Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Muzycznych: Nowa siedziba powstanie, ale za mniej

Anna Jarmuż
W pierwszym konkursie, którego wyniki ogłoszono w czerwcu, wybrano projekt firmy Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci
W pierwszym konkursie, którego wyniki ogłoszono w czerwcu, wybrano projekt firmy Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci Wizualizacja
Jak będzie wyglądać nowa siedziba Zespołu Szkół Muzycznych? Pokażą to wyniki konkursu, który został ogłoszony już po raz drugi.

Dyrekcja Zespołu Szkół Muzycznych i Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosili kolejny konkurs na projekt dla nowej siedziby szkoły. Propozycje można składać do 2 kwietnia. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone niecałe dwa tygodnie później.

Młodzi muzycy uczą się obecnie w budynku przy ul. Głogowskiej. Muszą opuścić go jednak do 2019 roku. Do tego czasu obowiązuję umowa najmu z Archidiecezją Poznańską, która jest właścicielem działki. Uczniowie i nauczyciele przeniosą się na Wildę. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego (które jest organem założycielskim ZSM) kupiło od miasta działkę u zbiegu ulic 28 Czerwca i Św. Jerzego (gdzie mieściła się kiedyś szkoła samochodowa. O tym, jak nowa siedziba będzie wyglądać miały zdecydować wyniki konkursu. Rozstrzygnięto go w połowie czerwca. Wtedy jednak pojawiły się problemy.

Okazało się, że realizacja wybranej wizji jest... zbyt kosztowna. Zamiast 50 mln zł, ministerstwo może bowiem przekazać na budowę szkoły jedynie 34 mln zł (sprawę tę opisywaliśmy w "Głosie" na początku listopada). Ogłoszono nowy konkurs, lecz z pewnych pomysłów trzeba było zrezygnować.

- Zmieni się, między innymi, powierzchnia budynku - z 12 na 9 tys. mkw. - tłumaczy Wojciech Michalski, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych. - Zamiast trzech sal koncertowych powstaną tylko dwie. W szkole będzie się znajdować około 80-90 pomieszczeń dydaktycznych.

Jak tłumaczy dyrektor, nie zrezygnowano z budowy podziemnego parkingu (gdzie znajdzie się miejsce na około 70 samochodów) ani z wydarzeń organizowanych dla lokalnej społeczności.

- Jedna sala koncertowa jest przewidziana na 350 miejsc, a druga na około 100-150 - wyjaśnia Wojciech Michalski. - Choć ograniczono nam trochę możliwości nadal chcemy, by pomieszczenia te służyły także mieszkańcom dzielnicy. Nasza szkoła mogłaby zastąpić poznaniakom dawne kino Wilda.

Choć muzycy czas na wyprowadzkę mają do 2019 r., dyrekcja i nauczyciele szkoły chcą, by nastąpiła ona wcześniej. Jak wszystko pójdzie dobrze z planem budowa szkoły rozpocznie się w 2017 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski