Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilda: Wybory do Rad Osiedla to szansa dla pomysłów młodych

Błażej Dąbkowski
Patryk Borowiak
Patryk Borowiak Paweł Miecznik
W 2011 r. największe zainteresowanie wyborami było na osiedlu Wilda. Zgłosiło się w sumie 59 kandydatów, a było wymaganych 21. Obecnie jest ich mniej - 49, ale sporą grupę z nich stanowią młodzi ludzie, którzy chcą mocno zmienić wizerunek swojej dzielnicy. To miejscy aktywiści, naukowcy, organizatorzy wydarzeń sportowych i kulturalnych. Wielu z nich do Rady Osiedla startuje po raz pierwszy.

- Moją główną motywacją jest wprowadzenie Wildy do ekstraklasy poznańskich dzielnic - przyznaje Tomasz Genow, aktywista znany z walki z nielegalnymi reklamami i współtwórca projektu "Poezja jest tym, co rodzi się z życia". - Teraz kojarzy się ona raczej z brudem i psimi kupami - dodaje. Genow chce w ramach akcji "Wilda na Glanc" namawiać właścicieli do rezygnacji z pstrokacizny pojawiającej się na nieruchomościach. - Dzięki Radzie Osiedla można zyskać dodatkowe narzędzie do wypromowania akcji - stwierdza.

Zobacz też: Wilda na Glanc: Kolejna próba upiększenia dzielnicy [ZDJĘCIA]

O kulturę na Wildzie zamierza zadbać dr Patryk Borowiak, adiunkt w Zakładzie Języków Południowosłowiańskich UAM i autor leksykonu o dzielnicy, mającego się ukazać jeszcze w tym roku. - Wspólnie z innymi młodymi wildzianami postanowiliśmy zająć się działkami, na których najbardziej się znamy - wyjaśnia Patryk Borowiak.

Cel? - Bardzo zależy nam na przywróceniu kina i wprowadzeniu w przestrzeń dzielnicy teatrów ulicznych i festiwali. Rozmawiamy z ich dyrektorami i wiemy, że są tym zainteresowani - opowiada.

Nie są to jedyne młode osoby chcące odmienić oblicze Wildy. W Radzie Osiedla widzą się również Agata Tryksza ze Stowarzyszenia Ulepsz Poznań, czy Mariusz Pohl, pomysłodawca grupy biegowej Wilda Biega.

- Takie osoby na pewno sprawdzą się w Radzie, bo przydałoby się zmienić jej dotychczasowy sposób działania - uważa Dorota Bonk-Hammermeister, obecna radna, ubiegająca się o kolejną kadencję. - Jeśli dojdzie do zmian, będziemy na pewno częściej zapraszać mieszkańców do dyskusji i współdecydowania o projektach realizowanych na Wildzie - kończy.

Wybory do Rad Osiedli odbędą się w niedzielę, 22 marca. Głosować będzie można od godz. 8 do godz. 20.
Najwięcej chętnych kandydatów zgłosiło się na osiedlu Św. Łazarz (59), niewielu mniej (55) na Starym Mieście. W czołówce są również Rataje (50), Wilda (49) oraz Chartowo (48). Co ciekawe wybory nie odbędą się na osiedlach Kiekrz oraz Wola, gdzie zgłosiła się zbyt mała liczba kandydatów. Rady jednak powstaną, wejdą do nich wszyscy chętni. Największym problemem dotychczasowych wyborów była frekwencja. W 2011 r. wyniosła ona zaledwie 7,6 proc., choć były chlubne wyjątki, jak osiedle Morasko-Radojewo, gdzie w głosowaniu wzięło udział 32 proc. uprawnionych. W tym roku, aby poprawić frekwencję Miasto wraz z Fundacją Altum realizuje kampanię frekwencyjną "Wybierz się!".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski