Mosina: Gmina została bez budżetu

  Mosina: Gmina została bez budżetu

  Agnieszka Świderska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  We wtorek o północy minął termin, w którym samorządy musiały uchwalić budżet na 2011 rok. Kilka godzin wcześniej głosowanie nad budżetem Mosiny zakończyło się patem: dziesięciu radnych głosowało za przyjęciem, dziesięciu było przeciwnych.
  Burmistrz Zofia Springer kieruje gminą, która nie ma budżetu

  Burmistrz Zofia Springer kieruje gminą, która nie ma budżetu ©Fot. Andrzej Szozda

  W normalnych warunkach następnym krokiem byłoby zwołanie nadzwyczajnej sesji i ponowna debata zakończona być może kompromisem. Tyle że na pięć minut przed dzwonkiem nic nie można było już zrobić. Efekt? Mosina została bez budżetu.

  - To, że nigdy wcześniej to się nie zdarzyło, nie znaczy, że nie mogło zdarzyć się teraz - mówi przewodniczący rady, Waldemar Waligórski. - Nie winiłbym radnych, którzy bardzo solidnie pracowali w komisjach nad tym budżetem. Wszystko się przesunęło w czasie z powodu drugiej tury wyborów. Nie mieliśmy na to wpływu.

  To usprawiedliwienie nie przekonuje między innymi prezes Obrachunkowej Izby w Poznaniu, Grażyny Wróblewskiej, na którą spadł teraz obowiązek uchwalenia budżetu dla Mosiny.

  - W Poznaniu również była druga tura wyborów, a jednak budżet został uchwalony w ustawowym terminie - mówi Grażyna Wróblewska. - Czasu na przyjęcie go było tyle samo, ponieważ ustawodawca z powodu wyborów przedłużył go o miesiąc.

  Jak często się zdarza, żeby RIO uchwalało budżet za gminę? W przypadku poznańskiego RIO - raz na dziewięć lat. W ciągu 18 lat działania RIO zdarzyły się bowiem tylko dwa takie przypadki.
  - Mimo iż są to sytuacje wyjątkowe, jesteśmy na nie przygotowani - zapewnia prezes Grażyna Wróblewska.

  Z pewnością dyskusja nad budżetem Mosiny w RIO będzie się różnić od tej na sali sesyjnej. Nikt nie będzie tam wybierał między budową chodnika a placem zabaw.

  - Przede wszystkim zaczniemy od ustalenia zadań stałych i zleconych realizowanych przez gminę - mówi prezes poznańskiej RIO. - Trzeba zabezpieczyć środki na ich realizację.

  Szkoły muszą być otwarte, a z kranów musi płynąć woda. Wydatki budżetowe są szacowane na ok. 70 mln zł i nie powinny się zmienić, chyba że burmistrz Zofia Springer założyła nierealne przychody.

  RIO na uchwalenie budżetu dla Mosiny ma czas do końca marca. Jak Mosina radziła sobie i będzie radzić bez budżetu? Zofia Springer była wczoraj nieosiągalna.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo