Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2014: Lekarz nie tylko leczy. Jest też wiecznym odkrywcą

Paulina Jęczmionka
Maciej Wiznerowicz odkrył nowe podtypy raka żołądka
Maciej Wiznerowicz odkrył nowe podtypy raka żołądka
W 2014 roku poznańscy lekarze odnieśli wiele sukcesów. Przeprowadzili pionierskie operacje, dokonali ważnych odkryć.

Prof. Wojciech Dyszkiewicz (SMS o treści CR.5), szef oddziału torakochirurgii w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, - o nim w grudniu mówił cały kraj. Po raz pierwszy w Wielkopolsce (i trzeci w kraju) wykonał jeden z najtrudniejszych rodzajów transplantacji - przeszczep płuca.

CZŁOWIEK ROKU 2014. TUTAJ ZAGŁOSUJESZ NA KANDYDATÓW

O możliwość przeprowadzenia zabiegu szpital starał się przez pięć lat. Potrzebna była specjalna sala, sprzęt, zespół. W końcu w grudniu zapadła decyzja - będzie przeszczep. Prof. Wojciech Dyszkiewicz informację o tym, że prawdopodobnie jest dawca, otrzymał w środku nocy. Natychmiast pognał do szpitala. Ratował życie 45-latka spod Jarocina.

- Chory od 10 lat cierpiał na rozedmę - mówi prof. Wojciech Dyszkiewicz. - W ostatnim czasie nastąpiło zdecydowane pogorszenie jego stanu zdrowia. Rozedma jest chorobą postępująca i z miesiąca na miesiąc byłoby coraz gorzej. Nie było innego sposobu niż przeszczep, żeby uratować życie pacjenta.

KLIKNIJ, JEŚLI CHCESZ ZAGŁOSOWAĆ W PLEBISCYCIE NA CZŁOWIEKA ROKU 2014 NA WOJCIECHA DYSZKIEWICZA

Od telefonu w środku nocy do momentu zakończenia operacji minęła prawie doba. Lekarze pracowali do godziny 22. Po wielkim sukcesie i przyjęciu się płuca pewnie nie raz będą w takiej sytuacji. Dyrektor szpitala już zapowiada, że w tym roku mogą odbyć się tu dwa kolejne przeszczepy.

Dr hab. Maciej Wiznerowicz (SMS o treści CR.29), kierownik Pracowni Terapii Genowej w Wielkopolskim Centrum Onkologii, od kilku lat wspólnie ze swoim zespołem uczestniczy w międzynarodowym projekcie, którego celem jest stworzenie "Atlasu Genomu Raka" (TCGA).

KLIKNIJ, JEŚLI CHCESZ ZAGŁOSOWAĆ W PLEBISCYCIE CZŁOWIEK ROKU 2014 NA MACIEJA WIZNEROWICZA

Po sukcesach w badaniach nad nowotworem piersi, w 2014 r. zespół odkrył cztery nowe podtypy raka żołądka. - Znając konkretne cechy poszczególnych podtypów, będziemy mogli zastosować tzw. terapię spersonalizowaną - mówi dr M. Wiznerowicz. - Nowe sposoby leczenia pozwala na dobranie leków celowanych, które będą skuteczne dla danego podtypu.
Projekt jest kontynuowany. Dr Wiznerowicz współpracuje z MD Anderson Cancer Center w Houston. W marcu organizują wspólnie w Poznaniu międzynarodową konferencję poświęconą onkologii spersonalizowanej. Szpital w Houston jest jednym z dwóch ośrodków onkologicznych na świecie, które posiadają komputer sztucznej inteligencji o nazwie Watson. Korzystając ze wszelkiej wiedzy medycznej, w tym danych TCGA, komputer potrafi podpowiedzieć najbardziej skuteczne leczenie dla chorego na dany typ nowotworu. Watson to zatem kolejny cel lekarzy z WCO.

W ramach projektu TCGA, zespół dr. Wiznerowicza pracuje też nad innymi typami raka. Obecnie, uczestnicząc w badaniach wspólnie z prof. Wojciechem Golusińskim z WCO, opisali nowe podtypy nowotworów rejonu głowy i szyi.

Jak głosować?
Głosowanie trwa tylko do 3 lutego! Odbywa się przez SMS.
Należy wysłać SMS o treści CR.X, gdzie "X" jest numerem przypisanym do kandydata. Taką wiadomość należy wysłać pod numer telefonu 72355. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT. Jeden SMS to jeden głos. Można wysłać dowolną ich liczbę.

Wszyscy kandydaci wraz z opisami i przypisanymi numerami znajdują się na stronie www.gloswielkopolski.pl
Tam są także na bieżąco aktualizowane wyniki. Na łamach "Głosu" będziemy je podsumowywać i opisywać nominowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski