Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PODATKI 2014: rozliczamy zyski z giełdy

Milena Kochanowska
PODATKI 2014: rozliczamy zyski z giełdy. Jakie papiery wartościowe zwolnione są z podatku od zysku?
PODATKI 2014: rozliczamy zyski z giełdy. Jakie papiery wartościowe zwolnione są z podatku od zysku? 123 RF
PODATKI 2014: rozliczamy zyski z giełdy. Jakie papiery wartościowe zwolnione są z podatku od zysku? Jak rozliczyć sprzedaż akcji, które dostaliśmy w spadku? Grałeś? Przeczytaj!

1 Do zysków z kapitałów pieniężnych zaliczamy dochody ze sprzedaży udziałów w spółkach mających osobowość prawną lub papierów wartościowych (akcje, obligacje). Zyski (różnice między tym co uzyskaliśmy ze sprzedaży, a poniesionymi kosztami) musimy sami wykazać w zeznaniu PIT-38 i opodatkować według 19 proc. stawki do 30 kwietnia br. W trakcie roku od tego rodzaju dochodów nie płacimy żadnych zaliczek.


2 Co możemy zaliczyć do poniesionych kosztów?
A Wydatki związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży papierów wartościowych, opłaty związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku inwestycyjnego itp.) A koszty związane z kupnem papierów wartościowych bez udziału biura (opłaty notarialne) A zapłacone odsetki i prowizje od kredytów, za które kupiliśmy papiery wartościowe.

3 Podatek ryczałtowy. Podatek od lokat bankowych, oprocentowanych rachunków i otwartych funduszy inwestycyjnych jest pobierany na bieżąco przez instytucje nimi zarządzające. Nie musimy więc rozliczać się z tego samodzielnie. W PIT-38 nie ujmujemy wobec tego takich zysków. Opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlegają również zyski uzyskane m.in.: z odsetek od wkładów oszczędnościowych, z odsetek od papierów wartościowych, z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z dywidend, które zostały uzyskane na terytorium Polski. W takich przypadkach biuro maklerskie pobiera ten podatek w wysokości 19 proc., a my także nie musimy się z tych zysków rozliczać.

4 Jeśli w zeszłym roku sprzedaliśmy papiery wartościowe za pośrednictwem biura maklerskiego, to powinno ono przesłać nam do końca lutego br. informację PIT-8C, zawierającą sumę wpływów ze sprzedaży uzyskanych za jego pośrednictwem tego. Gdy taka informacja do nas nie dotarła, koniecznie wyjaśnijmy to w biurze. W PIT-8C wykazane zostaną również poniesione przez nas koszty. Biuro maklerskie wykaże jednak tylko te koszty, które są mu znane. Gdy ponieśliśmy jeszcze inne wydatki związane ze sprzedażą papierów wartościowych, to w zeznaniu rocznym musimy je uwzględnić sami.

5 Zwolnienia od podatku. Z podatku od zysków kapitałowych zwolnione są akcje kupione przed 1 stycznia 2004 r. w wyniku oferty publicznej lub na Giełdzie Papierów Wartościowych, jeżeli zostały one dopuszczone do publicznego obrotu. Ze zwolnienia takiego korzystają też obligacje skarbowe kupione przed 1 stycznia 2003 r. Od ich sprzedaży nie musimy płacić żadnego podatku.
6 Co z zyskami zagranicznymi? Przy rozliczaniu zysków z kapitałów pieniężnych musimy uwzględnić te, które uzyskaliśmy w kraju i za granicą – również te z zagranicznych funduszy.

7 Jeżeli sprzedaliśmy akcje, które dostaliśmy w spadku, rozliczając się z podatku będziemy mogli odliczyć wydatki, które my ponieśliśmy, ale także te, które wcześniej poniósł spadkodawca.

8 UWAGA! Pamiętajmy o tym, że dochody z giełdy, zyski ze sprzedaży akcji czy obligacji nie podlegają łączeniu z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej, na przykład z umowy o pracę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski