Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rokietnica: Gmina tworzy podstawówkę w Napachaniu

Alicja Lehmann
Danuta Potrawiak wierzy, że szkoła spodoba się mieszkańcom
Danuta Potrawiak wierzy, że szkoła spodoba się mieszkańcom Fot. Paweł Miecznik
W budynku likwidowanego od września gimnazjum w Napachaniu powstanie szkoła podstawowa. Ma być perełką na terenie gminy Rokietnica, bo dzieci będą uczyły się tam dwóch języków. Urząd gminy już rozpoczął działania w tym kierunku.

O likwidacji gimnazjum w Napachaniu napisaliśmy pod koniec lutego.

W związku z budową nowego budynku gimnazjum w Rokietnicy, oddział w Napachaniu musiał zostać rozwiązany. Na budowę gmina otrzymała bowiem dofinansowanie z Unii Europejskiej, a starając się o pieniądze zapewniano, że w budynku będzie się uczyło przynajmniej 200 gimnazjalistów. W Rokietnicy jest ich około stu i dlatego oba oddziały muszą być połączone.

W miejsce gimnazjum w Napachaniu władze gminy postanowiły utworzyć szkołę podstawową klas 1-3 wraz z przynajmniej jednym oddziałem zerowym. Od września 2011 roku na pewno zacznie funkcjonować tam zerówka i przynajmniej jedna klasa pierwsza. Do nowej szkoły mogłyby uczęszczać dzieci z terenu całej gminy.

Urzędnicy do końca marca zbierają deklaracje od rodziców, których dzieci uczęszczają do gminnych przedszkoli. Po otrzymaniu wstępnej liczby chętnych podejmą decyzję, ile klas ostatecznie powstanie.

- Klasy powinny mieć przynajmniej 15 dzieci - mówi Danuta Potrawiak, sekretarz Urzędu Gminy Rokietnica. - Już zaczęły do nas wpływać pierwsze deklaracje, ale jest jeszcze za wcześnie, aby móc cokolwiek planować.

Niektórzy rodzice obawiają się, że po pierwsze szkoła może w ogóle nie powstać, a po drugie, że w razie małej ilości chętnych gmina połączy w klasach dzieci sześcio- i siedmioletnie. Rok 2011 jest ostatnim, w którym do szkoły mogą iść siedmiolatki.

Obawy próbuje rozwiewać Beata Dukat, koordynator oświaty w gminie. - Jesteśmy przeciwni takim rozwiązaniom - tłumaczy. - Za wszelką cenę będziemy się starali stworzyć osobną klasę dla sześcio- i osobną dla siedmiolatków. Opcja łączenia dzieci będzie ostatecznością.

W nowej szkole dzieci będą się uczyły angielskiego - który będzie głównym językiem obcym - oraz hiszpańskiego.
- Przy wyborze drugiego języka kierowaliśmy się przede wszystkim tym, że uczniowie będą mogli kontynuować naukę hiszpańskiego po skończeniu podstawówki - tłumaczy Potrawiak.

Zdania wśród rodziców są podzielone. Rodzice sześcioletniego Maćka już zdecydowali, że ich syn będzie uczęszczał do szkoły w Rokietnicy. Tu mieszkają i chcą, aby ich dziecko w przyszłości mogło same wrócić do domu.

Z kolei pani Joanna, mama Bartka, skłania się ku nowej szkole w Napachaniu.
- Myślę, że warto sprobować - mówi pani Joanna. - Będzie to zupełnie nowa placówka i zarówno gmina, jak i kadra będą się starały, aby wszystko było na wysokim poziomie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski