Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawa pracownika tymczasowego

Milena Kochanowska
Prawa pracownika tymczasowego. Na pytania odpowiada Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu
Prawa pracownika tymczasowego. Na pytania odpowiada Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu Waldemar Wylegalski
Prawa pracownika tymczasowego. Na pytania odpowiada Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu. Zatrudnia cię agencja? Przeczytaj koniecznie!

Jaką pracę nazywamy pracą tymczasową?
– Pracę o charakterze sezonowym, okresowym lub doraźnym, wykonywaną przez pracownika agencji pracy tymczasowej na rzecz innego pracodawcy – zwanego pracodawcą użytkownikiem, której terminowe wykonanie przez jego pracowników nie byłoby możliwe. Może być to też praca wykonywana w zastępstwie pracownika pracodawcy użytkownika.

**

Ustawa wyłącza możliwość uzyskania odprawy pieniężnej po wypowiedzeniu umowy o pracę tymczasową

**

Jak powinna wyglądać umowa z pracownikiem tymczasowym?
– Agencja pracy tymczasowej zawiera z pracownikiem umowę, która powinna określać przede wszystkim strony, rodzaj oraz datę jej zawarcia. Wymagane jest także wpisanie pracodawcy użytkownika i okresu wykonywania na jego rzecz pracy tymczasowej, wysokości wynagrodzenia, terminu i sposobu jego wypłacania przez agencję.

Jaką umowę można podpisać z pracownikiem tymczasowym?
– Agencja pracy tymczasowej może zatrudnić wyłącznie na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Ta pierwsza może być wielokrotnie przedłużana, na przykład co tydzień, bo nie stosuje się tu zasady o automatycznym przekształceniu w umowę na czas nieokreślony w przypadku zawarcia dwukrotnie umowy na czas określony, co gwarantują przepisy Kodeksu pracy.

Jestem murarzem. Jako pracownik tymczasowy często wykonuję prace na dużych wysokościach, na budowach. Czy jest to zgodne z przepisami?
– Nie. Pracownicy tymczasowi nie mogą wykonywać prac szczególnie niebezpiecznych. Doradzam panu zgłoszenie naruszenia przepisów inspekcji pracy.

Jak długo można pracować jako pracownik tymczasowy?
– Przepisy dopuszczają możliwość wykonywania takiej pracy maksymalnie przez 18 miesięcy w ciągu trzech lat u jednego pracodawcy użytkownika. Wyjątkowo, jeśli zastępujemy nieobecnego pracownika zatrudnionego przez tego pracodawcę, okres wykonywania pracy tymczasowej może się zwiększyć do 36 miesięcy.

Czy umowę z pracownikiem tymczasowym można wypowiedzieć?
– Tylko umowę na czas określony, jeżeli przewidziano taką możliwość przy jej zawieraniu, nie trzeba jednak tego uargumentować. Okres wypowiedzenia wynosi trzy dni dla umowy nieprzekraczającej dwa tygodnie lub tydzień, gdy umowa przekracza ten okres. Na takich samych warunkach umowę może wypowiedzieć pracownik.

Kto będzie płacił za mnie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – agencja czy pracodawca użytkownik?
– Składki będzie płaciła agencja, bo ona jest pana bezpośrednim pracodawcą.

Czy w razie wypowiedzenia przez pracodawcę należy mi się odprawa pieniężna?
– Nie. Ustawa wyłącza możliwość uzyskania odprawy pieniężnej po wypowiedzeniu umowy o pracę tymczasową.

Czy jako pracownik tymczasowy mam prawo do urlopu?
– Tak. Przysługuje panu urlop w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc wykonywania pracy. Natomiast faktyczne wykorzystanie tego urlopu przysługuje dopiero wtedy, gdy pracuje się na rzecz jednego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy. Jeżeli praca była wykonywana krócej, przysługuje wyłącznie ekwiwalent pieniężny za należny urlop.

Czy po zakończeniu pracy dostanę świadectwo pracy?
– Tak. Agencja musi wydać świadectwo pracy dotyczące łącznego zakończonego okresu zatrudnienia, obejmujące wszystkie umowy podpisane w ciągu roku. Na wniosek pracownika tymczasowego, agencja może też wydać świadectwo pracy po każdej zakończonej umowie.

Jestem zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej. Za pół roku spodziewam się dziecka. Czy moja umowa o pracę na czas określony przedłuży się do dnia porodu?
– Nie. Prawa i obowiązki tego rodzaju pracowników reguluje w większości Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, a nie Kodeks pracy. Pani umowa skończy się więc z upływem terminu na jaki została zawarta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski