Polityka: PiS chciałoby zawiesić Ryszarda Grobelnego

  Polityka: PiS chciałoby zawiesić Ryszarda Grobelnego

  Agnieszka Świderska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Każdy wójt, burmistrz czy prezydent, który ma postawione prokuratorskie zarzuty, byłby zawieszony na czas trwania postępowania karnego. Taki pomysł ma PiS w swoim projekcie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Ryszard Grobelny byłby zawieszony do czasu zakończenia procesu w sprawie Kulczykparku?
  - To niebezpieczny projekt - uważa Ryszard Grobelny

  - To niebezpieczny projekt - uważa Ryszard Grobelny ©Fot. Marek Zakrzewski

  Projekt PiS przewiduje, że niezależnie od tego, czy mają jakiekolwiek zarzuty, czy nie, nie mogliby sprawować swojej funkcji dłużej niż tylko przez dwie kadencje. W ten właśnie sposób PiS chce "uzdrowić" polskie samorządy, które ma toczyć rak korupcji.

  Jeszcze w tym miesiącu projekt ma trafić pod obrady Sejmu. Tyle że nie brakuje opinii, że takie prawo będzie jeszcze bardziej chore od chorego samorządu, jeżeli w ogóle można postawić diagnozę, że coś mu dolega.

  - Już od ośmiu lat musiałbym być zawieszony, a jeżeli utrzymałoby się tempo składania na mnie doniesień, to byłbym zawieszony jeszcze przez dwadzieścia lat - komentuje nie bez ironii Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, oskarżony w sprawie Kulczykparku.
  - Istnieje już możliwość zawieszenia przez sąd. Nie ma potrzeby wprowadzania tego z automatu. To niebezpieczne dla demokracji, by na podstawie niepotwierdzonych wyrokiem zarzutów, pozbawiać władzy kogoś, kto otrzymał publiczny mandat do jej wykonywania.

  Podobnego zdania jest także poseł PO Dariusz Lipiński.
  - To jest zły pomysł, bo co to znaczy, że ktoś ma zarzuty - pyta poseł Lipiński. - Równie dobrze mogą być wyssane z palca. Fundamentalną zasadą naszego prawa jest zasada domniemania niewinności i tej zasady powinniśmy się trzymać. W Polsce procesy trwają nawet kilkanaście lat, a takie prawo pozwoliłoby wyłączyć kogoś nawet na całą kadencję. A co, jeżeli okaże się niewinny? Może lepiej popracować nad prawem, które przyspieszy rozpatrywanie spraw przed sądami.

  Nie podoba mu się również pomysł ograniczenia kadencji w samorządach do dwóch.
  - Polska nie jest państwem gangsterskim, żeby obawiać się, że samorządy staną się mafią, a przepisy nie mogą zastępować demokracji - mówi Dariusz Lipiński.
  Przeciwny propozycjom PiS jest również poseł SLD Romuald Ajchler.

  - Czy jesteśmy państwem prawa, czy nie? - pyta poseł Ajchler. - Jeżeli tak, to taki projekt od razu powinien trafić do kosza. Jako Sejm nie jesteśmy od tego, żeby wyręczać sądy. Na prezydencie Grobelnym ciążą zarzuty już od ośmiu lat i co on miałby przez te lata robić? Siedzieć w domu? Może posłowie PiS mają więcej wyobraźni ode mnie, ale ja czegoś takiego nie potrafię sobie wyobrazić. Nie mamy również prawa decydować za wyborców, jak długo chcą mieć danego prezydenta.

  Suchej nitki na projekcie nie zostawił również poseł Stanisław Kalemba z PSL.
  - To pomysł na państwo policyjne - krytykuje poseł. - A jeżeli chodzi o ograniczenie kadencji z obawy przed tworzeniem korupcyjnych układów, to większe niebezpieczeństwo grozi raczej ze strony nieuczciwych posłów i senatorów.

  Tylko Maks Kraczkowski z PiS broni projektu kolegów, ale tylko w jego pierwszej części.
  - Nie powinno się zostawiać władzy w ręku kogoś, na kim ciążą zarzuty - mówi poseł PiS. - To wypacza demokrację.

  Jeżeli chodzi o drugą propozycję, to jeżeli będzie miał wybór, czyli głosowanie bez dyscypliny partyjnej, zagłosuje przeciwko.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poznanianka pisze głupoty

  Funiok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Z tego co wiem to Prezydent Grobelny stawia się na wszystkich rozprawach i to mu zależy na jak najszybszym wyjaśneniu sprawy. Także Poznanianka piszesz pierdoły, nic nie wiedząc jak jest w...rozwiń całość

  Z tego co wiem to Prezydent Grobelny stawia się na wszystkich rozprawach i to mu zależy na jak najszybszym wyjaśneniu sprawy. Także Poznanianka piszesz pierdoły, nic nie wiedząc jak jest w rzeczywistości. Zastanów się trochę zanim coś skomentujesz bo nie mogę słuchać takich ludzi jak Ty. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WSZYSTKO PO 5 ZŁOTYCH

  : )) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  to najnowsze hasło wyborcze platformy na zbliżające się wybory-chleb cukier benzyna itd

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ograniczyć liczbę kadencji !!!

  abc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Bo to prawda, że długie utrzymywanie się na stanowisku buduje układy korupcyjne, czy wręcz mafijne - czego Poznań jest najlepszym przykładem.
  Ale z tym zawieszaniem to już śliska sprawa. Osobiście...rozwiń całość

  Bo to prawda, że długie utrzymywanie się na stanowisku buduje układy korupcyjne, czy wręcz mafijne - czego Poznań jest najlepszym przykładem.
  Ale z tym zawieszaniem to już śliska sprawa. Osobiście też wolałbym, żeby takie procesy trwały krócej i wyroki zapadały szybciej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyjątkowo zgadzam się z PIS

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Mają rację.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  grobelny

  poznanianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Bezczelność prezydenta Grobelnego sięga zenitu - gdyby był zawieszony na czas trwania procesu, to by się stawiał na rozprawy, zgodnie z terminem wyznaczonym przez Sąd , a nie wyjeżdżał w góry ....rozwiń całość

  Bezczelność prezydenta Grobelnego sięga zenitu - gdyby był zawieszony na czas trwania procesu, to by się stawiał na rozprawy, zgodnie z terminem wyznaczonym przez Sąd , a nie wyjeżdżał w góry . Jestem ciekawa jaką karę mu nałożono za nieusprawiedliwioną nieobecność . Może redaktorzy sprawdzicie ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyborcy winni

  Bernard (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  A kto wybrał Grobelnego? ci, którzy nie poszli głosować. Sam Ryszard jest ok. Bardziej winiłbym ignorantów, którzy doprowadzili do jego wygranej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  grobelny musi odejść!!!!!

  xa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Ten człowiek jest niepotrzbny mieszkańcom tego miast! A za buble winien płacić ze swojej własnej kieszeni!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do pudła z tym grobelnym

  przekupa z rynku (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Nie lubię PiSuarów ale tu mają racje. a temu grobelnemu to najwyżej można spluc na gębę.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo