Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UM w Poznaniu: Konferencja o bezpieczeństwie leków stosowanych w ciąży

PEJ
2,5 procent, czyli ok. 8-10 tys. dzieci w Polsce rocznie rodzi się z wadami rozwojowymi. Jak im zapobiegać? Co powinni zrobić przyszli rodzice? Jak leczyć przewlekle chorą kobietę w czasie ciąży? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą naukowcy z całego świata podczas konferencji o bezpieczeństwie stosowania leków w czasie ciąży. Rozpocznie się ona na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w najbliższy poniedziałek.

– Najczęściej występujące wrodzone wady rozwojowe w Polsce to wady serca i układu naczyniowego oraz układu mięśniowo-szkieletowego – mówi prof. Anna Latos-Bieleńska, kierownik Katedry i Zakładu Genetyki Medycznej UM, która prowadzi Polski Rejestr Wrodzonych Wad Rozwojowych. – Liczbę dzieci rodzących się z wadami można obniżyć, ale potrzebna jest profilaktyka. Kładziemy nacisk na zmniejszanie czynników ryzyka, czyli np. zdrowie przyszłych rodziców, ale także bezpieczne leczenie przewlekle chorych kobiet w czasie ciąży.

Podczas konferencji będącej podsumowaniem unijnego projektu EUROmediCAT, naukowcy przedstawią najnowsze, niepublikowane jeszcze wyniki badań nad bezpieczeństwem leków, także tych stosowanych przy cukrzycy, astmie czy padaczce.

Przypomną też jeden z największych błędów w historii medycyny, czyli stosowanie w latach 50. przez kobiety w ciąży leku Thalidomid, który powodował ciężkie uszkodzenia płodu. Gościem konferencji będzie Geoff Adams-Spinks, były dziennikarz BBC, niepełnosprawny za sprawą Thalidomidu właśnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski