Poznań: Są trzy warianty szkoły na Strzeszynie. Film

  Poznań: Są trzy warianty szkoły na Strzeszynie. Film

  Agnieszka Świderska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kadra Gimnazjum nr 65 broni pomysłu przeniesienia go do nowej szkoły

  Kadra Gimnazjum nr 65 broni pomysłu przeniesienia go do nowej szkoły ©Grzegorz Dembiński

  Burzliwa komisja oświaty, ale bez opinii. Każdy wariant gimnazjum jest jeszcze możliwy
  Kadra Gimnazjum nr 65 broni pomysłu przeniesienia go do nowej szkoły

  Kadra Gimnazjum nr 65 broni pomysłu przeniesienia go do nowej szkoły ©Grzegorz Dembiński

  Dwa osobne gimnazja - jedno na Strzeszynie, drugie na Podolanach. To wariant nr 1. Gimnazjum nr 65 z Podolan przeniesione do nowej szkoły na Strzeszynie - to wariant nr 2. Jest też wariant trzeci - utworzenie na Strzeszynie oddziału gimnazjum z Podolan. Wciąż każdy wariant oświatowy w tej części miasta jest możliwy do przyjęcia. Wczorajsze ponadtrzygodzinne posiedzenie miejskiej komisji oświaty, która miała zaopiniować projekt utworzenia gimnazjum nr 69 przy ulicy Hezjoda (przy nowej szkole podstawowej), zakończyło się decyzją o... przeniesieniu decyzji. Radni wrócą do tematu za tydzień, a wybór, którego będą musieli dokonać, nie będzie tym z kategorii łatwych.

  Zobacz film ze spotkania Walczą o szkołę na Strzeszynie - film

  Po jednej stronie są mieszkańcy Strzeszyna, którzy walczą o utworzenie nowego pod każdym względem gimnazjum. To nowe nie dotyczy tylko murów, ale także rejonu i dyrekcji.

  - Jak każda nowa szkoła, ta również powinna dostać swoją szansę, by stać się nową jakością - przekonuje Arleta Matuszewska, przewodnicząca Rady Osiedla Strzeszyn. - Tak się nie stanie, jeżeli przeniesie się do niej stare porządki z gimnazjum na Podolanach. I nie chodzi tu tylko o dyrekcję czy o poziom nauczania, ale także o przepełnienie, które jest głównym problem na Podolanach. Po co tworzyć kolejny moloch, skoro nikomu nie wyjdzie to na zdrowie?

  Mieszkańcy Strzeszyna zebrali i opracowali dane demograficzne, z których wynika, że nowe gimnazjum z ledwością pomieści uczniów z nowego rejonu, gdyby ten powstał. Dlatego chcą, by zostały dwa gimnazja - jedno na Strzeszynie i drugie na Podolanach. Jednak nie tylko oni chcą nowej szkoły. To było również marzenie mieszkańców Podolan, których rada osiedlowa przyjęła nawet uchwałę popierającą pomysł przeniesienia starego gimnazjum do nowego.

  - Chcemy, żeby nasze dzieci też uczyły się w lepszych warunkach - mówi Ryszard Olejniczak, rodzic i członek Zarządu Osiedla Podolany. - Nikt nie będzie płakał za starym gimnazjum, zwłaszcza jeżeli utworzy się tam oddziały przedszkolne.
  O ile na likwidację samego gimnazjum jest już za późno, to na przeniesienie go jest jeszcze czas: wystarczy tylko dokonać kilku poprawek w statucie, jak np. zmiana siedziby. Tyle że rodzice ze Strzeszyna chętniej przyjęliby uczniów z Gimnazjum nr 65 niż jego dyrekcję, zwłaszcza bez konkursu.

  - Dlaczego dyrektor szkoły ma być narzucony - pyta Monika Martini, matka i mieszkanka Strzeszyna. - Dlaczego nie ogłosić konkursu?

  Wiceprezydent Poznania Sławomir Hinc mówi o liczbach.
  - Jeżeli to będą dwa odrębne gimnazja, to będą to dwa niepełne gimnazja - mówi S. Hinc. - Tylko w przypadku Podolan musimy dopłacać do subwencji oświatowej ponad pół miliona złotych. Musielibyśmy dopłacać je również do gimnazjum na Strzeszynie. Dodatkowy koszt to utrzymanie dwóch administracji. Różnica między wariantem, w którym jest tylko jedno gimnazjum, a tym, w którym są dwa, to kolejne 400 tysięcy złotych rocznie.
  Jest jeszcze drugi wariant: jedno gimnazjum w dwóch budynkach. Przekonanych jest do niego część radnych. - Na teraz to byłoby najlepsze rozwiązanie - mówi radny Bartosz Zawieja. - Zawsze można utworzyć nowe gimnazjum. Zawsze też można gimnazjum zamknąć. Po dwóch, trzech latach można zdecydować, co dalej.

  Dodatkowym argumentem za tym rozwiązaniem może być brak pieniędzy w miejskiej kasie: jeżeli trzeba będzie utrzymać od września dwa gimnazja, to komuś trzeba będzie zabrać, bo w budżecie są tylko pieniądze na jedno.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo