Poznań: Zieloni dyskutują w Poznaniu o przyszłości Europy

  Poznań: Zieloni dyskutują w Poznaniu o przyszłości Europy

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Na obrady w Collegium Minus UAM przybyło ok. 200 gości

  Na obrady w Collegium Minus UAM przybyło ok. 200 gości ©Grzegorz Dembiński

  Na obrady w Collegium Minus UAM przybyło ok. 200 gości

  Na obrady w Collegium Minus UAM przybyło ok. 200 gości ©Grzegorz Dembiński

  "Europa w procesie transformacji" - to hasło międzynarodowej konferencji partii Zielonych. Wczoraj, pierwszego dnia tłumaczonych na cztery języki obrad, w Collegium Minus poznańskiego UAM spotkało się około 200 sympatyków tej partii z całej Europy.

  Dalsza integracja europejska, kryzys gospodarczy, porozumienie energetyczne, polska prezydencja w UE, a także rewolucja w Libii - to tylko niektóre tematy, nad jakimi debatują w Poznaniu politycy Zielonych. Dwudniową konferencję otworzył wczoraj Daniel Cohn-Bendit, współprzewodniczący grupy Zieloni/WSE w Parlamencie Europejskim.

  - Jeszcze do niedawna zakładano, że Europa kończy się naOdrze i Nysie - mówił Daniel Cohn-Bendit. - Dziś, kiedy upłynął piękny, ale i trudny kawał historii, nikt nie ma wątpliwości, że Europa to także region środkowo-wschodni. Ale dziś mamy przed sobą kolejną transformację. I piłka jest po naszej stronie. Musimy odważnie mówić o przeszkodach i granicach, które trzeba obalić.

  Cohn-Bendit nową transformacją nazwał sytuację w Libii. I przekonywał, że UE także musi się w nią włączyć, bo tamtejsza walka o demokrację będzie miała wpływ na integrację.

  O tym, że Europa musi "stanąć do wyścigu" o swoje miejsce w nowym globalnym ładzie, przekonywała też Danuta Hübner, polska europosłanka, przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w PE.
  - Irytuje mnie lansowana w niektórych krajach propaganda klęski projektu integracji - mówiła Danuta Hübner. - Zwłaszcza gdy Unia, skonfrontowana z nowymi wyzwaniami, nabiera wigoru. Ale, w obliczu jednego z największych zwrotów w historii świata, UE musi poświęcić więcej uwagi sprawom zewnętrznym.

  Podczas konferencji głos zabrałi także: Rebecca Harms, współprzewodnicząca Zielonych w PE, Małgorzata Tkacz-Janik, radna Zielonych w sejmiku woj. śląskiego, oraz Bronisław Marciniak, rektor UAM.
  Dzisiejsze obrady Zielonych poświęcone były m.in. polityce energetycznej i stosunkom z krajami wschodniej Europy.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo