Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szóstoklasisto! Sprawdź, co może być na teście z języka obcego

KS, AB
Paweł Miecznik
1 kwietnia 2015 roku uczniowie kończący szóstą klasę szkoły podstawowej po raz pierwszy przystąpią do obowiązkowego egzaminu z języka obcego. Co na nim będzie?

Zestaw zadań egzaminacyjnych, jaki pojawi się podczas sprawdzianu szóstoklasisty z języków obcych, podzielony został na cztery segmenty. Weryfikowane będzie:

  • rozumienie tekstów
  • pisanych (30 procent udziału w wyniku ogólnym),
  • znajomość funkcji,
  • (20 procent),
  • znajomość środków
  • językowych (15 procent),
  • umiejętność słuchania (35 procent).

Jak wynika z analizy poziomu umiejętności uczniów szkół gimnazjalnych, to właśnie w tej ostatniej części egzaminu zdarzało im się popełniać dużo błędów, wynikających ze źle zrozumianego kontekstu.
O ile w zadaniach ocenionych jako łatwe, pozytywnych odpowiedzi udzielało średnio 70 procent uczniów, o tyle pytaniom umiarkowanie trudnym podołało już tylko około 50 procent z nich. Wynika to przede wszystkim z pojawiających się w wypowiedziach fraz, sugerujących kilka odpowiedzi lub pytań formułowanych za pomocą różnych czasów.

TU ZNAJDZIESZ TEST Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Chociaż zadania ze sprawdzianu szóstoklasistów będą oczywiście łatwiejsze od tych z egzaminu gimnazjalnego, element rozumienia ze słuchu może stanowić problem także dla dwunastolatków. Co świadczy o jego trudności?

Podstawę trwającej 17 minut części sprawdzającej umiejętność rozumienia ze słuchania, stanowić będą krótkie teksty adaptowane oraz polecenia do zadań. Wytyczne dotyczące przeprowadzenia egzaminu zakładają czytanie fragmentów przez tzw. native speakerów, czyli rodzimych użytkowników danego języka.

- Dzieci przyzwyczajone przez nauczycieli do polskiego akcentu, w stresującej sytuacji mogą mieć trudności ze zrozumieniem wypowiedzi Brytyjczyka czy Amerykanina - tłumaczy Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak, ekspert Helen Doron English. - Przygotowując dziecko do sprawdzianu, powinniśmy zapewnić mu dostęp do materiałów obcojęzycznych. Przydatne będą zarówno pomoce dydaktyczne przeznaczone do nauki języków obcych, jak i zagraniczne filmy, seriale, nagrania muzyczne lub radio internetowe.

Dość kłopotliwym aspektem może okazać się też długość trwania tej części testu. Utrzymanie najwyższej koncentracji przy rozwiązywaniu każdego z kilkunastu zaplanowanych zadań jest dla dwunastolatka nie lada wyzwaniem.
Eksperci Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zdecydowali jednak, by urozmaicić formę sprawdzianu, umieszczając w nim - podobnie jak w arkuszu z języka polskiego i matematyki - zadania typu prawda-fałsz, wybór wielokrotny i dobieranie do siebie elementów. Dodatkowe ułatwienie stanowić mają także materiały ikonograficzne, na podstawie których uczniowie będą udzielać odpowiedzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski