Wielkopolska: Tomasz Górski zachowa immunitet?

  Wielkopolska: Tomasz Górski zachowa immunitet?

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poseł Tomasz Górski z PiS, któremu poznańska prokuratura chce postawić zarzut oszustwa, może w ogóle nie stanąć przed sądem.
  Decyzja komisji może ocalić karierę polityczną Górskiego

  Decyzja komisji może ocalić karierę polityczną Górskiego ©Waldemar Wylegalski

  Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich negatywnie zaopiniowała wczoraj wniosek śledczych o uchylenie immunitetu politykowi z Poznania. A tylko jego brak umożliwi zakończenie śledztwa przeciwko posłowi i postawienie go przed sądem. W sprawie chodzi o podejrzenie wyłudzania przez Górskiego kredytów. Zyski z tego miały czerpać sklepy meblowe należące do jego rodziny. Do rzekomych przestępstw miało dochodzić w latach 90.

  Wczorajsza opinia komisji nie ma wiążącego charakteru dla wszystkich posłów, którzy w kolejnym głosowaniu ostatecznie zadecydują o tym czy uchylić immunitet posła. Stanowisko komisji, jak pokazały sprawy z przeszłości, są jednak ważną wskazówką dla posłów. Przykładowo kilka lat temu poznański poseł PO Waldy Dzikowski nie stracił immunitetu w sprawie korupcyjnej - wcześniej przeciwna temu była Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich.

  Co zadecydowało o negatywnym zaopiniowaniu wniosku w sprawie Tomasza Górskiego? - Pojawiły się zastrzeżenia, że wniosek prokuratury nie jest udokumentowany w przekonujący sposób - mówi poseł Jerzy Budnik z PO, który jest przewodniczącym komisji regulaminowej. - My nie jesteśmy sądem ani prokuraturą, żeby decydować o czyjejś winie - stwierdza.

  Z relacji posła Budnika wynika, że na posiedzeniu komisji pojawił się zarówno poseł Górski oraz pani prokurator z Poznania, prowadząca jego sprawę. Oboje odpowiadali na pytania posłów.

  Poseł Budnik nie chciał nam powiedzieć, jak rozłożyły się głosy podczas głosowania. Stwierdził, że miało ono charakter tajny, a komisja nie ma w zwyczaju ujawniania ich wyników... I zaczął nas przekonywać, że on sam osobiście jest za tym, by Górski zrzekł się immunitetu. - Ja mu to radziłem, bo tylko przed sądem mógłby się oczyścić z wszelkich podejrzeń - zaznacza poseł Budnik. Czy w takim razie był w mniejszości i głosował za uchyleniem immunitetu Górskiego? Budnik nie chciał odpowiedzieć.

  Mimo takiej postawy szefa komisji, udało nam się ustalić, że Budnik był przeciwny uchyleniu immunitetu Górskiego. - Żaden z nas, czyli także poseł Budnik, nie głosował za uchyleniem immunitetu posła PiS. Kilka osób wstrzymało się od głosu, pozostałe były przeciwne - mówi anonimowo jeden z członków komisji. - Spotkanie było jawne, a na sali pojawili się dziennikarze. Dowiedziałem się ciekawych rzeczy, np. takiej, że pewne dokumenty, które mogłoby obciążyć Górskiego, miały spłonąć podczas pożaru w jakiejś firmie współpracującej ze sklepami jego rodziny.

  Nasz rozmówca także nie zgodził się na uchylenie immunitetu. Bo choć na Górskim ciążą podejrzenia o charakterze kryminalnym, to tłumaczy nam, że do wyborów pozostało kilka miesięcy i to wyborcy powinni rozliczyć polityka PiS, a nie śledczy.

  Z posłem Górskim nie udało nam się wczoraj porozmawiać. Nie odbierał naszych telefonów.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo