Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Poznańska: Requiem dla genialnego emigranta

Marek Zaradniak
Maciej Grzybowski jest jednym z najbardziej znanych popularyzatorów Andrzeja Czajkowskiego
Maciej Grzybowski jest jednym z najbardziej znanych popularyzatorów Andrzeja Czajkowskiego Aechiwum festiwalu Nostalgia
"Inny Czajkowski" to tytuł sobotniego 444. Koncertu Poznańskiego. II Koncert fortepianowy Andrzeja Czajkowskiego zagra Maciej Grzybowski

Koncert fortepianowy nr 2 Andrzeja Czajkowskiego oraz Requiem Gabriela Faure złożą się na program sobotniego 444. Koncertu Poznańskiego "Inny Czajkowski". Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Łukasz Borowicz. Solistą w Koncercie fortepianowym Andrzeja Czajkowskiego będzie jeden z najciekawszych polskich pianistów średniego pokolenia Maciej Grzybowski. Requiem Gabriela Faure zaśpiewają Poznańskie Słowiki wraz z solistami sopranistką Aleksandrą Kubas-Kruk oraz barytonem Stanisławem Kuflyukiem.
Andrzej Czajkowski to jedna z najciekawszych postaci w muzyce polskiej XX wieku. Urodzony w 1935 roku w Warszawie w rodzinie żydowskiej jako 15-latek otrzymał Grand Prix Konserwatorium Paryskiego ucząc się u Lazare'a Levy'ego. Po powrocie do kraju studiował na ówczesnej warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej fortepian u profesora Stanisława Szpinalskiego, a kompozycję u profesora Kazimierza Sikorskiego. W 1955 roku zdobył VIII miejsce na Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Prawdziwym kluczem do kariery stało się jednak rok później III miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Królowej Elżbiety w Brukseli.
Do Polski artysta już nie wrócił. Był rozchwytywany. Tylko w latach 1956-59 dał na całym świecie 500 koncertów. O jego pamięci zaczęły krążyć legendy. Potrafił szczególnie trudne utwory po wielu miesiącach odtworzyć. Koncerty traktował jako sposób na utrzymanie się, ale jego pasją stało się komponowanie, które go "pożerało jak prawdziwa miłość", o czym zwierzał się w jednym z listów do Haliny Sander. Przeczytać o tym możemy w będącej wyborem ich listów książce Anity Janowskiej "Mój diabeł stróż".
Zmarł w Oxfordzie 26 czerwca 1982 roku. a

444. Koncert Poznański - Inny Czajkowski 14 marca, godzina 18, Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1), wejściówki 20 zł

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Filharmonia Poznańska: Requiem dla genialnego emigranta - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski