Poznań: Rodzinne związki w Teatrze Nowym

  Poznań: Rodzinne związki w Teatrze Nowym

  Mateusz Pilarczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Radnych sejmiku zastanawia fakt, iż Janusz Wiśniewski, dyrektor Teatru Nowego, zatrudnia swojego syna w publicznej placówce. Młody Wiśniewski pracuje tam już przy piątym przedstawieniu. Teraz przygotowuje "projekt afrykański", który już kosztował 100 tys. zł, a to dopiero faza przygotowań.
  Łukasz Wiśniewski przygotowuje projekt dla teatru, którego dyrektorem jest jego ojciec Janusz

  Łukasz Wiśniewski przygotowuje projekt dla teatru, którego dyrektorem jest jego ojciec Janusz ©Fot. Andrzej Szozda

  Teatrem Nowym w Poznaniu od ośmiu lat kieruje Janusz Wiśniewski. Przez te lata mówiło się o działalności artystycznej placówki podlegającej samorządowi województwa. Od niedawna wątpliwości radnych sejmiku budzi jednak zatrudnienie przez dyrektora własnego syna w publicznym teatrze.

  W teatrach podobnych jak Nowy w sezonie odbywa się od 6 do 12 premier. Teatr Śląski w Katowicach dla przykładu, w zeszłym sezonie zrobił osiem premier. W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, który ma cztery sceny, odbywa się od 10 do 12 premier w sezonie. Z kolei w Teatrze Nowym od roku 2007 było to w kolejnych sezonach: dwie, sześć i trzy premiery, a w obecnym sezonie odbyła się tylko jedna.


  - Trudno mi w to uwierzyć - mówi Krystyna Szaraniec, dyrektor naczelny Teatru Śląskiego w Katowicach. - Nie wierzę, że można mieć tak mało premier. Nasz teatr jest bardzo ściśle rozliczany ze wszystkiego przez Urząd Marszałkowski.

  Ilość premier w Teatrze Nowym jest mała także w porównaniu z poznańskim Teatrem Polskim, który ma o dwa miliony mniejszą dotację niż Nowy.

  - Staramy się wystawiać około 3, 4 premier w sezonie - mówi Paweł Szkotak, dyrektor Teatru Polskiego.

  Dotacja od marszałka dla Teatru Nowego w ubiegłym roku wyniosła 7 mln 150 tys. - Jestem pod wielkim wrażeniem. My mamy o milion złotych mniej, a robimy za to około 8 premier - mówi Krystyna Szaraniec z Katowic.

  Dlaczego premiery są takie ważne? - Gdy nie ma premier, ludzie przestają się teatrem interesować - twierdzi Krystyna Szaraniec.

  - Aktorzy muszą grać, żeby się rozwijać, inaczej robią się zgorzkniali - uważa Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

  Natomiast radni sejmiku z komisji kultury chcą zbadać sytuację zatrudniania przez dyrektora Teatru Nowego swojego syna Łukasza, który pracował przy pięciu spektaklach.

  - Zawsze trzeba na takie sprawy patrzeć przez pryzmat nepotyzmu. Niekoniecznie w tym przypadku musi tak być. Moim zdaniem, takie sytuacje nie powinny mieć miejsca - uważa Waldemar Witkowski z sejmikowego SLD.

  - Przyznam, że nie znam drugiej takiej sytuacji - mówi Adam Orzechowski z Gdańska. - Z drugiej strony dyrektor teatru ma prawo zatrudniać reżyserów, których uważa za wybitnych. Widocznie za takiego reżysera uważa swojego syna - mówi.

  Próbowaliśmy na ten temat porozmawiać z Januszem Wiśniewskim. Dyrektor uciął rozmowę i rzucił słuchawką. W ogóle nie chciał rozmawiać na temat pracy swojego syna w kierowanej przez niego publicznej placówce.

  Radni komisji kultury na planowanym w marcu posiedzeniu w Teatrze Nowym zajmą się też projektem nazywanym roboczo "afrykańskim". Jak do tej pory pochłonął on sumę 100 tys. złotych. - To nie jest duża kwota - uważa Jacek Bartkowiak, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego, któremu teatr bezpośrednio podlega. Nieoficjalnie mówi się, że wszystkie wydatki to koszty podróży Łukasza Wiśniewskiego po Afryce i Europie w celu znalezienia potencjalnych partnerów projektu.

  Departament poprosił o wyjaśnienie tej kwestii, odpowiedź miał otrzymać do piątku. Teatr jednak nie dostarczył jej do urzędu.

  - Inwestowanie takich dużych pieniędzy może być zasadne, jeśli spektakl przyniesie artystyczne korzyści - uważa Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

  Zarzuty wobec dyrektora teatru formułowali reżyserzy, którzy współpracowali z Wiśniewskim.

  Ostatnio sprawę Waldemara Zawodzińskiego opisywała "Gazeta Wyborcza", mówił on m. in., że będzie odradzał innym reżyserom pracę w tym teatrze. Zerwaniem stosunków zakończyła się też współpraca z rosyjskim reżyserem Aleksandrem Kaniewskim.

  Współpraca KARC

  Czytaj także:Komentarz

  Aktorzy Teatru Nowego przerywają milczenie

  Komentarze (28)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za te pieniądze...

  Miroslawa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  Panie/Pani Portugalia..uczciwie mówiąc..za te pieniądze, ( konfrontując z wypowiedziami innych dyrektorow w polskich teatrach) przedstawień, powinno być dwa razy tyle. te tytuły są grane już parę...rozwiń całość

  Panie/Pani Portugalia..uczciwie mówiąc..za te pieniądze, ( konfrontując z wypowiedziami innych dyrektorow w polskich teatrach) przedstawień, powinno być dwa razy tyle. te tytuły są grane już parę lat.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jo zaś wolem futbol

  KP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

  A w teatrze nowym to ino jakieś cudactwa grajom, to co bedem chodziuł, nie? Żadnych aktorówe porzondnych nie majom z M jak Miłość ani z Plebanii. Wiara, chodźcie na mecze, tam dopiero cuś można...rozwiń całość

  A w teatrze nowym to ino jakieś cudactwa grajom, to co bedem chodziuł, nie? Żadnych aktorówe porzondnych nie majom z M jak Miłość ani z Plebanii. Wiara, chodźcie na mecze, tam dopiero cuś można ciekawego obejrzeć.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Coś o rzetelności dziennikarskiej

  Portugalia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 6

  Bardzo proszę o wymienienie wszystkich, czyli jak jest, to w artukule napisane - pięciu tytułów przy których w Teatrze Nowym pracował Pan Łukasz Wisniewski. Ponieważ ja widzę tylko 3 (chyba, ze...rozwiń całość

  Bardzo proszę o wymienienie wszystkich, czyli jak jest, to w artukule napisane - pięciu tytułów przy których w Teatrze Nowym pracował Pan Łukasz Wisniewski. Ponieważ ja widzę tylko 3 (chyba, ze może już jakieś zeszły z afisza, to przepraszam, ale nie wydaje mi się). Dziennikarze w obiektywnej prasie, za jaką mam nadzieję chce uchodzić "Głos Wielkopolski", powinni rzetelnie i zgoddnie z prawdą informować społeczeństwo o stanie rzeczy. W październiku byliśmy z rodziną na "Pamięci wody" (reż. Pan Łukasz Wiśniewski), o bilety staraliśmy się już od maja, cały czas były komplety, udało się nam je dostać cudem, po wielu telefonach, widownia obłożona, spektakl świetny. Na "Udając ofiarę" (ten sam reżyser)jeszcze się nie dostaliśmy, ale planujemy, jak mówiła Pani w kasie, "w najbliższym czasie niema miejsc"), nie wypowiadam się o związkach rodzinnych w tym teatrze i motywacjach, do zatrudniania syna, lub innych krewnych, jeżeli społeczeństwo chce ogłądać te spektakle, a najwyraźniej tak jest, to nie widze tu jakiegos przestępstwa. Jak spojrzałem pozatym z ciekawości w repertuarze jest poza tym kilka naprawdę świetnych spektakli, z którymi żaden z Panów Wiśniewskich nie miał nic wspólnego ("Przyjęcie dla głupca", "Don Juan", "Oszust" i jeszcze trochę) - proporcje między jednymi, a drugimi jakoś specjalnie nie rażą, wiedząc, że Pan Janusz Wiśniewski, jest Dyrektorem teatru i chyba ma prawo w nim reżyserować. Widziałem Fausta - super, Burza - trochę się pogubiłem, ale ok, brawa były gromkie. Do Afryki nie pojadę, za mało pieniędzy, ale jeśli ma to być interesujący i w pewien sposób promujący nasze miasto projekt, to czemu nie!!! Lubie chodzić do teatru. Dajcie jeszcze jakąś komedię nową, bo takie też są potrzebne i będzie ok. Pozdrawiam wszystkich.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cypr

  jowita (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

  niezla wymiana barterowa. ja hrabia J.W. dam ci cos ty mi dasz cos a zaplaci panstwo czyli spoleczenstwo. a zarobi w euro syn!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na co poszło 100 tyś?

  Sofokles (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 28

  http://www.gloswielkopolski.pl/kultura/326104,slodko-gorzki-smak-dramatu-samuela-becketta,id,t.html Teraz zrozumiałem dlaczego pan Ł.Wiśniewski reżyserował na Cyprze. Może ta właśnie podróż...rozwiń całość

  http://www.gloswielkopolski.pl/kultura/326104,slodko-gorzki-smak-dramatu-samuela-becketta,id,t.html Teraz zrozumiałem dlaczego pan Ł.Wiśniewski reżyserował na Cyprze. Może ta właśnie podróż kosztowała 100 tyś?? http://www.thoc.org.cy/eng/index.htmzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nagonka

  wtajemniczona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 45

  Cytat:
  Ludzie odwalcie się od Wiśniewskiego. Ponad 50 spektakli w miesiącu, przy pełnej widowni a często ludzie siedzący na schodach, kolejki przed kasą po bilety, nagrody na festiwalach, krytyka...rozwiń całość

  Cytat:
  Ludzie odwalcie się od Wiśniewskiego. Ponad 50 spektakli w miesiącu, przy pełnej widowni a często ludzie siedzący na schodach, kolejki przed kasą po bilety, nagrody na festiwalach, krytyka europejska pieje z zachwytu, to czego jeszcze chcecie, może żeby przed teatrem były telebimy i tłum ludzi na ulicy-hihihi. Czy nie widać że teatr spełnia w 100% zadanie do którego został powołany.


  czyż te "hihi" to złowiescze hihi carycy?
  tutaj nie chodzi o dorobek p.J .Wiśniewskiego, w artykule nikt go nie kwestionuje!
  Chodzi tutaj o łożone publiczne pieniądze, które idą na hiperpromocję Wiśniewskich, przede wszystkim za granicą - prasa w końcu pieje i całą strategię marketingową na którą nabiera sie publiczność - pozorowanie braku biletów, wypełniacze w postaci szkolnych wycieczek na "wartościowe" przedstawionka z tezą, utrzymywanie latami spektakli które są dochodowe itd
  a całość sprowadza sie do tego że Nowy stał sie prywatnym folwarkiem jego Pana, sztuka nie dla sztuki, nie dla publiki, ale sztuka dla Wiśniewskiego.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Radnych Zastanawia

  zaw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 25

  Tymczasem i oni z jednego żłoba wyszli! Spójrzmy na Urzędy, ENEĘ i wiele, wiele innych Państwowych przedsiębiorstw, Nepotyzm i Kumoterstwo mają tam niezykle długie Imię!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  projekt afrykanski

  Miroslawa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 50 / 8

  A ja myslę, ze nie o to chodzi aby panom Wisniewskim przywalić. Pewnie nie bylo by problemu, gdyby Wisniewski junior, byl jednym z wielu rezyserow, ktorzy pracuja w Nowym. Ale rzeczywiscie, od lat...rozwiń całość

  A ja myslę, ze nie o to chodzi aby panom Wisniewskim przywalić. Pewnie nie bylo by problemu, gdyby Wisniewski junior, byl jednym z wielu rezyserow, ktorzy pracuja w Nowym. Ale rzeczywiscie, od lat zaden znany, dobry rezyser sie tam nie pojawil. Wypowiedzi w prasie swiadcza o tym, ze nie bardzo w ogole chca tu pracowac. Poza tym ktos kto bierze sie za tak wielki projekt Europa- Afryka, za (Jezusie!) jakie duze pieniadze, powinien chyba mieć trochę wiekszy dorobek niz spektakle robione u swego ojca. To rzeczywiscie budzi podejrzenia.I chyba troche nie uchodzi. I jezeli ten projekt ma byc zrealizowany dopiero w 2012 roku a wydano juz 100 000 zlotych..to ile ten projekt w ogole mialby kosztowac.. Czy ja zle myslę?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DOBRY TATA

  KRZYSIEK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 53 / 31

  ZATRUDNIL SYNKA. nIECH SE ZWIEDZA aFRYKE ZA PUBLICZNA KASE.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wiosenne porzadki

  j (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 21

  Nie znam osobiscie klanu Wisniewskich, wiec nie wiem, co ich motywuje, szczegolnie 'imć' pana dyrektora do tekiej zalosnej postawy, jednak nasluchalam sie, jak wielu tutaj komentujacych,...rozwiń całość

  Nie znam osobiscie klanu Wisniewskich, wiec nie wiem, co ich motywuje, szczegolnie 'imć' pana dyrektora do tekiej zalosnej postawy, jednak nasluchalam sie, jak wielu tutaj komentujacych, przeroznych opowiesci na temat szefuncia TN. Nie zawsze byly to mile historie. Chyba czas na zmiany, wiosna idzie...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo