Wielkopolska: Załatwiali kredyty na mieszkania

  Wielkopolska: Załatwiali kredyty na mieszkania

  Agnieszka Smogulecka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Szesnaście osób - z Poznania, Wolsztyna i Bydgoszczy - zatrzymali policjanci Centralnego Biura Śledczego w związku z wyłudzeniami kredytów hipotecznych.
  - Proceder polegał na nielegalnym pośrednictwie kredytowym i wykorzystywaniu fałszywych dokumentów - mówi Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

  Organizatorem przedsięwzięcia był 44-letni poznaniak, Piotr M., który prowadził kancelarię doradztwa prawnego. Jego wspólnikami były trzy osoby. Miały one zarejestrowaną działalność (aptekę, firmę handlową, kancelarię prawną) i wystawiały fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Ich "klientami" były osoby, które chciały kupić mieszkanie, ale nie zarabiały tak dużo, by uzyskać kredyt.
  Policjant CBŚ: - Osobom tym wystawiano dokumenty, z których wynikało, że pracują jako przedstawiciele handlowi i mają wysokie zarobki. Udzielano im kredytów w wysokości od 150 do 400 tysięcy złotych. Za każdym razem wysokość kredytów była zawyżana. Pobierano średnio o 20 procent więcej niż rzeczywista wartość mieszkań. "Nadwyżka" trafiała do kieszeni Piotra M., który mógł dzięki temu zgromadzić około 100 tysięcy złotych.

  Ogółem, zdaniem śledczych, banki przyznały na podstawie sfałszowanych przez grupę zaświadczeń kredyty na 5 milionów złotych (właściciele mieszkań nadal je spłacają). Kilka dni temu funkcjonariusze rozpoczęli zatrzymania. Wśród podejrzanych, oprócz organizatora i jego wspólników, są osoby, które posługiwały się fałszywymi dokumentami w banku.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo