Leszno: Ubywa mundurowych na ulicach

  Leszno: Ubywa mundurowych na ulicach

  Daniel Andruszkiewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Komenda miejska zapewnia, że ilość policyjnych patroli nie zostanie ograniczona

  Komenda miejska zapewnia, że ilość policyjnych patroli nie zostanie ograniczona ©Daniel Andruszkiewicz

  W najbliższy piątek 25 lutego dziesięciu policjantów z leszczyńskiej komendy odchodzi na emerytury. W ciągu roku zdecyduje się na to zapewne kilku innych funkcjonariuszy. Nie wiadomo jeszcze, czy komenda wojewódzka zdecyduje się na obsadzenie wolnych wakatów. Komendant miejski zapewnia jednak, że nie wpłynie to negatywnie na poziom bezpieczeństwa mieszkańców miasta, ani powiatu.
  Komenda miejska zapewnia, że ilość policyjnych patroli nie zostanie ograniczona

  Komenda miejska zapewnia, że ilość policyjnych patroli nie zostanie ograniczona ©Daniel Andruszkiewicz

  - Pracownicy przechodzą na emerytury każdego roku. Nie wiąże się to z likwidacją któregokolwiek z wydziałów, bo ludzie odchodzą z różnych komórek - mówi mł. insp. mgr inż. Małgorzata Kielar, I zastępca komendanta w Komendzie Miejskiej Policji w Lesznie.

  Problem polega jednak na tym, że nie ma pewności, czy wolne wakaty po mundurowych zostaną obsadzone nowymi pracownikami. Polityka kadrowa wielkopolskich jednostek leży w kompetencjach poznańskiej Komendy Wojewódzkiej, gdzie nie zapadły jeszcze decyzje dotyczące leszczyńskiej komendy.

  - Będziemy zatrudniać ludzi. W ramach nowego przydziału etatów przez Komendę Główną na terenie naszego województwa ich liczba wzrośnie o 373 miejsca - informuje podinsp. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego w Poznaniu. - Nie znamy jeszcze terminów planowanego naboru, ani decyzji komendanta względem tego, ile dodatkowych etatów przypadnie Lesznu.

  Może się więc okazać, że przydział etatów wymusi dopiero konieczność zabezpieczenia imprez związanych z mistrzostwami Euro 2012. Borowiak wyjaśnia również, że decyzje kadrowe będą uzależnione od zagrożenia przestępczością w danych miastach i powiatach, a także od skuteczności pracy mundurowych. W tym przypadku statystyki leszczyńskiej komendy działają na jej niekorzyść. W ciągu ostatnich lat policjanci doprowadzili do kilkuprocentowego ograniczenia przestępczości (głównie kryminalnej), przy jednoczesnym wzroście wykrywalności. Tak więc mało prawdopodobnym jest, by tak dobrze funkcjonująca jednostka została wsparta dodatkowymi etatami.

  - W mojej ocenie zmiany kadrowe nie będą miały wpływu na obniżenie poziomu bezpieczeństwa w Lesznie i na terenie miejscowości powiatu leszczyńskiego. Od tego jest kierownictwo, by organizować pracę funkcjonariuszy w taki sposób, żeby przy zmniejszeniu ich liczby nie pociągnęło to za sobą podobnych konsekwencji - zapewnia Małgorzata Kielar. - Braki będziemy uzupełniać rzetelną pracą i jeszcze większym zaangażowaniem.

  Deficyt mundurowych może skutkować tym, że włodarze okolicznych gmin zaczną się targować o policyjne patrole. Szczególnie w lecie, kiedy są one potrzebne w miejscowościach wypoczynkowych. Podczas ubiegłorocznych wakacji praktykowała to gmina Osieczna, która dołożyła do patroli sześć tys. złotych. Teraz popyt na policyjne usługi może jeszcze wzrosnąć.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obywatelu licz na siebie.

  bubu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Za przeproszeniem piepszenie głupot. Z policjantów zrobili pracowników biurowych a teraz zmniejszają liczbę etatów i nie wpłynie to na poziom bezpieczeństwa. Policjant jest od tego, aby pilnował...rozwiń całość

  Za przeproszeniem piepszenie głupot. Z policjantów zrobili pracowników biurowych a teraz zmniejszają liczbę etatów i nie wpłynie to na poziom bezpieczeństwa. Policjant jest od tego, aby pilnował porządku i to nie na posterunku a w terenie. Kto ostatnio widział swego dzielnicowego. Dupki demontują po kolei wszystko. Tak więc obywatelu nie licz na policję a na siebie. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo