Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W wieży RTV powstaną Muzeum Piątkowa i punkt widokowy?

Błażej Dąbkowski
Wieża RTV na Piątkowie
Wieża RTV na Piątkowie Marek Zakrzewski
Zdjęcia, filmy, rodzinne historie mieszkańców - tak mają wyglądać zbiory Muzeum Piątkowa. To nie koniec atrakcji, bowiem kolejną ma stanowić punkt widokowy, z którego poznaniacy i turyści będą mogli obserwować panoramę miasta. Michał Boruczkowski, świeżo upieczony radny zamierza walczyć o pierwszą w stolicy Wielkopolski placówkę ukazującą dzieje dzielnicy.

– Chciałbym pokazać różne historyczne etapy, powstawania Piątkowa, począwszy od czasów, kiedy z miastem nie miało ono nic wspólnego. Od wsi, przez gminę, aż do włączenia w granice Poznania w latach 70. Dziś to sypialnia stolicy Wielkopolski, ale możemy ją ożywić dzięki takim działaniom – tłumaczy Michał Boruczkowski.

Pomysłodawca placówki uważa, że najlepszą lokalizacją byłaby niższa z wież telewizyjnych, znajdujących się na Piątkowie.
– To idealne miejsce. Wśród mieszkańców wieże budziły kiedyś sprzeciw, tymczasem teraz stały się symbolem dzielnicy. To taki nasz poznański Pałac Kultury i Nauki, uznawany za niezbyt estetyczny, ale stanowiący jeden z najbardziej rozpoznwalnych elementów Warszawy – kontynuuje Michał Boruczkowski. Podobne muzea właśnie w stolicy, funkcjonują od dawna. Można tam odwiedzić Muzeum Woli oraz Muzeum Warszawskiej Pragi.

– Szczególnie to drugie jest najlepszym przykładem, że placówka wyrastająca z oddolnych potrzeb może osiagać sukces. Powstało ono jako wyraz ruchu społecznego, chęci partycypacji. – mówi Hanna Nowak -Radziejowska z Muzeum Warszawy. Choć jego otwarcie planowano na 2010 r., udało się to zrobić dopiero w październiku 2014.

Dzieje każdej rodziny czy instytucji mogą stać się częścią zbiorów muzealnych i wzbogacić przyszłe ekspozycje. Placówka przyjmuje wszelkie pamiątki związane z historią prawobrzeżnej Warszawy. Wśród podarowanych dotychczas eksponatów znalazły się m.in. dokumenty, fotografie, przedmioty codziennego użytku, wytwory praskich firm i zakładów. Tworzone jest też archiwum historii mówionej.

– Wiem, że wieże RTV nie należą do miasta, ale do spółki Emitel. Zwrócę się do nich z oficjalnym z pismem – stwierdza Boruczkowski. Nie wiadomo czy magistrat wesprze radnego w utworzeniu placówki. – Aktualnie miasto jest organizatorem dla Muzeum Archeologicznego oraz Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych. Żadna z tych instytucji nie jest właściwa do prowadzenia zaproponowanego muzeum – mówi Rafał Łopka z UM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski