Lech przegrał w Bradze 0:2 i odpadł z Ligi Europy (ZDJĘCIA)

Zdjęcie autora materiału

Kolejorz miał przejść do historii polskiego futbolu i zostać pierwszym zespołem, który z europejskich pucharów wyeliminował drużynę z Portugalii i pierwszą od 20 lat drużyną z naszego kraju, która wiosną wywalczyła awans do następnej rundy. Nie udało się. Po porażce 0:2 do 1/8 finału Ligi Europy awansowała Braga.
    Grzegorz Szkiłądź, Maciej Lehmann

Losy pojedynku w Bradze rozstrzygnęły się w pierwszej połowie. W 8. min. golkiper Kolejorza odbił przed siebie piłkę po strzale Hugo Viany, a Alan z najbliższej odległości umieścił futbolówkę w siatce. Bramkarza Lecha usprawiedliwia fakt, że uderzenie Viany z narożnika pola karnego było atomowe.

W 36. min. Portugalczycy wykorzystali fatalny błąd Bartosza Bosackiego. Szybka wymiana piłki Barbosy z Limą i ten drugi wyszedł sam na sam z Krzysztofem Kotorowskim. Napastnik nie zmarnował takiej szansy. Powtórki pokazały jednak, że Lima był na minimalnym spalonym.

W pierwszej połowie lechici praktycznie nie istnieli na boisku. Poza niecelnym strzałem Stilicia na początku spotkania podopieczni Jose Bakero biernie przyglądali się, jak rywale rozgrywali piłkę i konstruowali groźne akcje. Po przerwie gra Kolejorza wyglądała o wiele lepiej, jednak mistrzowie Polski nie znaleźli sposobu na pokonanie Artura.

Dramatycznie było w samej końcówce. Marcin Kikut obejrzał czerwoną kartkę, Artjoms Rudnevs zmarnował stuprocentową sytuację, a Jakub Wilk trafił w poprzeczkę.

To koniec pięknej przygody Lecha z Ligą Europejską w tym sezonie. Kibice jeszcze długo nie zapomną wspaniałych meczów z Manchesterem City, Juventusem i Salzburgiem. Czy fani przeżyją podobne emocje w przyszłym sezonie? Kolejorz ma całą wiosnę, by znów zakwalifikować się do pucharów.

Przez 90 minut Kolejorz męczył się na stadionie w Bradze z eksperymentami swojego trenera i brakiem koncepcji gry. W tym czasie stracił dwie bramki, a i tak mógł wywalczyć awans w szalonej końcówce. Zabrakło szczęścia i szybszego zrywu.

Totalnie wszystkich zaskoczył Jose Mari Bakero, ustawiając w roli napastnika Semira Stilica. Czyżby przed meczem był u wróżki, bo jak inaczej wytłumaczyć, że w jego miejsce desygnował Siergieja Kriwca, a na lewym skrzydle ustawił Artjomsa Rudnevsa (w Poznaniu grał na tej pozycji Bartosz Ślusarski, który nawet nie znalazł się w kadrze meczowej).

- Ustawienie będzie eksperymentalne, bo chcemy, żeby Rudnevs miał więcej miejsca na prostopadłe podania. Stilic nie będzie jednak typowym snajperem na szpicy. Jego zadaniem będzie utrzymanie piłki, wychodzenie po nią, a niekoniecznie wykańczanie akcji - mówił II trener Kolejorza, Ryszard Kuźma.

Trzecie co do wielkości miasto Portugalii przeżyło w czwartek odwiedziny prawie tysiąca kibiców Lecha. Kolejorzowi towarzyszyła też na skalnym Estadio AXA duża grupa VIP-ów na czele z prezesem firmy PBG, Jerzym Wiśniewskim.