniu" kosztować będzie ponad 17 mln zł. Miasto uzyskało na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej, która pokryje 85 proc. kosztów.

  - To jeden z pierwszych i największych projektów w Polsce - twierdzi Piotr Wiśniewski, dyrektor biura koordynacji projektów w Urzędzie Miasta.

  O udział w tym przedsięwzięciu mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają komputera, dostępu do internetu oraz są zameldowane w Poznaniu. To jednak niejedyne wymogi. Oferta skierowana jest do rodzin, spełniających warunki, upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu opieki społecznej lub systemu świadczeń rodzinnych. Ponadto wśród adresatów są osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a także dzieci i młodzież ucząca się z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, która uprawnia do uzyskania stypendiów socjalnych. W przypadku dużej liczby chętnych o przyznaniu darmowego internetu, komputera z oprogramowaniem i usługami serwisowymi decydować będzie kryterium dochodowe.

  Zainteresowani powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy. O tym kto zostanie zakwalifikowany, zadecyduje komisja rekrutacyjna, złożona z urzędników oraz przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

  Osoby, które wezmą udział w projekcie dostaną komputery na pięć lat.
  - Z każdym zostanie spisana umowa użyczenia komputera, która będzie precyzować, w jaki sposób powinien być on wykorzystywany - mówi Alina Stachowiak, koordynator projektu. - Sprzęt zostanie trwale oznakowany logiem miasta i unijnym, by uniemożliwić zbycie. Ponadto będzie wyposażony w system nawigacji, umożliwiający jego lokalizację.

  Zgłoś się!
  Osoby zainteresowane udziałem w projekcie powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy i dostarczyć go do 31 maja 2011 r.
  Formularze można składać osobiście (w godz. 8-15) lub nadsyłać pocztą (liczy się data wpływu) na adres: Biuro Zarządu Projektu rynek Śródecki 3, 61-126 Poznań. Dokumenty do wypełnienia dostępne są w siedzibie biura lub na stronie: www.poznan.pl/wykluczeniecyfrowe. Szczegółowe informacje na temat projektu - tel.: 61 222 34 57.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A to ciekawostka

  były obywatel PRL, aktualny obywatel PRL bis. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Jakby tak rozdawali po pół litra (a lepiej po całym litrze), to chętni rzuciliby się drzwiami i oknami :)
  Socjalizm wraca, PRL bis, tylko w większym wydaniu. Ciekawe, czy i kiedy skończy jak PRL...rozwiń całość

  Jakby tak rozdawali po pół litra (a lepiej po całym litrze), to chętni rzuciliby się drzwiami i oknami :)
  Socjalizm wraca, PRL bis, tylko w większym wydaniu. Ciekawe, czy i kiedy skończy jak PRL wcześniej?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo