Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parująca i smakowita, czyli kuchnia kresowa

Elżbieta Podolska
Małgorzata Kłos, zastępca szefa kuchni Gospody pod Koziołkami
Małgorzata Kłos, zastępca szefa kuchni Gospody pod Koziołkami Waldemar Wylegalski
To kuchnia, której nie mogę się oprzeć. Pierogi, cepeliny, kartacze, no i kluski, i do tego jeszcze solianka. Na samą myśl ślinka cieknie.

Niektórzy mówią o kuchni kresowej, że gdy wstając rano, czujesz dochodzą-cy z kuchni zapach skwierczących skwarków, wiadomo, że będzie coś na ciepło. Dzień zaczyna się więc obiadem, potem na obiad jest obiad, a na kolacje... też obiad. Może nie są to potrawy dietetyczne dla odchudzających się, ale za to ich smak, zapach i wygląd rekompensuje te parę deko więcej.
Od dwudziestolecia międzywojennego przyjął się dzisiejszy sposób pojmowania Kresów, które obejmowały zróżnicowany etnicznie obszar województw: wileńskiego, poleskie-go, wołyńskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego, nowogródzkiego i białostockiego. Ta duża różnorodność etniczna ma swoje odbicie w kuchni kresowej. Smacznie pachnie przeróżnymi ziołami, jest wysokokaloryczna, pyszna, a przede wszystkim przywołująca, zwłaszcza u osób pochodzących z tamtych stron, klimat ciepła rodzinnego domu.

W każdym razie kuchnia kresowa w dawnych czasach, a i dzisiaj słynie z obfitości tłustego jadła i napojów, znakomitych destylatów i nalewek. Szczególnie pomocne oprócz napojów procentowych w procesie trawienia okazują się zioła: majeranek - ulubiona przyprawa także przez Wielkopolan, kolendra, szałwia, lubczyk, cząber, kminek czy mięta. Bardzo duże znaczenie w kuchni kresowej ma po dzień dzisiejszy: cebula, pietruszka, koper, czosnek i chrzan.

Nie ma chyba Polaka, który nie spróbowałby jednej z potraw litewskich namiętnie podawanej nawet w minionej epoce, w barach mlecznych. Tym specjałem był i wciąż jest chłodnik litewski, który niewiele wspólnego ma z tradycyjną potrawą, a przepisów na jego przyrządzanie jest tyle, ilu kucharzy i kucharek.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Kaziuki, wileńskie święto św. Kazimierza przypadające 4 marca, odbywające się też od wielu lat w Poznaniu, nie może się obejść bez sprzedawanych z wielkiego gara cepelinów z kapustą, skwarkami i tłustą śmietaną. Na Starym Rynku po ten litewski specjał, który daleko w polu zostawia polską grochówkę, ustawiają się niekończące się kolejki.

Poznaniacy zasmakowali w tych specjałach, a od dzisiaj mogą przez najbliższe trzy tygodnie kosztować ich do woli w Gospodzie pod Koziołkami na Starym Rynku.

Cepeliny
Składniki dla 4 osób:
2 kg ziemniaków, 150 g mąki pszennej, 60 g maki ziemniacznej, sól
Farsz: 500 g łopatki wołowej 40 g bułki tartej 1 duża cebula 2 łyżki oleju do podsmażenia cebuli sól, pieprz, czosnek.
Do polania: 150 g boczku wędzonego 100 g cebuli
Przygotowanie:
Połowę ziemniaków odłożyć i ugotować, odparować i przetrzeć. Resztę ziemniaków zetrzeć na drobno, odcisnąć bardzo mocno za pomocą tetry lub gazy. Wodę pozostałą po odciśnięciu ziemniaków zlać ostrożnie. Osad dołączyć do odciśniętej miazgi, dodać ugotowane ziemniaki, sól i wyrobić. Uwaga!!! Ciasto przygotowywać partiami.
Przyrządzić nadzienie z mięsa gotowanego. Mięso zemleć, dodać podduszoną na tłuszczu cebulę, tartą bułkę, sól i pieprz, dobrze wymieszać i wyrobić.
Kawałki ciasta rozpłaszczać w dłoniach, nadziewać mięsem. Kształtować owalne porcje po 2 sztuki na osobę.

Kibiny z sosem grzybowym i ogórkiem kiszonym
Składniki dla 4 osób:
250 g mąki 125 g masła 2 jajka 125 g śmietany 500 g wieprzowiny np. łopatki bez kości 2 cebule 2 łyżki oleju 1/2 główki czosnku sól, pieprz jajko do smarowania
Przygotowanie:
Masło z mąką posiekać w drobne grudki. Wlać śmietanę i zagnieść ciasto (długo nie mieszać). Uformować gruby wałek i włożyć ciasto do lodówki. Przygotować farsz: mięso posiekać w drobną kosteczkę, dodać drobno posiekaną cebulę, sól, dużo czarnego pieprzu (najlepiej jak będzie świeżo mielony). Dolać wodę lub rosół i dobrze wymieszać. Po 2-3 godzinach (albo i całej nocy) wyjąć ciasto, odkrajać plastry, wałkować w krążki, nakładać farsz i formować pierożki sznureczkiem do góry. Posmarować rozbełtanym jajkiem. Piec w temperaturze 175-180 stopni około 20-25 minut. Podawać z sosem grzybowym.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Solianka
Składniki dla 4 osób:
1,5 litra wywaru mięsnego 300 g wołowiny bez kości 150 g kwaszonych ogórków 100 g szynki
200 g cebuli 50 g kaparów 50 g oliwek zielonych 100 g selera i pietruszki 1250 g śmietany masło 1/2 cytryny 2 łyżki przecieru pomidorowego zielona pietruszka sól, pieprz
Przygotowanie:
Mięso ugotować w wywarze do miękkości. Wyjąć i pokroić na kawałki. Wywar przecedzić, zdjąć tłuszcz. Cebulę obrać, pokroić w piórka, przesmażyć na maśle z dodatkiem przecieru pomidorowego. Ogórki obrać, przeciąć wzdłuż, usunąć pestki, pokroić w paseczki i dodać do przesmażonej cebuli. Szynkę pokroić w cienkie paski. Do wrzącego wywaru włożyć cebulę, ogórki, przyprawy, pokrojone mięso, kapary i część oliwek. Gotować ok. 10 minut. Po ugotowaniu dodać pozostałe oliwki i podprawić śmietaną. Porcjując, dodać do talerzy świeżo pokrojoną zieleninę oraz plasterek cytryny.

Kiszka ziemniaczana
Składniki dla 4 osób:
2 średnie cebule 3 kg ziemniaków jelita wieprzowe grube ok. 8 m 3 łyżki majeranku olej
boczek wędzony wykałaczki do wiązania flaków

Przygotowanie:
Boczek wędzony pokroić w kostkę. Podsmażyć na złoto. Ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce. Odcisnąć, zetrzeć także cebulę. Do masy dodać boczek, przyprawić majerankiem, solą i pieprzem. Jeżeli jelita są długie, przycinamy je do odpowiedniej długości. Zawiązujemy jedną stronę wykałaczką i napełniamy w 3/4. Zamykamy wykałaczką.
Do blaszki wlewamy 1/2 szklanki oleju. Układamy kiszkę ziemniaczaną. Dość ciasno. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy przez 30 minut. Nakłuwamy wykałaczką i podlewamy olejem z blaszki. Całość pieczemy do zrumienienia. Podajemy z kiszoną kapustą zasmażoną i skwarkami z boczku wędzonego.

Golasy kresowe z mięsem
Składniki dla 4 osób:
600 g karkówki bez kości sól, pieprz, majeranek, czosnek 20 g suszonych borowików 100 ml śmietany 200 g kaszy gryczanej 100 g twarogu półtłustego 150 g ziemniaków, 1 jajko, zielona pietruszka, lubczyk szczypiorek
Przygotowanie:
Karkówkę przyprawić i pozostawić na parę godzin. Najlepiej na noc. Następnie upiec. Do sosu dodać namoczone wcześniej grzyby. Na koniec dodać śmietanę. Doprawić.
Golasy: kaszę i ziemniaki ugotować. Ziemniaki obrać, schłodzić. Przepuścić przez maszynkę do mięsa wraz z serem. Dodać jajka i zieleninę. Dokładnie wyrobić. Przyprawić i formować wałki. Z wałka formować kawałki w kształcie pasztecika. Golasy piec w piekarniku o temperaturze 170 stopni C przez 15 minut. Podawać z sałatką z ogórka kiszonego lub surówkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski