Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieczyste użytkowanie: Mieszkańcy idą do sądu

Bogna Kisiel
Wieczyste użytkowanie: Mieszkańcy idą do sądu
Wieczyste użytkowanie: Mieszkańcy idą do sądu Paweł Miecznik
Coraz wyższe opłaty za wieczyste pustoszą portfele spółdzielców z Dębca, Jeżyc czy Piątkowa. Z tego powodu ich czynsz jest wyższy o 80-100 zł. Dlatego radni dali 95-proc. bonifikatę przy przekształceniu prawa wieczystego użytkowania gruntu na własność, ale postawili warunek: opłatę należy wnieść jednorazowo.

Ten wymóg dla wielu stał się barierą nie do przejścia. Z tego powodu Ewa Jemielity, radna PiS po batalii o bonifikaty przystąpiła do kolejnej - o rozłożenie opłaty za przekształcenie na raty. I udało się. Czy jednak ubiegłoroczna decyzja poznańskich radnych przyspieszyła przekształcenia? - Ruszyło się - twierdzi Michał Tokłowicz, zastępca prezesa Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - W przypadku kilkunastu budynków mamy 100-proc. zgodę właścicieli i sprawy o przekształcenie toczą się już w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami.

Zobacz też: Poznań: Gruntu nie mogą wykupić, a opłaty za wieczyste użytkowanie rosną

Jeżycka spółdzielnia uzyskała już decyzję o przekształceniu w przypadku sześciu nieruchomości (Żurawia, Nowy Świat, Polna, Sokoła, Nad Potokiem, Źródlana). - Łącznie złożyliśmy 53 wnioski o przekształcenie - mówi Mariola Hamrol ze Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej Jeżyce. - Wyceniliśmy już 10 nieruchomości, a kilka jest w trakcie wyceny przez rzeczoznawcę.

Dębiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa ma do przekształcenia 40 nieruchomości. - Pozytywnie zostały zakończone cztery sprawy: w 2013 r. Wiklinowa 3, w 2014 r. Orzechowa 32- 36, Dębowa 45-51 i w tym roku Osinowa 8 - twierdzi Ewa Parzych, prezes DSM. - Bliskie finału są decyzje dla 13 budynków. W ośmiu przypadkach sprawy zostały zawieszone, w tym sześć z uwagi na toczące się postępowania spadkowe.
E. Parzych podkreśla, że bardzo dobrze układa się współpraca z Urzędem Miasta. - Jesteśmy w stałym kontakcie z WGN. Widać, że bardzo starają się, by jak najszybciej zakończyć sprawy - potwierdza M. Hamrol.

Problemem jest natomiast brak zgody samych zainteresowanych. - A obowiązuje zasada "wszyscy, albo nikt" - przypomina E. Jemielity. - Wystarczy, że jeden mieszkaniec nie złoży wniosku, by pozostali nie mogli dokonać przekształcenia.

DSM organizuje spotkania z mieszkańcami, na które zaprasza także przedstawicieli swojej kancelarii prawnej. - Tłumaczymy dlaczego przekształcenie jest tak ważne, jakie daje korzyści - mówi E. Parzych. - Ludzie najlepiej znają sytuację swoich sąsiadów. To oni muszą zdecydować, czy chcą wystąpić przeciwko nim na drogę sądową. Jeśli tak, pozwem zajmuje się bez dodatkowych opłat nasza kancelaria.
Wielu z takich "opornych" lokatorów w sądzie bez problemu godzi się na przekształcenie. Są jednak i tacy, którzy nie stawiają się na rozprawę. DSM ma w sądzie 9 spraw o przekształcenie, a 6 w przygotowaniu. Jeżycka spółdzielnia czeka na rozstrzygnięcie sądowe w 3 przypadkach, a w kilku prawnicy przygotowują pozew. PSM toczy 6 postępowań w sądzie.

- Mam nadzieję, że w dwóch wyroki zapadną w marcu - dodaje M. Tokłowicz.

Zdaniem M. Hamrol, nie zawsze sytuacja materialna ma wpływ na brak zgody na przekształcenie wieczystego. - Jedni nie są zainteresowani, bo chcą sprzedać mieszkanie. Inni mają po 80 lat i pytają "Czy ja dożyję?" - mówi M. Hamrol.

Są i tacy, którzy ze względu na niskie dochody płacą tylko połowę opłaty za wieczyste użytkowanie. - Jeśli chcieliby przekształcić, to przy rozłożeniu na 5-letnie raty zapłacą o 50 proc. więcej - dodaje E. Parzych.

Zobacz też: Dębiec: 730 procent podwyżki za wieczyste użytkowanie!

Wnioski o przekształcenie
Wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie wraz z właścicielami wyodrębnionych lokali mieszkalnych mogą korzystać z 95-proc. bonifikaty przy przekształcaniu wieczystego na własność. Należność można też rozłożyć na raty. W 2014 r. spółdzielnie złożyły 1792 wnioski o przekształcenie (w odniesieniu do 96 nieruchomości), a wspólnoty mieszkaniowe - 389 (20 nieruchomości). Obecnie prowadzonych jest 58 postępowań na wniosek wspólnot i 163 z inicjatywy spółdzielni.

Opłata za użytkowanie wieczyste wynosi 1 proc. wartości gruntu, a koszt przekształcenia to 5 proc. jego wartości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski