Poznań: Duże mieszkania za wielkie pieniądze

  Poznań: Duże mieszkania za wielkie pieniądze

  Beata Marcińczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dzisiaj od godziny 8 do 9 chętni oglądać mogą mieszkanie na wynajem w zrewitalizowanej kamienicy komunalnej przy ulicy Grobla 4.
  Miasto ogłosiło właśnie przetarg ofertowy na najem lokali mieszkalnych o powierzchni ponad 80 metrów kwadratowych. To pierwszy taki przetarg, w którym obowiązuje nowy regulamin: teraz mogą wziąć w nim udział osoby, które zamieszkują krócej niż pięć lat na terenie Poznania i osoby, które mają już tytuł prawny do innego lokalu (szczegóły na stronie internetowej ZKZL).

  Wszyscy ci, którzy chcieliby zamieszkać w pięknych, wyremontowanych kamienicach, muszą złożyć swoje oferty na stawkę czynszu do 21 marca.

  ZKZL ustalił stawki wyjściowe. We wspomnianym mieszkaniu przy ulicy Grobla, które ma niemal 85 mkw., za metr kwadratowy zapłacić trzeba co najmniej 23 zł (stawka wyjściowa w przetargu). Łatwo więc obliczyć, że miesięczny czynsz to ponad 1950 złotych!

  Ale to nie jedyny wydatek przyszłego najemcy. Musi on mieć również zaoszczędzone pieniądze na kaucję, która równa jest dwunastu czynszom miesięcznym. Tak więc przyszły lokator dużego mieszkania przy Grobli wpłacić musi miastu około 23,5 tys. zł.

  To nie jedyna "wada" tego mieszkania. Mimo że jest duże, ma tylko 2 pokoje, nie ma osobnej kuchni tylko aneks kuchenny w pokoju o pow. 30 mkw. (a więc w tym mniejszym, bo drugi ma ponad 44 mkw.). Przyznać jednak trzeba, że ma też liczne walory. Wykończone jest "pod klucz", ma wszystkie niezbędne instalacje, nowoczesny system ogrzewania, no i bardzo atrakcyjną lokalizację - niedaleko Starego Rynku.

  W ośmiu mieszkaniach kamienicy przy ulicy Siemiradzkiego 2 stawka wywoławcza czynszu nie zmieniła się w stosunku do tej, jaka ustalona była w pierwszym przetargu (jesienią 2010). Wynosi od 16 do 18 zł za metr kwadratowy. Wszystkie lokale mają ponad 100 metrów kwadratowych. Są w stanie deweloperskim. Oprócz pieniędzy na kaucję (w wysokości 12 czynszów) należy też dysponować kapitałem potrzebnym do wykończenia mieszkania.

  Rozstrzygnięcie przetargu nastąpić ma w maju.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pojęcie rewitalizacji

  Włodzimierz Nowak, My-Poznaniacy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

  Szanowna Pani Redaktor!

  Proszę zwrócić uwagę, że rewitalizacja to pojęcie odnoszące się do obszaru miasta, a nie budynku. Elementem często niezbędnym rewitalizacji jest remont budynków, ale ten...rozwiń całość

  Szanowna Pani Redaktor!

  Proszę zwrócić uwagę, że rewitalizacja to pojęcie odnoszące się do obszaru miasta, a nie budynku. Elementem często niezbędnym rewitalizacji jest remont budynków, ale ten czy ów remont nie wpływa na zrewitalizowanie obszaru miasta. Musi nastąpić koncentracja takich remontów oparta o przemyślaną koncepcję społeczną i działania czyniące koniecznie przestrzeń publiczną bardziej przyjazną dla mieszkańców. Bardzo klarownie wyjaśnił to w ostatnią środę Andreas Billert występując przez komisjami Rady Miasta.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo