Leszno: Powstanie Centrum Powiadamiania Ratunkowego

  Leszno: Powstanie Centrum Powiadamiania Ratunkowego

  Daniel Andruszkiewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Obecnie w komendzie funkcjonują dwa stanowiska kierowania – strażackie i pogotowia

  Obecnie w komendzie funkcjonują dwa stanowiska kierowania – strażackie i pogotowia ©Daniel Andruszkiewicz

  Wozy straży pożarnej, karetki pogotowia, policyjne radiowozy oraz pozostałe służby, których obecność na miejscu wypadku, awarii lub innego zagrożenia jest niezbędna, będą wkrótce koordynowane z jednego miejsca.
  Obecnie w komendzie funkcjonują dwa stanowiska kierowania – strażackie i pogotowia

  Obecnie w komendzie funkcjonują dwa stanowiska kierowania – strażackie i pogotowia ©Daniel Andruszkiewicz

  W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie powstaje specjalne stanowisko kierowania, które będzie podwaliną do utworzenia Centrum Powiadamiania Ratunkowego dla całego byłego województwa leszczyńskiego.

  - Co prawda decyzji dotyczącej powstawania CPR-ów jeszcze nie ma, ale z całą pewnością w Lesznie wybudujemy stanowisko o poszerzonej funkcjonalności do analizowania i prognozowania zagrożeń oraz kierowania działaniami ratowniczo- -gaśniczymi - zapewnia bryg. mgr inż. Robert Baran, komendant KM PSP w Lesznie.

  Na potrzeby nowego stanowiska kierowania, do budynku komendy dobudowane zostanie dodatkowe skrzydło. Znajdzie się w nim sala dyżurnych, w której pomieści się od 11 do 16 stanowisk (obecnie funkcjonują dwa - nowe stanowisko kierowania mają na początku obsługiwać trzej dyżurni, a terytorialnie obejmie zasięgiem miejscowości powiatu leszczyńskiego).

  - Pomoże to usprawnić przyjmowanie zgłoszeń i zapewnić szybsze podejmowanie działań w zakresie ratowania osób poszkodowanych i sytuacji zagrożenia życia. Planujemy osobne stanowisko dla numeru alarmowego 112 - tłumaczy Baran.

  Dzięki niemu strażacy będą w stanie wydajniej zarządzać służbami takimi jak policja, pogotowie ratunkowe, energetyczne, czy gazowe. Za pomocą systemu
  komputerowego dyżurny będzie w stanie wysłać na miejsce jednostki, które znajdują się najbliżej. Będzie je widział na dużym ekranie, podobnie jak lokalizację, z której dzwonią mieszkańcy. Dzięki aktualizacjom informacji (danych o remontach, awariach itp.) będzie w stanie tak opracować trasę przejazdu, żeby jednostki mogły dojechać na miejsce bez najmniejszego problemu.

  Zgodnie z ustawą o CPR-ach, mają one powstać przed mistrzostwami Euro 2012 we wszystkich miastach wojewódzkich i niektórych powiatowych. Lokalizacja tych ostatnich nie jest jeszcze sprecyzowana. Zdecydują o niej poszczególni wojewodowie po konsultacjach z komendantami straży pożarnych. Leszno mając gotowe ,,zaplecze" w postaci bazy lokalowej, pełnego zabezpieczenia w infrastrukturę telekomunikacyjną i energetyczną, będzie traktowane priorytetowo podczas decydowania o ostatecznym rozmieszczeniu CPR-ów.

  Inwestycja przy wsparciu środków unijnych, będzie finansowana z budżetu komendy wojewódzkiej. Przetarg na modernizację leszczyńskiej jednostki i rozbudowę stanowiska kierowania, ma zostać ogłoszony w ciągu najbliższych dwóch, najdalej trzech miesięcy.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo