Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne pieniądze na ferie nawet bez karty płatniczej

Milena Kochanowska
Bezpieczne pieniądze na ferie nawet bez karty płatniczej? Na pytania odpowiada Magdalena Wieczorek z PKO Banku Polskiego
Bezpieczne pieniądze na ferie nawet bez karty płatniczej? Na pytania odpowiada Magdalena Wieczorek z PKO Banku Polskiego Archiwum
Bezpieczne pieniądze na ferie nawet bez karty płatniczej? Na pytania odpowiada Magdalena Wieczorek z PKO Banku Polskiego. To warto wiedzieć!

W tym roku ferie spędzam za granicą. Znajomy namawia mnie na wyrobienie karty kredytowej. Czy rzeczywiście ma rację i dlaczego?
– Jest to korzystne z kilku względów. Nie musimy mieć przy sobie gotówki, a to ważne z racji bezpieczeństwa. Prócz karty płatniczej, warto wziąć karty kredytowe i to najlepiej dwie, na przykład Visa i MasterCard, bo gdybyśmy nie mogli płacić jedną, to zapłacimy drugą.

Muszę zapłacić karta kredytową za rezerwację hotelu w Austrii. Czy płacenie kartą przez internet jest bezpieczne?
– Tak. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Na stronie internetowej, na której płacimy, poszukajmy symbolu zamkniętej kłódki lub klucza, potwierdzających bezpieczne kodowanie danych transakcji oraz sprawdźmy certyfikat bezpieczeństwa wystawiony dla tej strony. Zabezpieczeniem najczęściej stosowanym przy transakcjach internetowych, a także dokonywanych przez telefon jest wymóg podania trzycyfrowego kodu, innego niż PIN, zapisanego na odwrocie karty, na pasku podpisu.

Żona jedzie na ferie z dziećmi. Mamy wspólność majątkową. Czy wobec tego podczas urlopu może korzystać z mojej karty kredytowej?
– Nie. Karta płatnicza jest spersonalizowana czyli przypisana tylko do jednego użytkownika. Dlatego może się nią posługiwać wyłącznie osoba, której karta została wydana i która podpisała się jako jej użytkownik. Do jednego rachunku karty kredytowej mogą być natomiast wydane, oprócz karty głównej, karty dodatkowe. Wtedy każdą z nich może posługiwać się także tylko jedna osoba, ta na której nazwisko ją wystawiono. Jeśli pan zdecyduje o wydaniu takiej karty żonie, będzie mogła korzystać z limitu przypisanego do pana karty.

Nie mam konta osobistego, a boję się zabrać na wyjazd na narty z wnukami większą ilość gotówki. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?
– Proponowałabym rozważenie zaopatrzenia się w kartę przedpłaconą. Do skorzystania z takiej karty nie jest wymagane posiadanie rachunku osobistego w banku. Karty przedpłacone to karty płatnicze, które zasila się dokonując wpłaty na rachunek z nią powiązany – możemy korzystać z pieniędzy, które wcześniej na nią wpłaciliśmy.
Moja 14-letnia córka wyjeżdża na ferie do Włoch. Chciałam wyrobić jej kartę kredytową, ale bank mi odmówił. Dlaczego?
– Niepełnoletnia osoba nie może mieć karty kredytowej. Doradzam, by dała pani córce kartę przedpłaconą, którą rodzic może kupić dziecku powyżej 13 roku życia. Karta może być formą kieszonkowego, bo można zasilać ją wpłatami lub przelewami w dowolnej wysokości. Rodzic ma też wgląd w historię dokonywanych transakcji i może również wyznaczyć limit dziennych operacji gotówkowych i bezgotówkowych dokonywanych kartą.

Dajemy synowi na wyjazd kartę przedpłaconą. Co się stanie, gdy ja zagubi lub ktoś ją mu ukradnie?
– Pieniądze są bezpieczne nawet w takich przypadkach, bo karta ma PIN, który zna tylko jej właściciel lub osoby, którym go udostępnił. Gotówka znajduje się na rachunku technicznym karty. Po zagubieniu lub kradzieży karty, trzeba zgłosić jej utratę, a bank podłączy kolejną kartę do tego rachunku lub wypłaci pozostałe pieniądze.

Wyjeżdżam na ferie do rodziny w Szwajcarii. Czy karty przedpłaconej będę mogła używać również w tym kraju?
– Tak. Kartą tą możemy płacić na całym świecie w punktach akceptujących płatności kartami, na przykład Visa lub MasterCard, w internecie oraz wypłacać pieniądze z bankomatów.

Czy to prawda, że obecnie wyjeżdżając na ferie w kraju będę mógł wszelkich transakcji dokonać telefonem komórkowym?
– Tak. Od kilku dni działa w kraju aplikacja BLIK – polski system płatności mobilnych, dostępny dla klientów wybranych banków. Posiadacze rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych po ściągnięciu odpowiedniej aplikacji na smartfona mogą na przykład: płacić w sklepach oznaczonych specjalnym logo, robić zakupy w internecie, wypłacać pieniądze w bankomatach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski