Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baśnie Właśnie: Poznańska grupa bajarzy świętuje swoje drugie urodziny

Joanna Labuda
Baśnie Właśnie działają dopiero od dwóch lat. Jednak już zdążyła o nich usłyszeć cała Polska
Baśnie Właśnie działają dopiero od dwóch lat. Jednak już zdążyła o nich usłyszeć cała Polska Marek Zakrzewski
Wciągają nas do świata cyganek, nordyckich fiordów, samotnych indiańskich ptaków, rycerzy i diabłów. Jest wśród nich pracownik Czerwonego Krzyża, farmaceuta i szkolny psycholog. Pięcioro bajarzy i muzyków z Baja Band tworzy grupę Baśnie Właśnie, która obchodzi swoje drugie urodziny.

Spotkali się w Poznaniu w 2013 roku i od razu połączyła ich pasja do opowiadania historii. Jeszcze wtedy nie spodziewali się, że wkrótce usłyszy o nich cała Polska.

- Nie wiedzieliśmy, że nasza działalność się tak rozwinie, że staniemy się profesjonalnymi bajarzami - tłumaczy Martyna Rubinowska z Baśnie Właśnie i dodaje, że w ubiegłym roku grupa zorganizowała około 100 spotkań z baśniami.

Przygotowania do nich opierają się głównie na poszukiwaniu nowych i mniej znanych historii w książkach. - Zbieramy tematykę baśni z różnych zakątków świata, ale nigdy nie uczymy się ich na pamięć. Są to nasze spontaniczne wariacje - dodaje bajarka.

Dlatego repertuar grupy z Poznania jest tak bogaty. Opowieści czerpią z tradycji polskiej, ale też skandynawskiej, bułgarskiej, ukraińskiej czy afrykańskiej.

- Jako grupa nie mamy jednej ulubionej baśni. Ja osobiście mam kilka. Jedną z nich jest włoska baśń o księżniczce Fantaghiro, która przywdziewa zbroję rycerza - zdradza Martyna.

Ze swoimi historiami bajarze odwiedzili już prawie całą Polskę - od Pomorza po Podkarpacie. - Baśnie opowiadaliśmy w Krośnie za Rzeszowem, w Gryfinie i Gdańsku, ale też w Warszawie i na Mazurach - cieszy się Martyna i przekonuje, że na spotkania z baśniami nie przychodzą tylko dzieci.

- Dla nich organizujemy spotkania w bibliotekach, muzeach, ośrodkach kultury, przedszkolach i szkołach. Ze starszymi miłośnikami opowieści ludowych spotykamy się między innymi w klubo-kawiarniach czy poznańskich Ptaptach - wyjaśnia Martyna Rubinowska.

Najbardziej dynamiczne są baśnie afrykańskie. Można w nich odnaleźć próby poszukiwania sprawiedliwości społecznej, podanej czasami w bardzo drastyczny sposób. Dlatego, przeznaczone są głównie dla dorosłych.

W sobotę o godzinie 20 w Scenie Roboczej (ul. Grunwaldzka 55) grupa Baśnie Właśnie będzie obchodzić swoje drugie urodziny. Przygotowali na nie coś wyjątkowego.

- Przed nami ciężkie zadanie, bo bajarze będą opowiadać historie z zaskoczenia. Pojawią się różne tematy: od księżniczek po podatki - wyjaśnia Martyna Rubinowska. Zdradzimy, że motywem przewodnim wieczoru będzie... koło fortuny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski