Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Dzieci z ciężkimi przypadkami padaczki dostaną leki z marihuany

Krystian Lurka
Jak dowiedział się "Głos Wielkopolski" na przełomie marca i kwietnia w Poznaniu rozpocznie się część ogólnoświatowego projektu, które ma na celu znalezienie nowego i skutecznego lekarstwa na m.in. zespół Dravet (jedno z poważniejszych uwarunkowanych genetycznie uszkodzeń mózgu). Schorzenie przybiera postać lekoopornej padaczki, a ratunkiem dla chorych ma być lekarstwo stworzone na bazie marihuany leczniczej.

Dziś inny rodzaj padaczki leczony jest wyciągiem z marihuany. Terapią objętych jest 13 polskich pacjentów, w tym jedno dziecko z Wielkopolski.

W międzynarodowym badaniu mają uczestniczyć cztery osoby. Pacjentami będą dzieci ze Szpitala im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu.

- Pacjenci otrzymają lekarstwo w postaci tabletek, które powstały z kanabinoidów. To ekstrakty znajdujące się w marihuanie leczniczej - wyjaśnia profesor Barbara Steinborn, kierownik katedry i kliniki neurologii wieku rozwojowego Uniwersytetu Medycznego i ordynator oddziału neurologii dzieci i młodzieży Szpitala im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu.

Czytaj: "Rezonans w Poznaniu. Terminy: w lutym na sierpień, w marcu na październik"

- Lekarstwa są pozbawione działania psychoaktywnego, a zawarte w nich substancje mają działanie przeciwspastyczne, czyli zmniejszające sztywność mięśni - wyjaśnia profesor Steinborn i dodaje, że działają także przeciwbólowo.
Lekarze nie chcą popadać w zbyt duży optymizm, jednak przyznają, że pojawia się wyraźne światełko w tunelu dla wszystkich tych, którzy są chorzy na tę szczególną odmianę padaczki. Wyniki pacjentów zza oceanu, u których już zastosowano leki, napawają optymizmem.

- Są już naukowe publikacje, z których wynika, że ta terapia działa- mówi prof. B.Steinborn, która podpisała umowę ze sponsorem na przeprowadzenie badania klinicznego u dzieci. Poznań będzie więc uczestniczył w ogólnoświatowym projekcie. Program rozpocznie się również w Gdańsku i Lublinie, a także we Francji, Izraelu oraz we Włoszech. Padaczka dotyczy jednego procenta populacji.

- Jedna trzecia z tego procenta to chorzy na padaczkę lekooporną - wyjaśnia prof. Barbara Steinborn i przyznaje, że lekarstwa z marihuany leczniczej mogą w dużym stopniu wpłynąć na komfort ich życia.\

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, obecnie w Wielkopolsce jedna niepełnoletnia pacjętka ma zgodę na zażywanie innego rodzaje leku na bazie marihuany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski