Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dowód osobisty 2015: Co zmieni nowy dowód osobisty [WNIOSEK, ZDJĘCIE]

BAZA
Dowód osobisty 2015: Co zmieni nowy dowód osobisty [WNIOSEK, ZDJĘCIE]
Dowód osobisty 2015: Co zmieni nowy dowód osobisty [WNIOSEK, ZDJĘCIE] MSW
Od 1 marca 2015 roku obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego. Sprawdź, co się zmieni, jakie zdjęcie należy dołączyć do wniosku i co może nas czekać, gdy na dokumencie nie będzie miejsca zamieszkania.

Dowód w każdym urzędzie
Jedną z najważniejszych zmian dla obywateli jest zniesienie konieczności wyrabiania dowodu osobistego w placówce właściwej dla miejsca zameldowania. Od 1 marca nowy dokument będzie można wyrobić w dowolnym urzędzie gminy (miasta) na terenie Polski.

Zobacz też: Nowy dowód osobisty 2015: Kiedy? Jak wyrobić, ile kosztuje? [WZÓR, DOKUMENTY]

Co znika z dowodu
Na obowiązującym od 1 marca wzorze dowodu osobistego nie będzie żadnych informacji podlegających subiektywnej ocenie obywatel lub urzędnika. Oznacza to, że z dokumentu zniknie kolor oczu i wzrost. Na nowym dokumencie zabraknie także podpisu posiadacza.

Co istotne, nowy dowód osobisty nie zawiera informacji o miejscu zamieszkania, dzięki czemu każda przeprowadzka nie powoduje już konieczności wyrabiania nowego dokumentu. Niestety, usunięcie tej informacji ma także minusy. Brak miejsca zameldowania sprawia, że w niektórych instytucjach okazanie dowodu już nie wystarczy. Zazwyczaj banki czy operatorzy komórkowi w takiej sytuacji zadowolą się podpisanym przez obywatela oświadczeniem o miejscu zamieszkania, ale w niektórych placówkach trzeba będzie okazać oficjalne poświadczenie zameldowania, co wiąże się z koniecznością odwiedzenia urzędu gminy lub miasta i opłatą wynoszącą 17 zł.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia jednak, że brak informacji o miejscu zamieszkania nie będzie przeszkodą podczas wyborów. Dokument wciąż zawiera numer PESEL i to on posłuży komisji do identyfikacji wyborcy.

Nowe zdjęcie do dowodu
Zmianie ulegają wymogi dotyczące fotografii dołączanej do wniosku o wydanie dowodu osobistego. Od marca trzeba załączać takie zdjęcie, jak przy wyrabianiu paszportu, to znaczy:

  • Zrobione na wprost, a nie jak dotąd z lewego profilu
  • Wymiary: 35 x 45 mm
  • Brak nakrycia głowy (także włosy nie powinny przysłaniać twarzy)
  • Jednolite, jasne tło

Nowy, przejrzysty wniosek
Zmienia się nie tylko dowód osobisty, ale także wniosek o jego wydanie. Nowy ma być znacznie prostszy i bardziej czytelny dla obywatela. Już na samej górze pojawia się przedstawiona graficznie i napisana przystępnym językiem instrukcja. Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Małgorzata Woźniak, zapewnia, że zmianę wniosku poprzedzono badaniami, które wykazały, że osoby wypełniające nowy formularz popełniają pięć razy mniej błędów.

Lepsze zabezpieczenia
Na nowych dowodach osobistych pojawią się nowe zabezpieczenia, jak mikrodruki, tłoczenia, specjalne farby oraz dwukrotnie powtórzone zdjęcie. Wszystko to ma sprawić, że dokument będzie znacznie trudniejszy do sfałszowania.

Zobacz też:

Wymiana dowodu
Nie ma obowiązku wymiany dowodu na nowy, jeśli termin ważności obowiązującego dokumentu jeszcze nie minął. Podobnie, jak teraz, za dowód osobisty nie trzeba płacić.

Co zrobić, aby otrzymać „stary dowód”
Jedynym sposobem, aby wyrobić dowód osobisty według „starego wzoru”, czyli z podanym miejscem zameldowania jest złożenie wniosku do końca lutego. Potem nie ma już takiej możliwości, a każdy, kto złoży wniosek po 1 marca, otrzyma dokument tożsamości oparty na nowym wzorze.

Ministerstwo uspokaja, zmiana dowodu na nowy nie uderzy w kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski