Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybsza terapia onkologiczna

Milena Kochanowska
Szybsza terapia onkologiczna. Na pytania odpowiada Małgorzata Lipko z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia
Szybsza terapia onkologiczna. Na pytania odpowiada Małgorzata Lipko z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Archiwum
Szybsza terapia onkologiczna. Na pytania odpowiada Małgorzata Lipko z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia

Wyczułam niewielki guzek w mojej piersi i bardzo się zaniepokoiłam. Do jakiego lekarza powinnam się teraz zgłosić?
– Oprócz dotychczasowych możliwości, czyli porady u lekarza ginekologa lub onkologa bez skierowania, może się pani udać do swojego lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania, które potwierdzą lub wykluczą chorobę nowotworową. Jeśli badania nie potwierdzą jednoznacznie nowotworu, ale lekarz rodzinny będzie uważał to za niewystarczające, to skieruje panią na pogłębioną diagnostykę do lekarza specjalisty. Założy pani również tak zwaną "zieloną kartę", która zapewnia pacjentowi dostęp do nielimitowanych świadczeń onkologicznych.

Wizytę u onkologa mam wyznaczoną w marcu. Zapisałem się na nią jeszcze w ubiegłym roku. Czy wprowadzenie pakietu onkologicznego nie spowoduje, że będę czekał dłużej na tę wizytę?
– Nie, bo pacjenci diagnozowani oraz leczeni w ramach pakietu onkologicznego tworzą oddzielną kolejkę.

Byłam dzisiaj na kontroli u onkologa. Dostałam skierowania na badania, a z wynikami mam się zarejestrować na początek czerwca 2015. Czy pakiet onkologiczny mnie nie obowiązuje?
– Pakiet onkologiczny jest rozwiązaniem równoległym do istniejącego sposobu udzielania świadczeń zdrowotnych. Przeznaczony jest dla osób, u których podejrzewa się nowotwór, bądź go już stwierdzono, żeby doprowadzić do jak najszybszej diagnostyki i leczenia. Jeśli więc kontroluje się pani w poradni onkologicznej, to na taką kontrolę zostanie pani przyjęta. Przepisy pakietu nie dotyczą pacjentów, u których nowotwór wyleczono i pozostają pod opieką poradni.

Przeszłam chemioterapię w 2013 r., a operację w styczniu 2014 r. Powinnam mieć badania kontrolne co trzy miesiące, co w praktyce się nie sprawdza. Czy my też będziemy mieć lepszy dostęp do badań?
– Jeżeli jest pani w trakcie procesu terapeutycznego, lekarz prowadzący może założyć pani kartę leczenia onkologicznego, po to by płynnie mogła pani przejść do nowego systemu. Jeśli natomiast leczenie zostało zakończone, to powinna się pani znaleźć pod opieką lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty. W przypadku zakończenia leczenia pacjentowi nie zakłada się karty, jest ona wyłącznie po to, by osoby z podejrzeniem nowotworu lub ze stwierdzonym nowotworem nie czekały na proces diagnostyczny, a później na leczenie. Proszę więc zapytać swojego lekarza prowadzącego o to czy powinna pani mieć taką kartę.

Słyszałem, że pakiet onkologiczny ma skrócić kolejki do onkologa, a moja żona w ubiegłym roku czekała ponad trzy miesiące na rozpoczęcie leczenia. Jaki czas przewiduje teraz NFZ?
– Pacjent, który dostanie kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, powinien zgłosić się do lekarza specjalisty. Od momentu, gdy zostanie wpisany na listę osób oczekujących na konsultację specjalisty do postawienia diagnozy nie powinno minąć więcej niż dziewięć tygodni. W założeniu, za trzy lata na postawienie diagnozy pacjent będzie czekał maksymalnie siedem tygodni.

Czy zielona karta jest własnością pacjenta?
– Tak. Zielona karta należy do chorego. Karta diagnostyki i leczenia onkologicznego to nieodłączna część szybkiej terapii onkologicznej. Ułatwia ona pacjentowi z podejrzeniem nowotworu lub zdiagnozowaną chorobą poruszanie się w nowym systemie opieki medycznej – pełni rolę skierowania, które umożliwia rozpoczęcie leczenia w ramach szybkiej terapii onkologicznej. Wprowadzenie karty ma usystematyzować proces diagnostyczno-terapeutyczny. Dzięki niej diagnostyka i leczenie onkologiczne są jasno określone, a pacjent ma zagwarantowaną kompleksową opiekę medyczną na każdym etapie choroby.

Jakie informacje mogą być zawarte na zielonej karcie?
– W karcie diagnostyki i leczenia onkologicznego są rubryki, które uzupełniają właściwi lekarze na poszczególnych etapach procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Dzięki temu informacje o pacjencie znajdują się w jednym miejscu. Będą to między innymi: wykaz badań diagnostycznych, które zostały zlecone pacjentowi, diagnoza, a w przypadku rozpoznania nowotworowego również informacja o stopniu zaawansowania choroby, oraz plan leczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski