Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Szpital przy ul. Szkolnej już nie jest na sprzedaż. Mają być mieszkania [ZDJĘCIA]

Karolina Koziolek
Poznań: Szpital przy ul. Szkolnej już nie jest na sprzedaż
Poznań: Szpital przy ul. Szkolnej już nie jest na sprzedaż Paweł Miecznik
Szpital przy ul. Szkolnej nie jest na sprzedaż, a w każdym razie nie w tym roku. Historia wraca do punktu wyjścia. Urzędnicy rozważają udział miasta w rewitalizacji nieruchomości. Mają tam być przede wszystkim mieszkania.

- Rozważamy m. in. zawiązanie spółki celowej, do której miasto wniesie grunt wraz z budynkiem, a inwestor ją wyremontuje, inny możliwy wariant to system PPP, czyli Partnerstwo Publiczno - Prywatne lub tradycyjna umowa dzierżawy - wylicza Bartosz Guss, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Zmiana polityki bierze się głównie z wygaśnięcia operatu szacującego wartość nieruchomości, bez niego nie można ogłosić przetargu. Teraz WGN postanowił zamiast nowego operatu zamówić dokument pod nazwą "studium wykonalności". Ma on dać odpowiedź na pytanie jak optymalnie doprowadzić do komercjalizacji ważnej nieruchomości.

Nowy pomysł to udział miasta w przedsięwzięciu, to zapewni mu wpływ na to, co się w budynku znajdzie.

Paleta prowadzenia działalności w starym szpitalu przy ul. Szkolnej jest szeroka. Miejscowy plan dopuszcza tam zarówno handel, usługi, biura, jak i mieszkaniówkę.

Czytaj też: Budynek po szpitalu przy ul. Szkolnej na sprzedaż [ZDJĘCIA, SONDA]

Nowe władze najchętniej widziałyby tam właśnie mieszkania. - Wiceprezydent Wiśniewski na spotkaniu z nami jasno określił, że zależy mu na wprowadzeniu ludzi do śródmieścia i jego rewitalizację. Przeprowadzimy studium wykonalności, które wskaże nam jakimi metodami najlepiej uzyskać ten efekt - zapowiada Guss.

Wiadomo, że stworzenie mieszkań w starym szpitalu będzie niezwykle kosztowne. Jest również skomplikowane technicznie. - To trudna nieruchomość - stwierdza dr Krzysztof Celka, specjalista rynku nieruchomości z Uniwersytetu Ekonomicznego. - Ma ogromną zaletę: to lokalizacja. Reszta to same wady - mówi i wylicza po kolei: wiek budynku, konieczność przestrzegania wytycznych konserwatorskich, ograniczenia parkingowe.

Miasto próbowało już trzy razy sprzedać nieruchomość. To się jednak nie udało. Ekspert z UE uważa jednak, ze sprzedaż, to wciąż najlepsze dla miasta rozwiązanie. - Nie widzę sensu, by w tej kwestii miasto angażowało się w przedsięwzięcia prywatno-publiczne. Szukając partnera miasto prześpi koniunkturę na rynku - uważa dr Celka. - Najlepszym pomysłem jest sprzedaż. A skoro nie znalazł się chętny na zakup to znaczy, że cena była za wysoka - mówi.

Według szybkiego rachunku inwestor kupując stary szpital musiałby włożyć 6 tys. zł w mkw, do tego trzeba naliczyć marżę, wtedy cena mkw za mieszkanie, nawet w tak dobrej lokalizacji, robi się wysoka. Chętni na mieszkania mogliby się nie znaleźć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski