Teatr: Ósemki tworzą spektakl z osadzonymi w areszcie

  Teatr: Ósemki tworzą spektakl z osadzonymi w areszcie

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Ewa Wójciak oraz dyrektor Aresztu Śledczego w Poznaniu ppłk Jacek Wiśniewski otworzyli wczoraj wystawę prac osadzonych. Ale na tym ich współpraca się

  Ewa Wójciak oraz dyrektor Aresztu Śledczego w Poznaniu ppłk Jacek Wiśniewski otworzyli wczoraj wystawę prac osadzonych. Ale na tym ich współpraca się nie zakończy... ©Waldemar Wylegalski

  Wczoraj w Teatrze Ósmego Dnia została otwarta wystawa prac plastycznych aresztowanych, osadzonych w poznańskim areszcie śledczym. To kolejny krok we wspólnym projekcie Ósemek i aresztu śledczego.
  Ewa Wójciak oraz dyrektor Aresztu Śledczego w Poznaniu ppłk Jacek Wiśniewski otworzyli wczoraj wystawę prac osadzonych. Ale na tym ich współpraca się

  Ewa Wójciak oraz dyrektor Aresztu Śledczego w Poznaniu ppłk Jacek Wiśniewski otworzyli wczoraj wystawę prac osadzonych. Ale na tym ich współpraca się nie zakończy... ©Waldemar Wylegalski

  - Od kilku miesięcy pracujemy na zaproszenie dyrekcji Aresztu Śledczego w Poznaniu z aresztowanymi nad spektaklem, którego premiera prawdopodobnie odbędzie się podczas "Malty" poświęconej w tym roku wykluczonym - mówi Ewa Wójciak, dyrektor Teatru Ósmego Dnia. - Były różne pomysły. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na spektakl, który powstaje w oparciu o rozmowy. Najpierw poprosiliśmy chętnych aresztowanych, aby podzielili się swoimi przemyśleniami na temat własnego życia.
  W następnej kolejności zaczęliśmy z nimi rozmawiać. Nagrywamy te rozmowy, ponieważ posłużą nam jako materiał teatralny. Rozmawiamy, o czym się da. Najprościej byłoby zbudować narrację z ich opowieści, ale to zbyt oczywiste, by nie powiedzieć banalne. Odnoszę wrażenie, że niemal każdy z nich ma wpisaną swoją przyszłość w momencie narodzin. A nas interesuje coś więcej. Szukamy w tych historiach światełka w tunelu, staramy się znaleźć w ich biografiach głębszy sens, odrobinę metafizyki.

  Spektakl w planie aktorskim będzie nawiązywał do historii osadzonych, w planie filmowym osadzeni w poznańskim areszcie czytać będą "Elegie duinejskie" Rilkego.
  - Świadomie wybrałam Rilkego, wielką metafizykę jako komentarz do zwykłych-niezwykłych ludzkich losów - dodaje Wójciak.

  Zanim jednak osadzeni w areszcie zagrają w spektaklu Teatru Ósmego Dnia, prezentują w nim swoje prace plastyczne, które są efektem prowadzonej w poznańskim areszcie śledczym readaptacji osób pozbawionych wolności przez sztukę.
  - Na wystawie prezentujemy obrazy, grafiki i rzeźby - mówi mł. chorąży Anna Michalik. - Wyrwane z twórczego kontekstu, zebrane w jednym pomieszczeniu, sztucznym środowisku, wymuszonej integracji prace nabierają nowej jakości. W pracy z osadzonymi wykorzystywana jest przede wszystkim technika spontanicznego malowania.

  - Wystawa jest dowodem na to, jak bardzo ważne miejsce zajmuje twórczość plastyczna w procesie resocjalizacji - dopowiada por. Jan Kurowski, oficer prasowy aresztu śledczego. - Sztuka wypełnia czas spędzany w izolacji więziennej, ma także za zadanie pomóc w wyprowadzeniu osadzonego z depresji psychicznej. Dla wielu skazanych sam fakt możności uczestniczenia w zajęciach plastycznych ma duże znaczenie, bowiem podnosi ich poczucie wartości. To przede wszystkim dzięki nim ludzie ci mogą przekroczyć "próg nadziei" i znaleźć się po właściwej stronie życia.

  Po wczorajszym wernisażu jego uczestnicy obejrzeli spektakl "Portiernia", który 8 lat temu podsumowywał wejście Polaków w czasy kapitalizmu. Być może teraz przyszła pora, żeby z bliska przyjrzeć się tym, którzy w nowej rzeczywistości zagubili się najbardziej.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teatrum

  wladi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 6

  Czy prace plastyczne mozna aresztowac

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nareszcie!

  rymaki P-ń (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 17


  Prawdziwe"teatrum"we właściwym miejscu.Brawo p.Wójciak a kiedy wystawi pani,na nowych deskach, swoją sztukę pt."O dwóch takich co okradli Palikota"?Dotacja od miasta murowana....rozwiń całość


  Prawdziwe"teatrum"we właściwym miejscu.Brawo p.Wójciak a kiedy wystawi pani,na nowych deskach, swoją sztukę pt."O dwóch takich co okradli Palikota"?Dotacja od miasta murowana.

  Prawdziwe"teatrum"we właściwym miejscu.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo