Piła: Powstała koalicja do walki z biedą

  Piła: Powstała koalicja do walki z biedą

  Agnieszka Kledzik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Umowę podpisuje Marek Borowski, prezes federacji banków

  Umowę podpisuje Marek Borowski, prezes federacji banków ©Fot. Agnieszka Kledzik

  Pilski Bank Żywności w tym roku rozda potrzebującym paczki z produktami o wartości 15 mln zł. To rekordowa kwota i rekordowa ilość żywności. Zwiększyła się bowiem pomoc unijna w tym zakresie. Ale aby ta pomoc była dobrze rozdzielona powołano koalicję do walki z ubóstwem.
  Umowę podpisuje Marek Borowski, prezes federacji banków

  Umowę podpisuje Marek Borowski, prezes federacji banków ©Fot. Agnieszka Kledzik

  - Na naszych oczach drożeje żywność, drożeje paliwo, co też się przekłada na ceny, dlatego tworzymy koalicję do walki z ubóstwem - powiedział Mieczysław Augustyn, senator PO.

  Koalicja została zawiązana wczoraj. Do akcji przyłączyli się samorządowcy, organizacje pozarządowe, ośrodki pomocy społecznej oraz parafie, bo jak wszyscy podkreślali, dziś trzeba pomagać systematycznie i w sposób dyskretny.

  Tylko w tym roku do potrzebujących z północnej Wielkopolski trafi 800 tysięcy paczek z artykułami spożywczymi.

  Oprócz unijnej pomocy, są też artykuły zbierane podczas zbiórek żywności i pomoc od przedsiębiorców.

  - W ubiegłym roku od różnych zakładów otrzymaliśmy 500 ton produktów - mówił Ryszard Pyziak, dyrektor Pilskiego Banku Żywności.

  Ale ta pomoc nie dociera do wszystkich potrzebujących...
  - Na mapie północnej Wielkopolski jest jeszcze wiele białych plam, to są gminy nieobjęte pomocą żywnościową, czy tam nie ma biednych? - pytał retorycznie senator Augustyn.

  Dlatego potrzebna jest koordynacja działań. Do koalicji mogą przystąpić wszystkie gminy oraz ośrodki pomocy społecznej i parafie z północnej Wielkopolski.

  - Mamy takie wrażenie, że coraz trudniej żyje się osobom ubogim, statystyki mówią, że w Polsce są 2 mln osób żyjących w ubóstwie i około 40 procent społeczeństwa nie stać na przygotowanie sobie pełnowartościowych posiłków, ta dzisiejsza rzeczywistość, drożejąca żywność, wysokie koszty utrzymania, powodują zwiększenie się tej grupy. Ta koalicja ma zniwelować te różnice - tłumaczył Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

  W ramach tej pomocy do Piły trafi 3,5 tys. ton artykułów spożywczych. To jest o 40 procent więcej niż w roku ubiegłym.

  - Jedno możemy zmienić i po to jest ta koalicja, żeby ludzi tak biednych, że aż głodnych nie było wokół nas. O to się postaramy - zapewnił senator Mieczysław Augustyn.  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo