Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy znakomite wokalistki zaśpiewają, aby pomóc kobietom

Marek Zaradniak
W gali "Kobiety kobietom" usłyszymy Hannę Banaszak
W gali "Kobiety kobietom" usłyszymy Hannę Banaszak Archiwum
Hanna Banaszak, Halina Frąckowiak i Krystyna Prońko zaśpiewają 2 marca w poznańskim Teatrze Wielkim podczas gali "Kobiety kobietom".

Każda z trzech wokalistek: Hanna Banaszak, Halina Frąckowiak i Krystyna Prońko wylansowała wiele niezapomnianych przebojów. Łączy je to, że były lub są związane z Poznaniem.
Halina Frąckowiak i Hanna Banaszak tutaj urodziły się i zaczynały artystyczną karierę. Urodzona w Gorzowie Wielkopolskim Prońko także swoje pierwsze wielkie sukcesy odnosiła na początku lat 70., występując na festiwalu w Opolu w koncercie "Interpretacje" pod auspicjami Estrady Poznańskiej. Wszystkie trzy znakomite artystki będziemy mogli usłyszeć w poznańskim Teatrze Wielkim 2 marca podczas Gali Charytatywnej "Kobiety kobietom".
Organizuje ją Agencja Koncertowo-Eventowa Sosimple, a wokalistkom towarzyszyć będzie orkiestra kierowana przez Grzegorza Urbana. Ideą koncertu jest pomoc dla Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie z podpoznańskiego Przeźmierowa. Wpływy z gali przeznaczone będą na rzecz kobiet i dzieci doświadczonych przemocą rodzinną.
Hanna Banaszak artystyczną działalność rozpoczynała w latach 70. Najpierw w duecie z Piotrem Żurowskim, a potem z zespołem Sami Swoi. Na początku lat 80. zdecydowała się na działalność solową. Jej osobowość i talent sprawiły, że od początku wzbudzała zainteresowanie czołowych polskich kompozytorów i autorów tekstów. Dlatego w jej repertuarze możemy znaleźć między innymi utwory z muzyką Jerzego Wasowskiego, Andrzeja Trzaskowskiego, Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza czy Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wśród autorów tekstów jej piosenek znajdziemy między Jeremiego Przyborę i Jonasza Koftę. A poza tym Hanna Banaszak od wielu lat pisze wiersze i zajmuje się fotografiką.
Halina Frąckowiak zadebiutowała w 1963 roku na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie znalazła się w "Złotej dziesiątce". Współpracowała m.in. z poznańską grupą Tarpany oraz - pod pseudonimem Sonia Sulin - z grupą Drum-lersi. Największą popularność pod koniec lat 60. zdobyła, występując jednak z grupą ABC. W 1972 r. zdecydowała się na działalność solową, nie stroniąc od okazjonalnych występów i nagrań z zespołami. Koncertowała i nagrywała m.in. z grupą SBB oraz z zespołem HEAM.
Po zwycięstwie na festiwalu w Opolu w 1973 roku Krystyna Prońko zdecydowała się na studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Po ich ukończeniu została wykładowcą na tej uczelni w klasie śpiewu. W 1981 roku pracowała w Teatrze Muzycznym w Gdyni, gdzie wystąpiła w spektaklu Wojciecha Trzciń-skiego i Ernesta Brylla "Kolęda nocka". Od roku 2001 prowadzi klasę śpiewu na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.

Kobiety kobietom, Teatr Wielki (u. Fredry 9), 2 marca, godzina 20,bilety; 69-129 zł
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski